KPSS İptal Olur mu – 2010 KPSS İptal Edilirmi

Cumartesi, 28 Ağustos 2010, 18:42 | Bilgi Paylaşımı | 7 Comments
by admin

KPSS’de kopya iddialarını titizlikle takip ediyoruz. Önemli gelişmeleri eokulegitim.com sitemiz aracılığıyla sizlere duyurmaya devam ediyoruz. Tartışmalar süre dursun,eokulegitim.com editörü Ramazan BALTAŞ’ın yorumuna kulak verelim.

28 Ağustos 2010: Eokul-Meb.Com Editörü Ramazan BALTAŞ’ın Yorumu:

Günlerdir yazılı ve görsel medyadan takip etmekteyim, ve anlaşılacağı üzere 2010 KPSS’deki kopya iddiaları o kadar kolay bir şekilde üstü kapatılacağa benzememekte. Peki ne olur, KPSS İptal edilir mi gerçekten?

Bu konuya çok farklı açılardan bakmak gerekir. Özellikle öğretmen atamaları açısından baktığımızda gerçekten içinden çıkılması zor bir tablo ile karşı karşıya kalınmış durumda. Hükümet organlarının bu konuda sessiz kalmasının en önemli gerekçesi de şüphesiz öğretmen atamaları.

31 Ağustos 2010 tarihi itibariyle atamalar gerçekleştirilecek ve atanan öğretmenler 1 Eylül 2010 tarihi itibariyle göreve başlayacaklar. 30 bin öğretmenden bahsediyoruz. Olası bir iptal durumunda bu kadar atamanın iptal edilmesi ve yapılan bütün işlemlerin geriye kaydırılması hem eğitim-öğretim faaliyetlerinin sekteye uğraması hem de devletin bu durum karşısında karşı karşıya kalacağı çok ciddi malî yük demektir. Bu açıdan bakıldığında iptalden başka seçenekler düşünüleceği akla geliyor. Bir de madalyonun öteki yüzü var…

Basından takip ettiğim kadarıyla 28 Ağustos 2010 tarihi itibariyle sendikaların açmış oldukları davaların haricinde onlarca bireysel dava danıştayın kapısında bekliyor. Son olarak İzmir’de bir öğretmen adayı 2010 KPSS’nin iptali istemiyle Danıştaya dava açtı. Danıştay bu yöndeki bütün davaları birleştirme ve tek elden yürütme kararı aldı.

Şu konuda artık herkes hemfikir:2010 KPSS’de sorular ya sızdırıldı ya da sonradan optik  formlarla oynandı…

Eğitim Bilimlerinde 120’de 120 yapan 352 kişiden bahsediyoruz. Ayrıca 110 netin üzerinde yapanları dahil ettiğimizde bu sayı 4 bini buluyor. Sınavlarla en ufak ilgisi olan biri bile bu dengesizliği çok rahat görebilir. Üstelik şampiyonların önceki yıl karnesine baktığımızda kopya çekildiği ayan beyan ortaya çıkıyor.

KPSS İptal olur mu?

Üç ihtimal var:KPSS’nin tamamen iptal edilmesi,Eğitim Bilimleri Testinin İptal Edilmesi Ya da Sadece kopya çekenlerin sınavının iptal edilmesi. Bu üç ihtimalin dışında bir seçenek olan tamamen görmezden gelinmesi ise taraflı tarafsız herkes tarafından devletin bir ayıbı olarak karşılanır.

Sadece kopya çekenlerin sınavı iptal edilmeye kalkışılırsa bu durum tamamen iptal etmekten daha zor bir durum olur. Çünkü kimlerin kopya çektiği net olarak tespit edilemez. 110 netin üzerinde yapan her aday şüpheli durumdadır. Fakat 110 netin üzerinde bileğin hakkıyla yapan adaylar da yok değildir…

Sadece eğitim bilimleri testinin iptal edilmesi demek ise öğretmen atamalarının iptali demektir ki bu durumda KPSS’nin tamamen iptal edilmesi daha mantıklı bir çözüm olarak önümüze gelir.

