Klasik Arkeoloji Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi

Perşembe, 7 Nisan 2011, 17:27 | Bilgi Paylaşımı | 3 Comments
by admin

Üniversite sınavına hazırlanan ve Klasik Arkeoloji bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Klasik Arkeoloji Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Klasik arkeoloji programının amacı, insanın var oluşundan antik çağın sonuna kadar süren bir zaman içinde oluşan kültür ve uygarlıkları incelemek ve bu konuda eğitim yapmaktır. Bölümde Anadolu’da ve Anadolu dışında gelişmiş olan eski uygarlıklar hakkında bilgi toplamak amacıyla, toprak altında kalmış kalıntıları çıkarmak için kazı yapılır ve kalıntıların hangi uygarlığa ait olduğu anlaşılmaya çalışılır.

Çalışma Alanları:

Üniversitelerde öğretim görevlisi ya da araştırmacı olarak, Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli müze kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları, özel müzeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde çalışırlar. Ayrıca sanat galerilerinde yönetici, uzman ve araştırmacı olarak da görev alabilirler.
Her meslekte olduğu gibi alanında yetişmiş, konservatör (yarım eserlerin yapıştırılması) arkaik dönem heykeltıraşlığı, mimarisi, seramik gibi dallarda uzmanlaşmış olanlar, kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları ve özel müzelerde, dil bilenler de turizm rehberi olarak çalışabilmektedirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Tekniğin gelişimine paralel olarak modernleşmeyle birlikte eski kültürlere ve eserlere de ilginin artması, restorasyonun ön plana çıkması, tarihi eser turizminin gelişmesi mesleğe olan ilgiyi artırmaktadır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Tarih ve kültür konularına meraklı ve bu alanlarda başarılı olması
İyi bir gözlemci, araştırmacı, sabırlı ve açık havada çalışmaktan hoşlanan biri olması
Sözel düşünme, neden – sonuç ilişkisini ortaya çıkarabilme gücüne sahip ve bedence sağlam olması gerekir.

KLASİK ARKEOLEJİ ( TM–3)

ÜNİVERSİTE TABAN P B SIRASI
İSTANBUL Ü. 359,803 152.733
ANKARA Ü. 342,464 206.659
EGE Ü. (İZMİR) 332 243.067

Klasik Arkeoloji Nedir, Klasik Arkeoloji Ne İş Yapar, Klasik Arkeoloji Maaşları, Klasik Arkeoloji Puan Türü, Klasik Arkeoloji İş İmkanları, Klasik Arkeoloji İş Çalışma Alanları, Klasik Arkeoloji Mesleği Hakkında Bilgiler, Klasik Arkeoloji Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Klasik Arkeoloji Bölümünün Geleceği, Klasik Arkeoloji Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Klasik Arkeoloji Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Klasik Arkeoloji Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Klasik Arkeoloji İçin Kaç Puan Gerekir, Klasik Arkeoloji Tanıtımı, Klasik Arkeoloji Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Klasik Arkeoloji Taban Puanları 2016 2017,Klasik Arkeoloji Mezunları Ne İş Yaparlar,Klasik Arkeoloji Bölümü İş Olanakları, Klasik Arkeoloji Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar

Tagged with:

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Klasik Arkeoloji Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi"

  1. tansu dedi ki:

    evt gerçekten çok tsk. bişey srmak istiyorum acaba imamhatip lisesinden çanakkale 18 mart üniversitesine arkeolog olmak için geçiş yapsam bir problem çıkarmı ltfen cevp yazın bekliyorum…

  2. Cansu Elikara dedi ki:

    Türkçe kurallarını ayrıca belirttiğiniz ve duyarlılığınız için tebrik ederim :)

  3. Seyda Gönen dedi ki:

    Bence çok güzel bilgiler vermişsiniz.Sağ olun.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.