Karesioğulları Beyliği Hakkında Bilgiler

Cuma, 2 Mart 2012, 23:25 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Karesioğulları Beyliği Hakkında Bilgiler Hakkında , Karesioğulları Beyliği Hakkında Bilgiler , Karesioğulları Beyliği Hakkında Bilgiler İle İlgili Bilgiler

1300’den sonra Mizya denen Balıkesir Çanakkale tarafla*rında kurulmuş olan beyliğin adı, kurucusunun adına izafe*ten Karesi Beyliği denmiştir. Bu ailenin reisi 1001 târihinden sonra Orta Anadoluda devlet kurmuş olan Melik Danişmend Gâzi’dir. Danişmend ülkesi, Selçukîye devletine ilhak edilin*ce bu aile, Selçukî’lerîn hizmetine girmiştir. Selçukiye’nin Moğol belâsı yüzünden inhilâli üzerine Danişmend ailesinin olup, batı Anadoluda uç beyliği yapan Kalem Bey ve Karesi diğer uç beyleri gibi Bizans’ı sıkıştırmışlar, müslümanhğın daha çok tanınmasına hizmete koyulmuşlardır. Bu aradada Moğol belâsından uzak olma şansını bulmuşlardır. Cami üd Düvelde Karesi beyliğine aid olarak Balıkesir, Aydıncık, Ber*gama, Edremit, Kemer, Burhaniye, Pınarhisar, İvrindi, Ayaz-mend, Bigadiç, Mendehorya, Sındırgı, Gördes, Demirci, Ay*vacık, Başkelenbe, Susurluk beldelerini saymaktadır. Karesi Bey; Moğollardan kaçan ahaliyi ve Dobruca’dan gelen, S cin Saltık Türkmenlerini kendi arazisinde iskân etmek suretiyle mıntıkada Türk nüfusunda hayli artış sağladı. Ne Kalem Bey’in ne de Karesi Bey’in vefat ettikleri belli değildir. Bazı kayıtlar Karesi Bey’in 1328den önce öldüğü anlaşılıyor.

Karesi Bey’in vefatı sonrasındaki başa geçen Bey, Demir-han geçmiştir. Kardeşi Yahşi, Bergama Bey’i olmuş, en kü*çük olanda Orhan Gâzi’ye sığınmıştır. Sultan 1. Muradın cü*lusu peşinden, Karesi Beyliğinin sahil bölümü Osmanlının eline 763/1361’de geçmiştir.»

Karesioğülları Çizelgesi

Melik Danişmend Gazi – Arada bir kaç İsim yoktur – Yağdı Bey – Kalem Bey – Karesi Bey – Yahşi han Dursun Bey – De*mir Han – Beylerbeyi Süleyman Bey

 

Karesioğulları Beyliği Hakkında Bilgiler Konusu Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.