Bir yandan yıl boyunca ter döküp emeğinin hakkıyla iyi puan alanların haklı olarak iptal edilmesin diye serzenişleri, bir yandan da birilerinin haksız bir şekilde atanmasına tepkili olanlar. Peki sonuç ne mi olur? Emin olun bunu şu aşamada hiç kimse bilmiyor. Çünkü ortadaki skandal gerçekten çok büyük…

Aşağıda yorum kutucuğuna yazarak ve anketimize katılarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

İşte KPSS’de kopyanın belgesi

KPSS’de kopya iddialarıyla ilgili yeni bir belge ortaya çıktı. Eğitim-Sen, sorularının ham halinin bir kişinin e-mail adresine servis edildiğini duyurdu.

Güncelleme:28 Ağustos 2010 16:20

KPSS’de yüzlerce adayın soruların tamamına doğru yanıt vermesiyle başlayan kopya iddialarında bugün yeni bir gelişme yaşandı.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KPSS’den önce eğitim bilimleri sorularının ham halinin Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden 2007’de mezun olan bir kişinin e-mail adresine servis edildiğini öne sürdü.

Koncuk, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, sendika tarafından yapılan tespitlere göre, KPSS’ye ilişkin iddiaların 50-100 kişiyle sınırlı olmadığını, binlerce kişiye soruların servis edildiğini yüzde 100 ispat ettiklerini savundu.

Olayların ortaya çıkmasından adeta bir korku duyulduğunu iddia eden Koncuk, ”Bu işi yapanların ortaya çıkmasından da korkuluyor. Belki bu olaylar, geçmiş yıllarda da yapıldı ancak, bu yıl ortaya çıktı. (Benim adamım yaparsa her şey mübahtır) anlayışı Türkiye’yi uçurumun kenarına sürükler, bu anlayıştan kurtulmak lazım. Ahlaksızlığı yapan ahlaksızdır, namussuzluğu yapan namussuzdur. Bunu tespit edemediğimiz sürece emin olun ülkenin geleceği hiç de iyi değildir” dedi.

-”ŞİFRE VERİLEREK SORULAR DAĞITILDI İDDİASI”-

Koncuk, sözlerinin ardından KPSS eğitim bilimleri sorularını içeren ”PDF” formatında bir dosyayı gazetecilere gösterdi.

Dosyanın 5 Temmuz 2010’da saat 14.22’de oluşturulduğunu anlatan Koncuk, dosya tarihinin değiştirilmediğini, orijinal dosya üzerinde değişiklik yapılmadığını da tespit ettiklerini söyledi.

Konucuk, sınavın 10 Temmuzda, eğitim bilimleri testinin de aynı gün öğleden sonra yapıldığını anımsatarak, şu iddialarda bulundu:

”Bu dosya 5 Temmuzda oluşturuldu. Bu dosyada ne var? Dosya, sınavdan beş gün önce oluşturulmuş. Bu dosya bizim tespit ettiğimiz bir e-mail adresine gönderiliyor. O e-mail adresini hukuken suç olduğu için söylemeyeceğim. Ama bu bilgiyi ve o e-mail adresinin sahibini biz tespit ettik. Bu sorular o e-mail adresine gönderilmiş. Bu yüzde yüz. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden 2007’de sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olmuş bir KPSS adayına ait hotmail uzantılı bir e-mail bu. Bu kişi erkek ve doğum yeri İç Akdeniz’e doğru bir ilimizin ilçesi. Ayrıca sınavda tam puan da alamamış. Bu sorular, muhtemelen her il merkezindeki onlarca kişiye gönderildi ve onların e-mail adresinin üzerinden başkaları bu soruları aldı.

Yani bir e-mail adresine sorular geliyor. Ben arıyorum birilerini ve ‘benim e-mail adresime gir şifresi de şu. Bu şifreden soruları al’ diyorum. Şöyle de olabilir. Bunların eğitim bilimleri sınavına ait olduğu da söylenmemiş olabilir. ‘Al bundan faydalan’ da denilmiş olabilir. Yani kopya olduğu anlaşılmasın diye. Bu da mümkündür.”

Bu olayı tesadüfen yakaladıklarını dile getiren Koncuk, ”İlleri aşmışız ilçelere kadar bu sorular servis edilmiş” dedi. Koncuk, bu bilgileri istendiği takdirde, savcılığa, YÖK Denetleme Kurulu’na ve Devlet Denetleme Kurulu’na vereceklerini söyledi.

