James Hutton Hayatı

Salı, 25 Haziran 2013, 15:09 | Genel | 0 Yorum
by editor

James Hutton Kimdir, James Hutton Hayatı Biyografi

İskoç jeoloji bilgini. Jeolojinin temel ilkelerinden olan “tekdüzelilik kav­ramıyla tanınır.

3 Haziran 1726’da Edinburgh’da doğdu, 26 Mart 1797’de aynı kentte öldü. İlk ve ortaöğreniminin ardından 1740’ta girdiği Edinburgh Üniversitesi’nde sosyal bilimler dalında öğrenim gördü. 1743’de bir avukatlık bürosunda çalışmaya başladıysa da, zamanı­nın büyük bir bölümünü kimya deneyleriyle geçirme­si bu bürodaki görevinin kısa ömürlü olmasma neden oldu. Ertesi yd tıp öğrenimine başladı. 1747’den sonra Paris’te sürdürdüğü tıp öğrenimini 1749’da Leiden Üniversitesi’nde tamamladı. Ülkesine dönüşte Lon­dra’da eski bir arkadaşıyla birlikte daha önce geliştir­dikleri bir yöntemle amonyum klorür üreten bir laboratuvar kuran Hutton, bu laboratuvarının geliri­ne güvenerek, kendisine bilimsel araştırmalarına yetecek kadar zaman bırakmayan hekimlikten vazgeçip Erdem çiftçilik yapmaya karar verdi.

1752-1753 yıllarını Yarmouth yakınlarında, 1754 yılını da Hollanda, Belçika ve Fransa’da ileri tekniklerle tarım yapılan bölgelerde incelemeler yaparak geçirdi. İlk kez mine­raloji ve jeolojiyle tanışmasını sağlayan bu gezilerin ardından 1755’de, çiftçiliğin yanı sıra jeoloji araştırma­larıyla dolu on dört yılını geçireceği Edinburgh yakınlarındaki Slighauses’a yerleşti. 1768’de çiftliğini bırakarak Edinburgh’a döndü ve kısa bir süre içinde, Joseph Black ve Adam Smith’in de yer aldığı seçkin bir çevrede yer edinmeyi başardı. Uzun yıllar süren araştırmalarını Edinburgh’daki Royal Society’ye 1785’de sunan ve 1788’de yayımlayan Hutton son yıllannı, bulgulanna ve vardığı sonuçlara yöneltilen saldmlan yanıtlamak amacıyla, son cildi ancak ölü­münden sonra basdabilecek Theory of the Earth (“Yer Kuramı”) adlı yapıtını yazmakla geçirdi.

  • Eserleri (başlıca): Theory of the Earth, 1795-1798, (“Yer Kuramı”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.