İŞKUR Garantili İş Kursları – 10 Bin Kişi İş Sahibi Olacak

Cumartesi, 19 Mart 2016, 23:28 | Bilgi Paylaşımı | 9 Comments
by admin

İŞKUR – 2012 yılında yaklaşık 10 Bin kişiye istihdam yolu açacak , kısa bir kurs eğitiminin ardından , kurslarda yetişen elemanlar bu işlere yerleştirilecek.

Devlet, İşkur kanalı ile 42 ayrı meslek dalında 90 kurs düzenleyerek, bu yıl 10 bin kişiyi iş sahibi yapacak. Teorik eğitimler fabrika ve atölyelerde yapılacak.

Tüm dünya işsizlik sorunu ile uğraşırken,Türkiye’de, bu alanda önemli çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda, İşkur bünyesinde doğrudan ihtiyaca yönelik kurslar açılacak ve yapılacak eğitimler uzman kişiler tarafından verilecek. İhtiyaca yönelik açılan kurslarda pratik eğitimlerfabrika, atölye, hastane, okul, çağrı merkezleri ve lokanta gibi doğrudan eğitimi alınan işkolunun tesislerinde yapılacak. Çeşitlilik artacak Yıl içinde açılan kurslarda iş dünyasının istihdam ihtiyacı esas olacak.

Bu yılın ilk kursları arasında CNC freze tezgahı operatörü, çağrı merkezi görevlisi, dikiş makinesi operatörü, hasta kabul görevlisi gibi meslek dalları bulunuyor. Meslek sayısının ise yıl içinde ihtiyaca yönelik olarak artırılması öngörülüyor. Bu yılın ilk kursları 13 ilde 40 ayrı dalda açılacak. İstihdam garantili kursların sayısı şimdilik 90 civarında. En çok kursun açılacağı il İstanbul olarak görünüyor. İstanbul’u Adana, Gaziantep ve Samsun izliyor. Kurslara katılanların günlük ihtiyaçlarını gidermeleri için günlük 15 lira para veriliyor. Eğitimlerin süresi ise en az 60 en çok 600 saat olarak değişiyor.

Maaş 2 bine çıkıyor

2011 yılı içinde toplam 191 kurs düzenlendi. Bu kurslarda 8 bin 703 kişiye eğitim verildi. Bu yıl içinde düzenlenecek kurslar sonucunda en az 10 bin kişinin eğitileceği hesaplanıyor. Geçen yıl eğitim alan kursiyerlerin şu an yüzde 50’si istihdama katılmış durumda. Bu yıl eğitilecek kursiyerlerin ise yüzde 70’inin istihdama katılması bekleniyor. Eğitim alan kişilerin 700- 2 bin lira arası maaşla işe başlaması bekleniyor.

İşverene prim desteği

İşsizlikle mücadelede atılan adımların devamlılığını sağlamak için iş dünyasına sigorta isveren payı desteği de veriliyor. İşkur eğitimlerinden birini tamamlayan kursiyeri işe alan işyeri, kursiyer için ödenecek sigorta işveren payını 42 ay boyunca ödemiyor. Ödemeyi işveren adına İşkur yapıyor. İşverenler destekliyor Bu tür kursları iş dünyası da destekliyor.

Türkiye İş Makineleri Derneği Başkanı Cüneyit Divriş, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Başkanı Dr. Erdal Gamsız ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin yakın zamanda böyle bir kurs hazırlıkları içinde olduklarını söyledi.

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci’de konuya ilişkin çözümü endüstri meslek liseleri açarak bulduklarını dile getirdi.

Meslek danışmanları martta işbaşı yapıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de, bu yıl aktif işgücü programlarına yaklaşık 1,5 milyar lira kaynak ayırdıklarını belirterek, şunları söyledi: “Toplum Yararına Çalışma Projesi’yle son 3 yılda 147 bin kişiye istihdam sağladık. İş arayanla işçi arayan arasında köprü vazifesi görecek olan 2 bin iş ve meslek danışmanı mart ayında göreve başlayacak. İş dünyasının aktörleriyle birlikte 651 meslek standardı belirlendi ve 225 tanesi yürürlüğe girdi. Eylem Planı çerçevesinde 38 tedbirden 24’ünü devreye soktuk diğerlerini de devreye alacağız.”

İşkur iş garantili kurslar 2016 2017 , İş Kur Kursları ve İşçi Alımları , 2012 İşkur Kurs Eğitimleri ve Garanti İşçilik İş, İşkur Meslek Kursları ve 10 Bin Kişiye İş İmkanı başvuru nasıl yapılacak olacak

BUGÜN – 19 Şubat 2012

9 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "İŞKUR Garantili İş Kursları – 10 Bin Kişi İş Sahibi Olacak"

 1. Fatih dedi ki:

  Merhabalar benımde bi mesleyım yok bende söförlük işi falan yaptım 8aydır calısmıyorum acil işe ihtiyacım var saygılar

 2. alper dedi ki:

  aşçılık kurslarına yazılmak istiyorum sürekli takip ediyorum ama bir türlü kurslar açılmadı kurslar hakkında bilgi alan kişiler beni bilgilendirirmiler.Bu kursa katılmak içindemi mülakata katılmak gerekiyor.Bu konuda bilgisi olan varmı

 3. senem doğan dedi ki:

  hasta kabul veya bilgisayar kullanımı ile ilgili kurslarınız varmı bununla ilgili bilgili almak istiyorum

 4. erdal çınar dedi ki:

  merhaba ben iş ve meslek danışmanlığı kursa,sınavı ne zaman olacak ve hangi üniversite yapacak bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim.

 5. zeynep tutay dedi ki:

  merhaba ben bu kurslara ne adı altında ve nereden başvuru yapacağımı söylerseniz sevinirim hem günlük ücret almak istiyorum hem meslek öğrenmek istiyorum işkur sitesnden baktım ama farklı isimler var yardımcı olursanız sevinirim

  • seda dedi ki:

   sevgili zeynep kardeşim öncelikle sana en yakın işkur a giderek kayıt yaptırıyorsun sonra panoda asılı kurslardan birtanesininisecerk yazıllı adrese gidip mülakata katıldıktan sonra kursa başlıyorsun günlük 20 tl alıyorsun bu para aylık olarak hesabına yatıyor tc ile alıyorsun

 6. gülten dedi ki:

  ben istanbul sultanbeyinde yaşıyorum işkur ve belediyelerin düzenlemiş olduğu meslek kurslarına gitmek isiyorum ve neler gerekiyo nereye başvuru yapmam gerektiğini bilemiyorum yardımcı olurmusunuz teşekkürler hayırlı kandiller

 7. sultan çalgı dedi ki:

  iş imkanlı kurslara nasıl ulaşabilirim

 8. adnan dikbaş dedi ki:

  acil işe ihtiyacım var yapmış olduğum işler şöförlük pahçıvanlık telofonum ****7725700

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.