Kanıtlayıcı Anlatım Özellikleri ve Örnekleri

Çarşamba, 29 Mart 2017, 16:19 | Ödev | 0 Yorum
by ozge2017

Bir görüş ile ilgili örnekler göstererek kabul ettirme ve inandırma amaçlanarak gerçekleştirilen anlatıma kanıtlayıcı anlatım adı verilmektedir. Kanıtlayıcı anlatımın amacı okuyucuyu ikna etmek olmaktadır. Bu nedenle bazı sözcüklere sık sık yer verilir ve tekrar yapmaktan kaçınılmaz. Bu sayede okuyucu zerinde düşünmeye başlar. Genellikle sayısal veriler, tanık gösterme ve tanımlara yer verilmektedir. Gerçek anlamlı sözcükler sık sık kullanılmaktadır. Bizler de sizler için düzenlemiş olduğumuz bu yazıda, sizlere kanıtlayıcı anlatım özellikleri ve örnekleri kısaca bilgi vereceğiz.

kanıtlayıcı anlatım örnekleri kısa ile ilgili görsel sonucu

Kanıtlayıcı Anlatıma Örnek

“Neden klasik şiirimiz unutulmaya yüz tuttu. Bir milleti var eden onun tarihi değil midir? Bir İngiliz genci kendisinden yüzyıllar önce yaşamış ecdadının aynı dil ile yazılmış bir eserini rahat rahat okuyabiliyor iken biz neden bir Nedim’in ya da Şeyh Galip’in eserlerini okuyamıyoruz. Ne demiş Oktay Sinanoğlu “ Dil giderse Türkiye gider.” Halbuki bizi var eden geçmişimizdir. Eski edebiyatımız tükenmez bir hazinedir. Gayret edip üç beş kelime öğrensek eski edebiyatımızın tadına varacağız, köklerimiz yerine oturacak, benliğimize bizi biz yapan değerlerimize döneceğiz. Eski dilimiz ile yeni dilimizi harmanlar isek zengin ve eşsiz bir edebiyat oluşturabiliriz. ”

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.