Jim Qames Dine Kimdir

Çarşamba, 15 Mayıs 2013, 19:51 | Genel | 0 Yorum
by editor

Jim Qames Dine Kimdir, Jim Qames Dine Hayatı Biyografi

ABD’li ressam. Happening (oluşum) türü çalışmalarıyla tanınmıştır.

16 Haziran 1935’de Ohio’nun Cincinnati kentin­de doğdu. Cincinnati ve Ohio üniversitelerinde sanat eğitimi gördü. 1968’de değin Yale Üniversitesi, Ohio’ daki Oberlin Koleji ve New York’daki Cornell Üniversitesinde öğretmenlik yaptı. 1967’de Londra’ da kaldığı sıra Petersburg Yayın evi için bir dizi baskı resim hazırladı.

1959-1960 yıllarında düzenlediği Happening’ler ile dikkati çekmiş bu konunun önderlerinden biri olmuştur. Happening’de sanatçıdan başka bazen izleyicilerin de bir ölçüye kadar önceden tasarlanmış bir olayın içinde yer almaları öngörülmektedir. Olay belli bir çevrede, bir tiyatro havası içinde, boya, müzik ve hareket aracılığıyla gerçekleştirilir. Yapılanlar ba­zen filme de alınarak sonradan gösterilir.

Jim Dine başka yapıtlarında geleneksel bir mal­zeme olan boyadan başka bornoz, banyo küveti, tıraş makinesi gibi çeşitli sanayi ürünlerini de kullanmıştır. Bu tür yapıtlarda bu nesneler, günlük işlevlerinden soyutlanmaktadır, sanat yapıtı olarak yeni bir boyut içerir hale gelmektedir. Bunların büyük boyutlu olanları, düzenlenen sanat olayına çevresel bir nitelik kazandırmaktadır. Daha küçükler ise üç boyutlu bir tür yapıştırma (kolaj) oluşturacak gibi kullanılmak­tadır.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.