Johann Joachim Kandler

Cuma, 10 Mayıs 2013, 10:01 | Eğitim ve Öğretim | 0 Yorum
by admin

Johann Joachim Kandler Kimdir, Johann Joachim Kandler Biyografi

Kândler, Johann Joachim (d. 1706, Fischbach, Saksonya – ö. 18 Mayıs 1775, Meissen), Avrupa’da porselen biblo konusunda pek çok yenilikler yapmış geç barok dönem heykelcisidir

Saksonya elektörü I. Friedrich August’un sarayında heykelciydi. 1731’de Meissen’deki Rokoko döneminin en ünlü seramik ustala­rından üçü olan J.F. Eberlein, F.E. Meyer ve P. Reinicke gerek tasarım, gerekse uygulamada Kândler’in yardımcısı olarak çalıştılar. Avrupa’da Kândler dönemine ait Meissen biblolarının, yemek takımlarının, vazoların ya da başka ürünlerin bulunmadı­ğı bir saraya rastlamak neredeyse olanaksız­dır. Kândler’in en tanınmış yapıtları arasın­da çoğunlukla 1738-40 arasında yapılmış commedia dell’arte tiplerinin bibloları, 1731-35 arasında Dresden’deki Japon Sara­yı için yaptığı kuş figürleri ve 1737’den 1741’e değin Heinrich Graf von Brühl için gerçekleştirdiği ve üstü kuğu ve su perisi figürleriyle bezeli 2.200 parçalık yemek takımı yer almaktadır.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.