İstiklal Marşımız Ne Zaman ve Nasıl Yazıldı

Pazar, 11 Mayıs 2014, 23:49 | Genel | 0 Yorum
by ozden

İstiklal Marşının Yazılış Hikâyesi, İstiklal Marşımız Ne Zaman ve Nasıl Yazıldı

Kurtuluş Savaşı’nın kazılmasının ardından yeni Türk hükümeti milletin yaralarını sarmak için çalışmalara başlamış ve bu sırada yazılacak bir istiklal marşının millete moral kaynağı olacağı düşünülmüştür. Bu sebeple Yeni Türk hükümeti tarafından bir İstiklal Marşı yarışması düzenlenmesine karar verilmiştir.

Bu amaçla düzenlenen yarışma içinde katılımcılardan altı ay içinde şiirleriyle yarışmaya müracaat etmeleri istenir. Yarışmayı kazanan şiire de 500 lira ödül verilecektir. Bu süre zarfında yarışmaya tam 724 şiir katılır.

Mehmet Akif Ersoy başlangıçta yarışmaya katılmak istemez. Ancak yoğun istek üzerine bir şiir yazarak gönderir. Ancak tek bir şartı vardır kazanması halinde para ödülünü almayacaktır. Yarışma sonucu açıklandığında Mehmet Akif Ersoy’un şiiri birinci olur. Şiir mecliste Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından yüksek sesle okunur ve dakikalarca ayakta alkışlanır.

12 Mart 1921 tarihinde İstiklal Marşı’mız resmi olarak mecliste kabul edilir.

İstiklal Marşının Kabulü Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.