Joan Baez Kimdir

Salı, 7 Mayıs 2013, 9:33 | Önemli Kişilikler | 0 Yorum
by admin

Joan Baez hayatı, Joan Baez kimdir

Baez, Joan (d. 9 Ocak 1941, Staten Island, New York, ABD), siyasal etkinlikleriyle de tanınan folk müziği bestecisi ve şarkıcı.

Fizikçi olan babasının öğretim ve araştır­ma gezileri dolayısıyla New York, Califor­nia ve başka yerlerde değişik halk topluluklarıyla tanıştı. Çok sık çevre değiştirdi ve çok sınırlı örgün müzik eğitimi gördü. 1959’da, Newport’taki müzik şenliğinde başarı kazandı; 1960’ta ilk plağını doldurdu. Folk müziğinde 1960’larda görülen canlanı­şa öncülük etti. Kahvelerde, müzik şenlik­lerinde, televizyonda verdiği konserler ve plak albümleriyle geleneksel şarkıları popülerleştirdi. Plakları, 1960-64 arasında sürekli olarak satış listelerinin ön sıralarında yer aldı. 1968’de, Any Day Now adlı albümüyle altın plak kazandı. Farewell Angelina albü­mü 1965’te, Vietnam’ın ABD tarafından bombalanan başkenti Hanoi’deki izlenim­lerinin ürünü Where Are You Now, My Son? ise 1972’de çok başarılı oldu. Gulf Winds (1976) kendi bestelerinden oluşan tek albümüydü. Blowin’ Away (1977) ve Honest Lullaby (1979) ile ününü sürdürdü.

1960’ların protesto hareketlerine etkin bi­çimde katılan Baez, UNESCO ve insan haklan örgütleri yararına, ayrıca Vietnam savaşına karşı düzenlenen toplantılarda pa­rasız konserler verdi. 1964’te, savaş giderle­rine harcanan federal vergileri ödemeyi reddetti. Vietnam savaşı sırasında uygula­nan zorunlu askerliğe karşı kampanya dü­zenlediği için, Ekim ve Aralık 1967’de hapse girdi. Otobiyografisi Daybreak (Gün- doğumu, 1985) 1968’de yayımlandı. Baez Uluslararası İstanbul Festivali çerçevesinde İstanbul’da da konserler vermiştir.

Joan Baez Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan yazabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.