Joseph Banks Hayatı

Perşembe, 6 Haziran 2013, 15:38 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by editor

Joseph Banks Kimdir, Joseph Banks Hayatı Biyografi

İngiliz botanikçi. İngiltere’de bilimin gelişmesine katkılarıyla tanınır.

13 Şubat 1743’de Londra’da doğdu. Harrow, Eton ve Oxford’da okuduktan sonra, botanik öğreni­mi yapmak için Cambridge’e gidip özel ders aldı. 1766’da, bir balıkçı gemisiyle Labrador ve Newfoundland’e düzenlenen sefere katılarak, iki yıl boyun­ca, gittiği yerlerden pek çok bitki örneği topladı. Aynı yıl Roya Society üyeliğine seçilen Banks, 1768’de, Venüs’ü izlemek amacıyla Güney Pasifik’e bir sefer düzenleyen Cook’un bu ünlü yolculuğuna katıldı.

Avustralya ile Yeni Zelanda’nın hayvan ve bitki örtüsünü inceleyerek 1771’de çok değerli bir bitki koleksiyonuyla İngiltere’ye döndü. 1778’de, Kral III. George ile kurduğu dostluğun da etkisiyle Royal Socıety başkanlığına getirildi ve 42 yıl bu görevi sürdürdü. 1781’de baron unvanı aldı. 1797’de Devlet Danışma Meclisi’ne (Privy Council) seçilen Sir Joseph Banks, 19 Haziran 1820’de Londra yakınlarındaki Isleworth’de öldü.

Banks’in çeşitli ülkelerden topladığı bitki türleri­ni kapsayan herbaryumu, bugün bile dünyanın en büyük bitki koleksiyonlarından biridir. Kew’daki Kraliyet Botanik Bahçesi’ni değişik bölgelerden ge­tirttiği bitki örnekleriyle zenginleştiren, buğdaypasının “berbcris vulgaris” bitkisinin üzerinde yaşayan mantarla aynı şey olduğunu (1805), keseli memeli­lerin eteneli (plasentalı) memelilerden daha ilkel olduğunu ilk kez açıklayan da Banks’tir. Gene de, daha çok ülkesinde bilimin gelişmesi için gösterdiği çabayla tanınır.

Gençliğinde babasından kalan büyük servetin bilimsel çalışmalarına maddi destek sağlama­sının da bunda büyük payı vardır. O dönemin bilim adamlarını evinde toplayarak verimli bir tartışma ortamı yaratan Banks, zengin kitaplığını British Museum’a bağışlamış, Royal Societv’deki huzursuz­luklara çözüm bulmuş, Napoleon Savaşları sırasında bılirü adamlarının tutuklanmaması için Fransız hüku­metiyle görüşmeler başlatmıştır.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.