Kan Bağışının İnsan ve Toplum Açısından Önemi

Cumartesi, 27 Ocak 2018, 21:01 | Genel | 2 Comments
by tayyar

Kan bağışının yararları, kan bağışının önemi, kan bağışının insan ve toplum açısından önemi hakkında kısa yazı paylaşıyoruz.

Kan bağışı hayat kurtarır. Bu sloganı her yerde sık sık görürüz. Gerçekten de hiç beklenmedik zamanlarda yapılan kan bağışları insanların hayatını kurtarabilir. Çünkü bir kanın ne zaman lazım olacağı hiç belli olmaz. Kan bağışı acil durumlarda büyük önem taşır. İnsanlar hayatta her zaman tehlikeler içinde yaşar. Kimimizin ne zaman kaza geçireceği ve kana ihtiyacı olacağı bilinmez. Bizim başımıza gelecek her türlü olumsuz durum bütün insanların başına gelebilir. Bu nedenle insanların kan bağışına özendirilmesi ve acil durumlarda kan aramak yerine normal zamanlarda kan vererek toplumdaki diğer insanların kan ihtiyaçlarının giderilmesi gereklidir.

Yeterince kan depolanmasının büyük bir önemi vardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi insanların ne zaman kana ihtiyacı olacağı belli değildir. Oldukça sağlıklı bir insan bir trafik kazası sonucu kan kaybına uğrayabilir ve kana ihtiyacı olabilir. Bu gibi durumlarda çevremizdekilerden uygun kanı bulana kadar geçen sürede yaralanan kişi hayatını kaybedebilir. Bütün bunlar göz önüne alındığı zaman kan bağışının önemi bir kez daha ortaya çıkar.

Kan bağışı toplumsal dayanışmayı arttıracağı gibi hastalıklar ve kazalar sonucunda yaşanacak kargaşanın da önüne geçer. Unutmayalım: Herkesin her zaman kana ihtiyacı olacaktır. Bir damla kan kurtarılan bir can demektir. Siz de uygun şartları sağlıyorsanız kan bağışı yapmaktan geri durmayın. Belki bir gün bağışladığınız kan sizin hayatınızı kurtaracaktır.

besir_dernegi_kan_bagisi_kampanyasi_h7400

Kan Bağışının Önemi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Kan Bağışının İnsan ve Toplum Açısından Önemi"

  1. burcu komaz dedi ki:

    çok güzel olmuş sağ olun

  2. şima dedi ki:

    biraz daha uzun olabildi

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.