-”IP ADRESLERİNDEN TESPİT EDİLSİN”-

Kimlerin söz konusu e-mail adresine girdiğinin IP adreslerinden tespit edilebileceğini belirten Koncuk, ”eğitim.son” adıyla oluşturulmuş bu dosyanın başka hangi e-mail adreslerine gittiğinin de hotmail sağlayıcıları tarafından belirlenebileceğini söyledi.

İsmail Koncuk, bu kişinin bulunduğu ilçenin kopya işlerinin merkezi olduğunu düşünmediğini de dile getirerek, ”O, e-mail adresine başka e-mail adreslerinden soruların gelmesi kuvvetle muhtemel. Yani yetkililer çok net olarak bu e-mailin nereden gönderildiğini ortaya çıkarabilir” dedi.

-”SORULAR HAM HALİYLE SERVİS EDİLMİŞ İDDİASI”-

Tespit ettikleri dosyada yer alan soruların ”ham” olduğunu, asıl sınavdakilerden ufak tefek farklılıklar gösterdiğini ve dosyada sınavdaki 4 sorunun bulunmadığını dile getiren Koncuk, ”Bu durum, soruların daha baskıya girmeden, birilerinin eline geçtiğini, e-mail adreslerine servis edildiğini gösteriyor. Telefon trafiğiyle de belli gruplara servis edilmiş” dedi.

Bu grupların savcı tarafından belirlenmesi gerektiğini ifade eden Koncuk, ”Bu, kesinlikle kendi mensuplarına, menfaat temin etmek isteyen, öncelik kazandırmak isteyen bir grubun işi. Bunu ortaya çıkarmak benim işim değil. Araştırmalarda bunların hangi gruplara ait olduğu da ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

”Servis edilen sorularda, asıl sınavdaki sorularda bulunmayan bazı yazım ve ifade bozukluklarının bulunduğunu” iddia eden Koncuk, ”Bu ham metin olduğu için birileri alelacele bu soruları bir yere göndermiş. Ama ÖSYM, bunları baskıdan önce düzeltmiş” dedi.

Soruları ele geçirenlerin dost ve akrabalarına da bu soruları vermesinin mümkün olduğunu vurgulayan Koncuk, ”Şunu çok net söyleyebiliriz. Bu sorular, yüzlerce değil, binlerce insana gönderilmiştir. Hatta sorular öylesine ortada gezmiş ki ayağa düşmüş” diye konuştu.

Devletin imkânlarının Türk Eğitim-Sen’in imkânlarından çok daha fazla olduğunu kaydeden Koncuk, “bunlar telefon görüşmelerinde dinlemeye takılmadı mı, yoksa dinleyeme takıldı da birileri tarafından gizlendi mi?” diye sordu.

Ellerindeki tüm bilgi ve belgeleri, e-mail adresini Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na ileteceklerini söyleyen Koncuk, istenildiği takdirde Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kuruluna, YÖK Denetleme Kurulu’na ve ÖSYM’ye de göndereceklerini ifade etti.

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan’ın “düzgün bir adam” olduğuna inandığını dile getiren Koncuk, “Ama Yarımağan’ın altında yüzlerce insan var. Onun için ÖSYM sınav sisteminin de bir mercek altına alınması, sorgulanması gerektiğini olaylar gösteriyor” dedi.

İşte Sınavdan 5 gün önce çalınan ve binlerce kişiye servis edildiği düşünülen sorular:

Sızdırılan Kpss Soruları İçin Tıklayınız

2010 KPSS ÖSYM Kpss Kitapçığı İçin Tıklayınız

AA

Lütfen Anketimize Katılın:

[poll id=”5″]

7 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "KPSS İptal Olur mu – 2010 KPSS İptal Edilirmi"

 1. ayfer dedi ki:

  neden sadece eğitim bilimleri iptal olduya.genel yetenek genel kültür soruları gecmedimi sanki bu hırsızların eline.elden ele gezmedi mi bu sorular.neden böyle bir adaletsizce bir karara varıldı.benim çevremde de var sadece genel yetenek genel kültür sorularına ulaşmış ve sınavda kendine yeticek kadar soruya cevap vermiş .bunları görmüyormu yök,hükümet….sadece eğitim bilimlerinin iptal olması bu ülkenin evlatlarını hice saymaktır.BU SINAVIN KOMPLE İPTAL OLMASI GEREKİR SONUCTA BİR HIRSIZLIK OLAYI VAR YA .DAHA DÜŞÜNMEYE GEREK Mİ VAR BU SINAVIN İPTAL OLMASI LAZIM EĞİTİM BİLİMLERİNDEN İBARET DEĞİL KPSS.SIRF EĞDİTİM BİLİMLERİ SORULARI YOK KPSS DE ÇALINAN SORULAR GENEL YETENEK GENEL KÜLTÜR DE VAR SINAV KOMPLE İPTAL OLMASI GEREKİR.NEDEN BÖYLE BİR AYRIMCILIK YAPTINIZ.SAVAŞTA BARIŞTA BİZ YOKMUYUZ .ALLAH KAHRETSİN BÖYLE SİSTEMİ ARTIK VATANDAŞLIKTAN ÇIKMAK İSTİYORUM YOK BÖYLE ADALETSİZLİK YA…… KAHROLASICALAR

 2. merve dedi ki:

  cezalandırılacak birileri varsa onlar da bu skandala fırsat veren yetkililer ve kopya çekenlerdir. Onlar da biraz Allah korkusu olsa bu olay olmazdı zaten, ne günahı var yıllardır alın teri döküp hakkıyla çalışıp kazanaların. kolay mı sanıyorsunuz siz bu süreci bu çabayı , çocuk oyuncağı zaten ne olacak ki siz yıkarsınız millet yine yapar. tek şey dönüyor hep ve tek şey konuşuyor o da siz ve sizin gibi tuzu kuru olanların hesapları !!!!!!!. Bari öğretmen atamaları iptal olmasın. o kadar masum adayın vebalini aldığınız gibi ondan daha da beteri, öğretemene her şeyden çok ihitiyacı olan öğrencilerin de vebali üstünüzde ! ! !

 3. mehmet dedi ki:

  Kenan arkadaşım ben şimdi Allahtan korkuyorum ve iptalini istemiyorum.Anladın mı?

 4. mehmet dedi ki:

  editör ramazan baltaş bey eğer devlet devletim diyorsa o kopyacıları bulacak…teker teker bulacak..Devlet benim hakkımı neden yiyecek ben 2 senedir öğretmen olmayı bekliyorum ve bu sene hamdolsun iyi puan geldi ve ben şimdi kalkıp çalışamam.eğer iptal olursa benim hakkım yenecek ve belki hiçbir zaman öğretmen olamayacağım..Birde iptal olursa tüm kopyacılar bulunamayacak ve gene onlar sınava girmeyecek mi?Bana onların kopya çekmeyeceğinin garantisini verebilir misiniz?Eğitim bilimlerinin iptali daha mantıklı diyorsunuz..Tabi sizin tuzunuz kuru…Ordan konuşmak kolay…En iyisi siz ve sizin gibiler hiç konuşmayın…

 5. murat dedi ki:

  ULAN ÇILDIRIYORUM BU KOPYA ÇEKENLERE BEN BİRYERİ …………. YIRTIYORUM 50 Yİ ZOR ALIYORUM SOSYALCİ BEN DEN ÇOK MAT YAPIYOR HADİ LANNNNNNNNNNNNNN BEN SORU KAÇIRDIM MAT DEN VE MATEMATİKCİYİM ŞİMDİ SOSYALCİ BENİ MAT DEN GEÇİYORSA MAT ÖĞRETMENİ OLARAK ONU ATASINLAR YÜRÜ GİT LAAAAAAANNNNNN HABERLERİ OKUDUKÇA CILDIRIYORUM BUNLARIN ÖĞRETMENLİĞİ KOPYA ÇEKEREK OLUYORSA YETİŞTİRDİKLERİ ÖĞRENCİ NE OLUR B…………. OLUR ADALETE GÜVENİYORUM BUNLARIN TÜM HAKLARI ALINMALI GERÇEK ÖĞRETMENLER ÖĞRETMENLİK YAPMALI

 6. zübeyde koç dedi ki:

  kopyayı çekenler vede çekilmemesinde yeteri kadar güvenliği sağlayamanlar cezalarını çeksinler.neden alnının teri,bileğinin gücüyle iyi puan almış insanlar cezalandırılsın ki.neden bu ayıbı biz örtelim.

 7. kenan dedi ki:

  tek bir cümle.Allah korkusu olan herkes bu sınavın iptalini ister.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.