Kamu Hizmetlerinin Yürütülmesinde Yerel Yönetimlerin Rolü Nedir

Pazartesi, 12 Mayıs 2014, 1:50 | Genel | 0 Yorum
by ozden

Kamu Yönetiminde Yerel Yönetimlerin Görevi, Kamu Hizmetlerinin Yürütülmesinde Yerel Yönetimlerin Rolü Nedir

Yerel yönetimler yönetimin en önde gelen unsurlarındandır. Halk tarafından doğrudan seçilen yerel yönetimlerde nüfus azdır. Ayrıca bu alanlarda coğrafya da küçük olduğundan yerel yönetimler oldukça demokratik bir yönetim gerçekleştirir. Bu bölgelerde halk kendisini yönetecekleri yakından tanıdığından daha etkili bir seçim gerçekleşir. Buradaki halk isme ya da partiye göre değil de hizmete göre oy vermektedir.

Devlet, sorunların çözümünde yerel yönetimlere çok geniş yetkiler vermiştir. Pek çok sorunun çözümünde yerel yönetimler etkili olmaktadır. Devlet merkezden diğer bölgelerdeki küçük sorunlarla mücadele edemez. Örneğin yol, su, kanalizasyon gibi işlerle uğraşmak yerel yönetimlerin işidir. Bu sorunlar belediyeler gibi yerel yönetimlere bildirilir ve bunlara yerel yönetim tarafından çözüm üretilir. Küçük birimlerde işler daha çabuk yürüyeceğinden halk yerel yönetimler sayesinde sorunlarına daha kolay ve çabuk çözüm bulur. Bu nedenle kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerel yönetimlerin rolü çok büyüktür.

Kamu Hizmetleri Nasıl Yürütülür Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.