Johann Jakob Balmer Hayatı

Çarşamba, 5 Haziran 2013, 20:00 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by editor

Johann Jakob Balmer Kimdir, Johann Jakob Balmer Hayatı Biyografi

İsviçreli fizikçi. Atom tayf çizgileri­nin frekansları arasında bağıntı kur­muştur.

bantlarına ayrıldığını kanıtlamıştı. Sonraki çalışmalar, akkor halindeki katıların ve sıvıların da tayf çizgileri denilen renk bantları oluşturduğunu gösterdi. Balmer’ in hidrojenin görünür tayf çizgileri üzerinde yaptığı çalışmalarının sonucu, “Balmer serisi” olarak bilinen ve sonradan Rydberg’in katkılarıyla geliştirilen şu formülle ifade edilebilir:

i _ / _J_________________ !\

AR \ n1                              nr )

Burada A dalgaboyu, R ise değeri 1.097xl02cm ! olan Rydberg sabitidir; formülde n’nin değeri her zaman 2’dir, m ise görünür tayf çizgileri için 3,4,5, gibi değerler alır. Balmer’in de önerdiği gibi, hidrojenin ve tek birleşme değerli diğer elementlerin çeşitli tayf çizgilerinde, m’ye duruma uygun olarak değişik sayılardan başlayan değerler verilerek gözlemlenen çeşitli seriler oluşturulabilir. Örneğin hidrojenin, görünür tayf çizgileri dışında, biri morötesi öbür üçü de kızılaltı bölgesinde olmak üzere 4 tayf çizgisi serisi daha vardır. Bu tayf çizgileri de Balmer serisininkine benzer bir formülle ifade edilebilir; ancak m’nin değerini 3 yerine 2,4,5 ya da 6 olarak almak gerekir. Balmer, kurduğu bu bağıntıyı kuramsal bir temele oturtamamış, ancak 1913’de Danimarkalı fizikçi Niels Bohr atom ışınımları kuramında tayf çizgileri ile dalga boyları arasındaki bağıntıyı açıklığa kavuşturabilmiştir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.