János Hunyadi Hayatı

Pazartesi, 24 Haziran 2013, 13:18 | Genel | 0 Yorum
by editor

János Hunyadi Kimdir, János Hunyadi Hayatı Biyografi

Macar, komutan. Osmanlı ilerlemesi­ni durdurmaya çalışmıştır.

Doğum yeri bilinmemektedir. 11 Ağustos 1456’da Belgrad yakınlarında öldü. Babası Vajk, Eflak’tan Macaristan’a göç ederek kral Sigismund’un hizmetine girmişti. Ailenin adı, Vajk’a verilen Vajda Hunyad kalesinden gelir. Janos henüz gençliğinde Macar sarayına girdi. Kral Sigismund’un dış ülkelere yaptığı gezilere katıldı. Koyu bir Katolik olarak yetiştirildi.

Kral Albert 1439’da Osmanlı ilerlemesini dur­durmak ümidi ile, Hunyadı Janos’u Szöreny komuta­nı yaptı. Ancak aynı yıl Albert’in ölümü üzerine Macar tahtı boş kalınca, dul kraliçe, oğlu küçük Ladislas’ı kral ilan etti. Hunyadı’nın başında bulun­duğu bir grup ise, askeri yeteneği olan bir krala gereksinim olduğunu ileri sürdüler. Bu grup Macar tacını, Polonya Kralı Vladislas’a sundu. Vladislas 1440’ta Hunyadı Janos’u Transilvanya voyvodalığına ve Belgrad komutanlığına atadı. İç çekişmelerden uzak kalan Hunyadı, siniri güçlendirmeye çalıştı.

1442    ilkbaharında, Mezid Bey komutasındaki bir Osmanlı ordusu Transilvanya’ya girdi. Hunyadı, yenilerek kaçmak zorunda kaldı. Nagyszeben’i (Her- manştad) kuşatan Türkler’e karşı yeniden asker topla­dı. Mezid Bey Nagyszeben’de yenilerek öldürüldü. Bu çarpışmanın sonucunda, Eflak voyvodası, Osman­lı egemenliğini tanımayarak, Macarlar’la bağlaşma yaptı. Eflak’ın Macar egemenliğini kabul etmesi üzerine, II.Murad Macaristan üzerine yeni bir ordu gönderdi. 1442 yazında, Hunyadı Janos bu kuvvetle­ri, Karânsebes’te (Vazağ) yendi.

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.