Karl Mittermaier Hayatı

Çarşamba, 12 Haziran 2013, 20:30 | Genel | 0 Yorum
by editor

Karl Mittermaier Kimdir, Karl Mittermaier Hayatı Biyografi

Alman, hukukçu. Alman ceza huku­kunda köklü reformlar yapılmasını sağlamıştır.

Kari Joseph Anton Mittermaier 5 Ağustos 1787’de Münih’te doğdu, 28 Ağustos 1867’de Heidelberg’te öldü. Hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra 1811-1819 arasında Landshut, 1819-1821 arasında da Bonn üniversitelerinde öğretim üyeliği yaptı. Büyük ceza hukukçusu Paul Feuerbach’ın yanında çalıştı. 1821’den ölümüne değin Heidelberg Üniversitesinde verdiği derslerle uluslararası düzeyde ün kazandı. 1831’de Baden Dieti’ne (meclis), 1848’de de Frank­furt’taki Ulusal Meclis’e girdi.

Mittermaier ceza yasalarının zamanın koşullarına göre değişmesi gerektiğini öne sürerek idam cezasının kaldırılmasını savundu. Fransız hukuk sisteminde olduğu gibi açık duruşma, iddia ve savunma makam­larının eşit temsili ve kanıtların serbestçe değerlendi­rilmesi ilkelerine dayalı olarak cezai yargılama usülle­rinde reform yapılması için çalıştı. Jüri sisteminin benimsenmesi görüşünü ortaya attı.

Almanya’da 1848’den sonra çıkan ceza yasaları­nın hemen hemen tümü ya onun yardımıyla yapılmış ya da onun eleştirilerinin damgasını taşımıştır. Birçok yöreden kendisini dinlemeye gelen genç hukukçular üzerinde derin bir etkisi olmuştur.

Eserleri (başlıca): Die Lehre vom Beweise im deu- tschen Sfra^rozejse.l 834,(“Alman Cezai Yargılama Usul­lerinde İspat Öğretisi”); Grundscitze des gemeinen deu- tschen Privatrechts, 2 cilt,l 846-1847, (“Alman Özel Huku- kununTemelleri”); Die Todesstrafe, 1862, (“Ölüm Ceza­sı”); Erfahrungen über die Wirksamkeit der Schıvurge- richte in Europe und Amerika, 3 cilt, 1864-1865, (“Avrupa ve Amerika’da Jürilerin Etkililiği Üzerine Deneyimler”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.