Keith Haring Biyografisi ve Eserleri

Perşembe, 3 Mayıs 2012, 23:31 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

4 Mayıs tarihi bir sanatçı açısından önemlidir: Keith Haring . Evet Keith Haring 4 Mayıs 1958 ‘de dünyaya gelmiş bir grafik fotoğrafçı sanatçıdır. Keith Haring ‘i bugün sizlere biraz daha detaylı anlatalım istedik. 1980’lerin Amerikan dünyasında Newyork kültüründe yoğrulmuş kendine özgü çalışmaları olan bir grafik çizimcidir Keith Haring.

Keith Haring’in kariyer hayatı, New York alt geçitlerine tebeşir ile çizdiği grafikler ile başladı. Yaptığı çizimler Tseng Kwong Chi adlı fotoğrafçı sayesinde ün kazandı ve bu zaman zarfında “The Radiant Baby” emekleyen bebek simgesi onun sembolü haline geldi. Onun çizimleri hayata dair önemli mesajlar vermekteydi. 1980 yılında New York’daki Club 57′de eserlerini sergilemeye başladı. 1981 yılında  kara kağıt üzerine ilk kabataslak tebeşir çizimlerini yapmış oldu. 1981 – 1982 yılları arasında ilk özel sergisini Tony Shafrazi sanat galerisinde yaptı. Bu arada  Kenny Scharf, Madonna, Futura 2000 ve Jean-Michel Basquiat gibi ünlülerle arkadaş oldu.

 1984 yılında Avusturalya‘yı ziyaret etti ve kendine has sanatıyla Melbourne‘de duvar resimleri yapmaya başladı. 1985’te çeşitli ülke ve şehirlerde eserleri sergilenmeye başladı. Keith Haring’in sanatı Absolut votka ve Swatch saatleri reklamları için ilham kaynağı olmuştur.

Keith Haring ‘in Bazı Grafik Çizimleri:

Keith Haring hakkında bilgiler aktardık. eokulegitim.com

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.