Jipi kim buldu, Jipin icadı

Salı, 17 Ocak 2012, 22:49 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

jip ne zaman bulundu, jipi kim nasıl buldu, ilk jipi kim buldu, jip hakkında bilgi

1940 yılında, ABD ordusu, arazide yararlanmak üzere, geniş kullanımlı, dört tekerlekli ve fazla ağır olmayan bir araç gereksinimi duydu. Bu istek üzerine, aynı yılın Temmuz ayında Bantam Car Co. adlı şirketin mühendislerinden Karl K.Pabst, ilk jipin (jeep) planlarını çizdi. Eylül ayında üretilen ilk örnek, Camp Ho- Iabird’de denendi. Bunun başarılı olması üzerine firmaya 70 adet jip siparişi verildi. Üzerlerinde 45 beygir gücünde dört silindirli Continental motoru bulunan bu jipler, 1941 başlarında ABD ordusunda hizmete girdi. Bu seriden üretilen yedinci jip, halen dünyanın en eski jipi olarak Washington’daki Smithsonian Enstitüsü’nde muhafaza edilmektedir.

——————————————————————————————————————————-

Jipi kim buldu, Jipin icadı jip ne zaman bulundu, jipi kim nasıl buldu, ilk jipi kim buldu, jip hakkında bilgi 1940 yılında, ABD ordusu, arazide ilk jipi kim buldu, jip hakkında bilgi, jip ne zaman bulundu, jipi kim nasıl buldu

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.