Kambalar Halkı Hakkında Bilgi Kenya

Pazartesi, 28 Ocak 2013, 18:07 | Genel | 0 Yorum
by admin

Kambalar , Kamba halkı hakkında bilgi

Kenya’da yaşayan ve bir Bantu dili konuşan halk. Komşuları Kikuyularla akrabadırlar.

Temel uğraşları tarım olmakla birlikte sığır, koyun ve keçi de beslerler. Başlıca ürünleri darı, kocadan ve mısırdır. Macha- kos ilindeki aşırı nüfus ve toprak erozyonu yüzünden çok sayıda Kamba, Nairobi’de iş aramak zorunda kalmıştır. Kambalar çok eskiden beri ticaretle uğraşan bir halk ola­rak tanınmışlardır.

Temel yerleşme birimi esnek toplumsal ve coğrafi sınırlan olan utui’dir. Kambalar, çeşitli büyüklüklerde 25 kadar dağınık ba- bayanlı klana bölünmüş durumdadır. Birey­ler yaş gruplarına ayrılır, ama Kikuyularda ve öteki halklarda olduğu gibi yetişkinliğe geçiş törenleri yapılmaz. Eskiden en üst yaş grubundaki erkeklerin oluşturduğu yerel meclisler birkaç utui’yi yönetirdi. Bu mec­lisler günümüzde de varlığını korumakla birlikte, etkinliklerini Kenya hükümetince atanan reislerin denetiminde sürdürmek­tedir.

Geleneksel Kamba dini yüce tanrı Ngai’ye ve ata ruhlarına dayalı Kikuyu dinine ben­zer. Kambalarda ata kültü çok gelişmişti. Ata ruhlarıyla medyumlar aracılığıyla bağ­lantı kurulurdu. Günümüzde Kambaların çoğu Hıristiyandır.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.