Italo Balbo Hayatı

Salı, 4 Haziran 2013, 16:06 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by editor

Italo Balbo Kimdir, Italo Balbo Hayatı Biyografi

İtalyan siyaset adamı. Faşist hareke­tin önde gelen gençlik liderlerindendir.

6 Haziran 1896’da Ferrara yakınlarında doğdu. Floransa Üniversitesinde ve Roma Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek öğrenimini tamamladıktan son­ra, I. Dünya Savaşı’nda Alp müfrezelerinde askerlik yaptı.

Faşist hareketin ilk gençlik önderlerinden biri olan Balbo, kara gömleklilerin örgütlenmesinde çalış­tı. 1922 Ekiminde dört koldan Roma’ya yürüyen faşistlerin bir kolunun başkanlığını yaptı. Mussolini’ nin iktidara gelmesinden hemen sonra 1923’de milis generalliğine atandı.

1926’da Havacılık Bakanlığı müsteşarlığına geti­rildikten sonra, İtalyan hava filosunun güçlendirilme­sine çalışan Balbo, 1929’da havacılık bakanı oldu. Balbo, 24 çift motorlu deniz uçağı ile İtalya’dan hareket ederek İzlanda üzerinden Chicago’ya varan İtalyan gösteri filosunun da örgütleyicisiydi.

Daha sonra Mussolini’nin güvenini yitiren Balbo 1939’da Libya valiliği gibi bir geri hizmet görevine atandı. 28 Haziran 1940’ta “uçağının doğru parola vermemesi” yüzünden Tobruk körfezinde İtalyan birlikleri tarafından makineli tüfek ateşiyle düşürüle­rek öldü.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.