Korkut Ata Üniversitesi Ayrıcalıklı Öğrenciler Yetiştirmeyi Hedefliyor

Çarşamba, 28 Kasım 2012, 17:47 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by eokulbengi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ), eğitim yatırımları, gelişmiş laboratuvarları, sivil toplum kuruluşlarıyla yaptıkları işbirliği ile alanında uzman öğrenciler yetiştirmeyi hedefliyor.
OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, yaptığı açıklamada, mühendislik, fen-edebiyat, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile meslek yüksek okuluna öğrenci aldıklarını belirtti.

Öğrencilerin tercih yaparken öncelikle üniversitenin bulunduğu bölgeye hitap edip etmediğine bakması gerektiğini ifade eden Büyükalaca, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve İskenderun Körfezi Enerji İhtisas Bölgesine yakın oldukları için OKÜ’de bölgeye hitap eden bölümlerle eğitim vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Osmaniye’nin ekonomisinin tarımdan sanayi ekonomisine doğru kaydığını ve bu nedenle mühendisliğin ön plana çıkan bir fakülte olduğunu dile getiren Büyükalaca, bölgede birçok alanda mühendise ihtiyaç duyulacağını anlattı.

”Türkiye’de birçok üniversitede bulunmayan laboratuvarlar kurduk”

İnşaat, makine, gıda, elektrik elektronik, enerji sistemleri mühendisliği bölümleri bulunduğunu belirten Prof. Dr. Büyükalaca, şöyle devam etti:

”Bu bölgede petro-kimya rafineriler kurulacak. Bunlara hizmet edeceğini düşündüğümüzden dolayı kimya mühendisliğine de bu yıl ilk defa öğrenci alıyoruz. Mühendislik bölümlerinde öğrencinin bizzat işin içerisine girmesi gerekir. Bazı şeyleri gözüyle görmesi gerekir. Türkiye’de birçok üniversitede maalesef bu altyapı sağlanmadı. Biz mühendislikle ilgili gerçekten çok güzel altyapı kurduk. Türkiye’de birçok üniversitede bulunmayan laboratuvarlar kurduk. Laboratuvarlarımızla sadece bölgede değil Türkiye’de de iddialıyız. Mezun olduktan sonra öğrendiklerini uygulayabilir elemanlar lazım. Burada öğrenciler uygulama açısından hiçbir sıkıntı çekmeyecekler. Öğrenciler OKÜ’yü yeni bir üniversite, birçok sıkıntı ve eksikleri vardır diye düşünmesinler. Bizdeki her şey en son, en modern teknoloji.”

Sivil toplum kuruluşlarıyla da işbirliği yaparak öğrencileri kendi alanında donanımlı hale getirdiklerini ifade eden Büyükalaca, ”İnşaat
bölümündeki öğrencilerimiz Osmaniye Girişimci İşadamları Derneği’nin belirlediği müteahhitlerle bir yıl boyunca çalıştı ve işin içerisine girdi. Çok güzel sonuçlar aldık. Aynı şekilde Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği ile yaptığımız işbirliği sonucu işletme bölümündeki öğrencilerimiz, işletme ve hizmet sektöründeki firmalarda çalıştılar ve deneyim elde ettiler. Bu yıl amacımız OSB ile işbirliği yaparak bunu yaygınlaştırmak” dedi.

Büyükalaca, Türkiye’deki en önemli sorunlardan birinin mezun olanların piyasaya geç adaptasyon sağlamaları olduğunu belirterek, ”Adaptasyon süresini kısaltmanın yolu öğrencilerin, öğrenim hayatlarında kendi alanlarıyla içli dışlı olmalarından geçer” dedi. Kaliteli öğrenci yetiştirmeyi hedeflediklerini anlatan Büyükalaca,

”Sıradan bir öğrenci mezun etmek yerine ’OKÜ mezunu mu? Gelsin’ denilmesini istiyoruz” dedi.

Büyükalaca, iktisadi ve idari bilimler fakültesinin ülkedeki birçok üniversitede bulunan bir fakülte olduğunu fakat kendilerinin ”Yönetim bilişim sistemleri” bölümüyle iddialı olduklarını, bu bölümün Türkiye’de sınırlı sayıda üniversitede bulunduğunu, elektronik ortam, bilgisayar, internet ve işletmenin bir arada görüldüğünü sözlerine ekledi.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.