İslamda Teravih Namazı Var mı? Kılmak Yasak mı? Diyanet Açıkladı

Pazartesi, 1 Ağustos 2011, 17:20 | Genel | 0 Yorum
by admin

Kutsal Ramazan ayının moda haline gelen tartışmalarının bu yılki konusu Teravih Namazı oldu. Öyle ki, ekranlarda boy gösteren ve müslümanlıkla ilgisi olan olmayan herkes görüş belirtir oldu. Halkın da haliyle zihni karışmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamayla tartışmalara son noktayı koydu. Açıklamada şöyle denildi:

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince yapılan basın açıklamasında, son günlerde basılı ve görsel medya organlarında Teravih namazı etrafında başlayan tartışmaların ardından halkın tepkisini yoğunlukla Diyanet İşleri Başkanlığına iletmesi üzerine, bir açıklama yapılmasına gerek görüldüğü ifade edildi
Açıklamada, ”Ramazan gecelerini ihya sadedinde vatan sathının bir mabede dönüşmesine vesile olan Teravih namazını İslam’ın ciddiyetine ve vakarına yakışmayacak polemiklere malzeme haline getirmenin herhangi bir dini hassasiyetle, herhangi bir ilmi ve fikri mülahaza ile yahut herhangi bir toplumsal maslahat ile izahı mümkün değildir” denildi.
Açıklamada şöyle devam edildi:
”Hz. Peygamber (sav)’in bu namazı yasakladığı iddiası ise akla ziyandır. Sadece üç dört gün ashabıyla birlikte mescitte kıldıktan sonra kendisi evinde kılmayı tercih etmiştir. Ve ilk Müslümanlar Hz. Peygamber (sav)’in vefatının ardından Hz. Ebubekir devrinde ve Hz. Ömer devrinin ilk iki senesinde Ramazanlarda bu namazı ya evlerinde yahut Medine mescidinde tek başlarına veya kıraatını beğendikleri bir kimsenin arkasında ayrı ayrı cemaatler halinde kılmaya devam etmişlerdir. Bu devamlılık da göstermektedir ki teravih namazının yasaklanması diye bir şey asla söz konusu değildir.”

AA – 12 Ağustos 2011

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.