İstanbul Seçim Bölgeleri

Çarşamba, 10 Ekim 2012, 16:32 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

2013 Yerel seçimleri için nabızlar atmaya başladı. 2013 yerel seçimler 27 Ekim 2013 Pazar günü yapılacak. Yerel seçimlerin atmosferine girerken İstanbul seçim Bölgeleri de belirlendi. Buna göre İstanbul 18 seçim bölgesine ayrıldı. AK Parti’nin üzerinde çalıştığı ‘daraltılmış seçim sistemi’ adlı düzenlemeye göre Türkiye, 5 milletvekili çıkaracak bölgelere ayrılacak. Sistem planlandığı gibi yasalaşırsa İstanbul’un mevcut sistemde 3 olan bölge sayısı da 18’e çıkacak.

AK Parti, seçilme yaşını 18’e indirecek düzenlemenin ardından seçim değişikliğini gündeme getirmeye hazırlanıyor.

Yasa değişikliği çalışmaları devam eden ve ‘daraltılmış seçim sistemi’ adı verilen sistem, planlandığı gibi yasalaşırsa Türkiye, ortalama beş milletvekili çıkaracak dar bölgelere ayrılacak.
Örneğin, mevcut sistemle 90 milletvekilini üç ayrı seçim çevresinden çıkaran ve bölge başına ortalama 30 milletvekilinin düştüğü İstanbul, daraltılmış sistemde 18 bölgeye ayrılacak ve her bölge beş milletvekili çıkaracak.

Mevcut sistemde beşten az milletvekili çıkaran Tunceli gibi iller ise, bir bölge sayılacak ancak milletvekili sayısı beşe tamamlanmayacak.

BARAJ KORUNACAK

Sistemde yüzde 10’luk seçim barajı da mevcut haliyle korunacak.

YSK’NIN YAPISINDA DEĞİŞİKLİK
Yeni sisteme paralel olarak Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yapısında da bazı değişikliklere gidilecek. Kurulun üye sayısının artırılması, sadece hakimlerden oluşan yapının değiştirilmesi ve Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin teklifiyle kurul üyesi atanması amaçlanıyor.

İstanbul seçim bölgeleri 2013 , İstanbul 2013 Seçim Bölgeleri İlçeleri

Mevcut Durumda İstanbul Seçim Bölgeleri Şöyle :

İstanbul Seçim Bölgeleri 1.2.3 Bölgeler ve Harita

Genel Seçimlerde İstanbul’da toplam 85 milletvekili çıkmıştı.

İstanbul 3 ayrı seçim bölgesine ayrılmıştır, bunlar;

İstanbul 1. Bölge
Çıkaracağı Millitvekili Sayıs: 30
Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar Semtlerini kapsıyor.

İstanbul 2. Bölge
Çıkaracağı Millitvekili Sayıs: 27
Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sarıyer, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu Semtlerini kapsıyor.

İstanbul 3. Bölge
Çıkaracağı Millitvekili Sayıs: 28
Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Güngören, Küçükçekmece, Silivri Semtlerini kapsıyor.

2013 yerel seçimlerİstanbul Seçim Bölgeleri tekrar belirlendiğinde bu sayfada olacak.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.