Karagöz İle Hacivat Oyunu Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Cumartesi, 22 Mart 2014, 15:57 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

Karagöz hacivat oyununun tarihçesi, karagöz hacivat oyunu nasıl ortaya çıktı hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Bu oyunun ortaya çıkışı hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere en yaygın görüşler hakkında bilgi vereceğiz. En bilinen rivayet şudur: Hacivat ve Karagöz Orhan Gazi zamanında yaşamış iki vatandaştır. Bursa’da Orhan Gazi’nin yaptırdığı bir caminin inşaatında çalışan bu iki işçi çalışmaz ve çalışanların da çalışmalarına engel olur. Bu yüzden inşaat bir türlü tamamlanamaz. Orhan Gazi bunun üzerine cami mimarını tehdit ederek inşaat bitmezse onun kellesini alacağını söyler. Mimar bu durumun suçlularının Karagöz ve Hacivat olduğunu söyler ve bunun üzerine bu iki işçi öldürülür.

Bir başka rivayete göre ise Karagöz Hacivat oyunu Hindistan tarafından göç ederek Anadolu’ya yerleşen Romanlar tarafından anadolu topraklarına taşınmıştır. Başka bir rivayete göre oyun Yunanlılar veya Bizanslara aittir. 16. yüzyılda yapılan bir araştırmaya göre ise oyunun Mısır kaynaklı olduğu ortaya çıkmıştır. İlk zamanlarda Mısırlılar’ın gölge oyunlarına göre şekillenen oyunun son hali 18. yüzyılda belirlenmiş, bu tarihten itibaren oyun bir gelenek haline gelerek günümüze kadar ulaşmıştır.

kapakf0

Karagöz Hacivat Oyunu Hakkında Bilgi Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.