Konrad Grebel Kimdir

Çarşamba, 1 Mayıs 2013, 22:03 | Genel | 0 Yorum
by admin

Konrad Grebel Hayatı

Konrad Grebel Kimdir, .(d. y. 1498, Zürich – ö. 1526, Maienfeld, İsviçre), merkezi Zürich’ te bulunan İsviçreli Kardeşler adlı Anabaptist hareketin öncüsüdür.

Basel, Viyana ve Paris’te gördüğü hüma­nist eğitimin sonucunda, önceleri destekle­diği isviçreli tutucu Reformcu Huldrych Zwingli’ye giderek karşı çıkmaya başladı. Reform hareketini yavaş buluyor, Zürich kent meclisinin denetiminden bağımsız bir kilise kurma konusunda sabırsızlığı artıyor­du. 1524’te Zwingli’den kesin olarak koptu.

Grebel aynı yıl birkaç arkadaşıyla birlikte cemaatini Zürich’te bağımsız, köktenci bir Anabaptist kilise biçiminde örgütlemeye başladı. Çocuk ve yetişkin vaftizleri üzerine süren tartışma Ocak 1525’te kent meclisinin çocuk vaftizini savunması ve Grebel’den kilisesinin örgütlenme çalışmalarına son vermesini istemesiyle sonuçlandı. Ama Grebel karara uymayarak, yakın tarihte bilinen ilk yetişkin vaftizini gerçekleştirdi. Ayrıca komşu kentlerde yandaş kazanma girişiminde bulundu.

Misyonerlik çalışmalarındaki başarılarına karşın Grebel ölünceye değin sürekli engel­lerle karşılaştı. Zürich’te iki kez ve toplam altı ay hapsedildi. Öteki Kardeşlik kiliseleri gibi Grebel de sade yaşamın erdemine ve bütün din savaşlarına karşın şiddeti reddet­mek gerektiğine inanıyordu. Günümüze ulaşan yazılan, Sankt Gallen’de korunan 69 mektuptan oluşur.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.