İyilik Yapmak İle İlgili Kompozisyon Yazı

Çarşamba, 16 Mart 2016, 19:18 | Bilgi Paylaşımı | 8 Comments
by admin

 

İyilik Yapmak Kompozisyonu , İyilik Yapmak ile İlgili Yazılar Kompozisyonlar , İyilik Yapmak Konulu Anlatan Kompozisyon Örnekleri

İslam dinine göre ALLAH rızasını kazanmak için yapılan hayırlı bütün işlere iyilik denir.

İyilik yapmayı bir atasözü ile açıklamak gerekirse; “İyilik Eden İyilik Bulur” sözüyle açıklayabiliriz. Anlamı ; Başkalarına iyilik etmekten mutluluk duyan kişiyi herkes çok sever. Zamanı gelince başkalarında böyle kişilere iyilik yaparlar. İyilik yapan kişi iyilik bulur, diye geçer.

İyilik yapmanın bir çok yolu vardır. Bir insan, eli, malı ve dili ile iyilik yapabilir. ALLAH yaptığımız bütün iyilikleri görür ve karşılığını verir.

Bu konuyu bir ayet ile açıklamak istersek “İyiliği emretmek ve fenalıktan sakınmak hususunda birbirinizle yardımlaşın, günah islemek ve düşmanlık yapmakta yardımlaşmayın. ALLAH’tan korkun, çünkü ALLAH’ın azabı çok şiddetlidir” sözüyle açıklayabiliriz. İyilik yapmaktan kaçınmayın ama kötülük yapmaktan korkun ve günah işlemek ve kötülük yapmaktan kaçının. ALLAH’tan korkun. Çünkü ALLAH’ın cezası çok kötüdür diye açıklayabiliriz.

Peygamber Efendimiz de bu konu hakkında ;”Her müslümana sadaka vermek vâciptir, ” buyurdu. Oradakiler: Yâ Resulullah! Eğer sadaka olarak verecek bir şey bulamazsa ne yapar, söyler misiniz? dediler. “Çalışır, elinin emeği ile kazandığını hem kendisi harcar hem de sadaka olarak verir, ” buyurdu. Çalışmaya gücü yetmezse ne yapar, ne dersiniz, denildi. “Sıkıntıya düşmüş bir muhtaca yardım eder, ” buyurdu. Böyle bir yardıma da gücü yetmezse, denildi. “İyilik ile, yahut hayır ile emreder” buyurdu. Bunu yapmaya da kudreti yetmezse, denildi. “Kötülükten kendisini sakındırır, bu da onun için bir sadakadır, ” buyurdu.

Sonuç olarak; atasözümüzde, ayette ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’ın açıklamalarından da anlaşıldığı gibi bir insan iyilik yaparsa karşılığında hem ALLAH’ın rızasını hem iyilik yaptığı kişinin duasını hem de yaptığı işten mutluluk duyar.

Özcan Topçu

Sizler de Elinizde Bulunan ya da Kendi Yazdığınız Trafik İle İlgili Kompozisyonlarınızı ve Yazılarınızı Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Paylaşarak Bizlere Ulaştırın… Bu Sayfada Yayınlayalım

8 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "İyilik Yapmak İle İlgili Kompozisyon Yazı"

 1. Nazlı dedi ki:

  Güzel teşekkürler

 2. Nazlı dedi ki:

  İşime yaradı çok teşekkürler

 3. Eda dedi ki:

  Aaaaçok güzel

 4. melike dedi ki:

  kusura bakmayım ama hiç yardımçı olmadı ama diğer arkadşlarıma yardımççı olduğunuza sevindim teşekürler… melike

 5. arda dedi ki:

  güzel

 6. arda dedi ki:

  güzelmiş sağolun

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.