Kıbrıs Barış Harekatı Kaç Yılında

Kıbrıs Barış Harekatı Kaç Yılında Kısa Özet Hakkında , Kıbrıs Barış Harekatı Kaç Yılında Kısa Özet , Kıbrıs Barış Harekatı Kaç Yılında Kısa Özet İle İlgili Bilgiler

1960″da Kıbrıs”ta yaşayan Rum ve Türk cemaatleri arasında kurulan ortaklık Kıbrıs Cumhuriyeti yaşanan iç çatışmalar sonucu sürdürülemez olmuş ve 15 Temmuz 1974 tarihinde Yunan cuntasının Kıbrıs”da darbe yaptırması sonucu 20 Temmuz 1974 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk Silahlı Kuvvetleri”nin Garanti Anlaşması”nın III. maddesine istinaden Kıbrıs Barış Harekâtı”nı gerçekleştirmiştir.

20 Temmuz 1974 sabahı Türk Ordusunun Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Kıbrıs”a havadan indirdirme ve denizden çıkarma yapmaya başladı.

Türk kuvvetleri 22 Temmuz”da Girne”yi ele geçirdi. Türk paraşütçüleri Kıbrıs”ın başkenti Lefkoşa”nın Türk kesimine indi. Yunan birliklerinin Ada”da garantör olarak bulunan Türk birliğine saldırması ise, çarpışmaların Ada geneline yayılmasına neden oldu. 22 Temmuz akşamı Türkiye, BM Güvenlik Konseyi”nin ateşkes kararını kabul etti. Türk müdahalesi sonucu Yunanistan”daki cunta idaresi ve Kıbrıs Nikos Sampson Hükumeti de yıkılmıştır.

8 Ağustos”ta II. Cenevre Konferansı sırasında yapılmakta olduğu sırada Rum Millî Muhufız Alayı ve EOKA-B işgal ettikleri yerleri tahliye etmedikleri gibi ellerindeki esirleri de serbest bırakmamışlardır. Bunun üzerine Türkiye 14 Ağustos”ta başlayıp 16 Ağustos”ta sona eren üç günlük II. Barış Harekâtını gerçekleştirdi.

25-26 Ağustos 1974 tarihinde Kıbrıs”a gelen BM Genel Sekreteri toplumlar arasında ikili görüşmelerin başlatılmasını istemiş, mutabakat gereği nüfus mübadelesi yapılmış ve iki bölgeli ve iki toplumlu bir federal yapı için uygun ortam sağlanmış oldu. 13 Şubat 1975 günü Kıbrıs Türk Federe Devleti”nin ilanı Doktor Fazıl Küçük tarafından açıklanarak gerçekleşti. Ancak hedeflenen federal yapı gerçekleşmediğinden 15 Kasım 1983 tarihinde KKTC”nin ilanı gerçekleşti.

Yıllarca süren toplumlararası görüşmelerden bugune değin herhangi bir sonuç çıkmamıştır. En son BM Kıbrıs Çözüm Planı ile iki toplum arasında yeniden birleşme imkânı da referandum”da Türklerin “evet”ine karşı Rumların “hayır” demesi sonucu gerçekleşmemiştir.

 

Kıbrıs Barış Harekatı Ne zaman Olmuştur
Kıbrıs Barış Herakatı Hangi Tarhte Olmuştur
kıbrıs barış harekatı ne zaman yapıldı

 

Kıbrıs Barış Harekatı Kaç Yılında Kısa Özet Konusu Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir