Kadın Milletvekili Adayları AKP CHP MHP 2011 Listesi

Salı, 12 Nisan 2011, 15:29 | Genel | 0 Yorum
by admin

12 Haziran 2011 Seçimlerinin kaderini kadınlar belirleyecek. Hangi parti kaç kadın aday gösterdi, listelerde adaylar kaçıncı sıralarda yer aldı? İşte 2011 Milletvekili genel seçimlerinde kadın milletvekili adaylarının olduğu ve olmadığı iller ve isim listesi:

Heyecanla beklenen aday adaylığı süreci dün açıklanan listelerle sona erdi. Partiler adaylarını Yüksek Seçim Kurulu’na sundu. Partilerin bu seçinde kadın seçmenleri göz önünde bulundurup daha fazla kadın aday göstermesi bekleniyordu. Peki beklenen oldu mu? İşte cevabı:

12 Haziran’da yapılacak genel seçimlerin kaderini 3 önemli unsur belirleyeceği tahmin ediliyor. Kadın seçmen, ekonomi ve adaylar seçimin kaderini etkileyecek.

Aday adaylığı süreci sona ermeden mecliste daha fazla seslerini duyurmak isteyen kadın seçmenler, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla çeşitli etkinlikler düzenledi. Peki kadınların sesi partilerde ne kadar yankı buldu? İşte cevabı:

KAÇ KADIN ADAY VAR?

Meclis’te grubu bulunan 3 büyük parti Ak Parti, CHP ve MHP adaylarını belirledi. Ak Parti’de 78 kadın aday, CHP’nin 99 kadın adayı, MHP’nin 61 kadın adayı var.

Üç partinin seçimler için birinci sıraya koyduğu kadın aday sayısı AK Parti’de 1, MHP’de 2 ve CHP’de 4 aday var.

Ak Parti’nin tek birinci sıra adayı İstanbul’da Bakan Nimet Çubukçu!

MHP’nin birinci sırada 2 adayı var. İstanbul’da Meral Akşener, Çanakkale’de Füsun Köroğlu!

CHP’nin birinci sırada 4 kadın adayı var. Ankara’da Ayşe Gülsün Bilgehan, Bursa’da Sena Kaleli, İzmir’de Şükran Güldan Mumcu ve Uşak’ta Dilek Akagün Yılmaz!

Partilerin illerin aday listesinde 2. Sıraya koyduğu kadın aday sayısı Ak Parti’de 6, CHP’de 10 ve MHP’de 5…

Ak Parti ve CHP’nin 3. sıraya koyduğu kadın aday sayısı aynı! Partilerin aday listesinde 3.sırada bulunan kadın aday sayısı MHP’nin 8, CHP’nin 10, Ak Partinin 10!

PARTİLERİN LİSTESİNDE İLK 10 SIRADA KAÇ KADIN ADAY VAR?

En çok kadın adayın konulduğu sıra; Ak Parti’de 18 adayla 4. Sıra olurken; CHP’de 12 adayla listede 4. Ve 5. sıralar ve MHP’de ise en çok kadın aday listede 3-4 sıralarda 8 aday olarak ön plana çıkıyor.

CHP il listelerinde ilk 10 sıraya yerleştirdiği kadın adaylarda başı çekiyor. CHP’nin listesinde ilk 10 sırada yer alan kadın aday sayısı 74, Ak Parti’de bu rakam 57 ve MHP’de ise bu rakam 45!

HANGİ PARTİ, KADIN ADAYLARLA DİĞERLERİNİN OLMADIĞI YERDE

Ak Parti,CHP’nin ve MHP’nin olmadığı kadın olmadığı 5 ilde kadın aday listeye koydu. Bunlar Edirne, Mardin, Muğla, Sivas ve Şırnak…

CHP ise Ak Parti ve MHP’nin kadın adayı olmayan 6 ilde kadın aday gösterdi. Bu iller Bartın, Bolu, Düzce, Kastamonu, Ordu ve Zonguldak!

MHP ise Ak Parti ve CHP’nin olmadığı ilde kadın aday gösterdi. Bu iller Nevşehir, Niğde ve Muş!

CHP ve MHP kadın aday göstermesine rağmen, AK Parti’nin Adıyaman, Rize, Siirt, Trabzon ve Uşak’ta kadın adayı yok.

AK Parti ve MHP’nin adayı olmasına rağmen CHP’nin Çanakkale, Çorum ve Tokat’ta kadın adayı yok…

Ak Parti ve CHP’nin kadın adayları olan 9 ilde MHP’nin kadın adayı yok. Bu iller Aksaray, Balıkesir, Elazığ, Giresun, Isparta, Kütahya,Malatya, Mersin ve Van!

KADININ ESAMESİNİN OKUNMADIĞI İLLER

Üç büyük partinin kadın adaylarının olmadığı ortak 27 şehir şöyle: Adıyaman, Amasya, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Karabük, Karaman, Kars, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Osmaniye, Sinop, Tunceli, Yalova ve Yozgat…

12 Nisan 2011

12 Haziran 2011 Seçimleri Kadın Milletvekilleri,Kadın Milletvekili Adayları 2011,AKP Kadın Milletvekili Adayları 2011,CHP Kadın Milletvekili Adayları 2011,MHP Kadın Milletvekili Adayları 2011,Bayan Milletvekili Adayları 12 Haziran 2011

Tagged with: , , ,

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.