İstiklal Marşı’nın Kabulü ile İlgili Kompozisyon

Çarşamba, 26 Mart 2014, 10:16 | Genel | 0 Yorum
by ozden

İstiklal Marşı Nasıl Kabul Edilmiştir, İstiklal Marşı’nın Kabulü ile İlgili Kompozisyon

İstiklal Marşı, milletimizi temsil eden ve büyük bir coşku ile söylenen marşımızdır. Kurutuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından böyle bir marşın varlığının millete moral olacağı düşünülmüş ve bir yarışma düzenlenerek İstiklal Marşımız kabul edilmiştir.

Düzenlenen yarışmayı Mehmet Akif Ersoy kazanmış fakat büyük şair yarışma için konulan para ödülünü kabul etmeyerek bu marşı Türk milletine armağan etmiştir. Resmi bayramlarda, milli yarışmalarda, devlet  törenlerde İstiklal Marşımız okunarak bu törenin Türk milleti adına yapıldığı vurgulanır. Bir milletin marşı ve bayrağı yoksa o milletin varlığından ve bağımsızlığından söz etmek mümkün değildir.

İstiklal Marşımız dünya devletlerinin marşları içinde çok farklı bir yere sahiptir. Çünkü marş aziz şehitlerimizin vatan için döktükleri kanı ve verdikleri mücadeleyi anlatmaktadır. bu nedenle marşımızı her seferinde onları anarak ve şükran duyarak yüksek sesle söylemeliyiz.

İstiklal Marşı’nın Kabulü İle İlgili Kısa Yazı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.