Kompozisyon Nasıl Yazılır

Cuma, 18 Ocak 2013, 1:36 | Bilgi Paylaşımı | 1 Yorum
by admin

Kompozisyon Yazma Tekniği

Kompozisyon nasıl yazılır, kompozisyon yazarken nelere dikkat edilir ? İlkokul öğrencileri Türkçe dersinde sık sık kompozisyon yazmaya teşvik edilir. Türkçe öğretmenlerinin birçoğu ilköğretim sürecinde sınavlarda veya öğrencilere verdiği ödevlerde kompozisyon yazılmasını ister. Kompozisyon yazımı birçok öğrenciye göre çok zor ve bilgi gerektiren bir iştir. Birçok kişi bu sebeplerden dolayı ilköğretim süresince iyi bir kompozisyon yazamayabilir. Aslında kompozisyon yazımı sadece teknik bilgi ile yapılacak bir iş değildir. Kompozisyon yazmanın belirli yöntemleri ve farklı bir tekniği vardır. Peki kompozisyon yazarken ne yapmalıyız?

1) Kompozisyonun konusu başlamadan önce düşünülmelidir. Bir konu seçildiğinde ilk önce başlık üretilmelidir. Kişi başlığı sona bırakırsa hem zaman kaybeder hem de kararsızlığa düşer. Bu hatayı yapan çok fazla kişi vardır.

2) Öğrenci başlığı yazdıktan sonra bilmesi gereken şey giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin olması gerektiğidir. Her bölüme girerek satır başı bırakılmalıdır. Bunu sıkça unutan arkadaşlar kompozisyona başlamadan önce birbirinden uzak, göz kararı 3 çizgi çekip, kompozisyonu yazmaya başlayabilirler. Giriş cümleleri her zaman bir şeyi merak ettirecek ve ilerletecek tarzda olmalıdır. Gelişmede konu hakkında bilgiler verilmeli ve bir tez kanıtlanmaya çalışılıyorsa tanık gösterme, betimleme gibi kavramlardan yararlanılmalıdır. Sonuç bölümünde ise yazan kişi kendi düşüncelerini belirtmelidir.

3) Kompozisyonun olmazsa olmazı noktalama ve yazım kurallarıdır. Kişi noktalama ve yazım kurallarını bilmediği sürece kesinlikle iyi bir kompozisyon yazamaz. Eğer ki bu konuda sıkıntılarınız var ise bunları gidermeye çalışın.

Soruegitim.com

Tagged with: ,

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Kompozisyon Nasıl Yazılır"

  1. esranur dedi ki:

    cok ama cok guzel anlatmışsınız thank you sıddawwn

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.