kan uyuşmazlığı nedir nasıl oluşur

Cumartesi, 5 Nisan 2014, 11:44 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

kan uyuşmazlığı nedir, bu yazımızda sizlere kan uyuşmazlığı hakkında merak ettiğiniz soruları yanıtlayacağız.

Kadının hamileliğinde annenin kan grubunun negatif, babanın kan grubunun pozitif olduğu durumlarda çocuğun kan grubunun pozitif çıkması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Rh uyuşmazlığı da denebilir. Rh uyuşmazlığında annenin kanıyla bebeğin kan grubu arasındaki zıtlık sonucu kandaki antikorlar bu durumu bir tehlike olarak görür ve antikor üreterek kordon yoluyla bebeğe aktarır ve bebeğin kanındaki hemoglobinleri öldürür. Bebekte kan oluşumu durunca yaşamsal fonksiyonların zarar görebilir ve bebek hayatını kaybedebilir. Bununla birlikte bebek sağ doğduğu durumlarda kansızlık, kalp ve ritim bozukluklarıyla doğabilir, anne ise sarılık olabilir. Anne ve çocuktaki bu bozukluklar tedavi edilmezse ikisi için de ölümcül olabilir.

Hastalığın tedavisinde annedeki kanın antikor üretmesi engellenir. Anneye 28. haftada Anti D iğnesi yapılır. Bu iğne kandaki antikor üretimini engeller ve çocuğun bundan zarar görmesi önlenir.

images (1)

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Tedavi Edilir Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.