KPSS Sonuçları – Puanları Kaç Yıl Geçerlidir

Salı, 4 Aralık 2018, 0:25 | Bilgi Paylaşımı | 88 Comments
by admin

Ortaöğretim Önlisans KPSS Geçerlilik Süresi 2 Yıldır ; Öğretmenler İçin Yapılan KPSS Geçerlilik Süresi İse 1 Yıldır.

 • 2012 ve 2014 KPSS (Ortaöğretim / Önlisans) ortaöğretim okullarından veya önlisans programlarından (lise, meslek lisesi, iki yıllık meslek yüksekokulları ve dengi açıköğretim) mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi içerisinde (iki yıl) mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir. Bu kılavuz sadece bu sınavın kural ve işlemlerini kapsamaktadır.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına ilk defa atanacakların geçerli bir KPSS puanına sahip olmaları zorunludur. 2012 yılında yapılan KPSS sınavının geçerlilik süresi ortaöğretim ve önlisans düzeyindeki adaylar için 25 Eylül 2014 tarihinde sona ereceğinden kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına atanmak üzere tercih yapmak isteyen adayların 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde yapılacak olan sınava mutlaka girmeleri gerekir. 1.8 Adayların, B Grubu Kadrolar için ÖSYM’ce gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibariyle sınava girdikleri öğrenim düzeyinde mezun durumda olmaları şarttır.
 • Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir.
Öğretmen Adayları İçin KPSS Kaç Yıl Geçerlidir ? Öğretmenler İçin Geçerlilik Süresi 1 Yıldır
Öğretmen adayları için Lisans düzeyinde yapılan KPSS puanları 06/07/2012 tarihli yönetmelik değişikliğiyle geçerliliği 1 yıla indirilmiştir. İlgili ÖSYM açıklaması şu şekilde :

BASIN DUYURUSU

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında

Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılması

18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 11 inci maddesi, 6 Temmuz 2012 tarihli ve 28345 (Mükerrer) Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “KAMU GÖREVLERİNE İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN YAPILACAK SINAVLAR HAKKINDA GENEL YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK”le “KPSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS’de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.” olarak değiştirilmiş ve aynı Yönetmeliğe “Öğretmen adaylarının 6/7/2012 tarihinden önce elde ettikleri KPSS sonuçları hakkında, 11 inci maddenin bu maddenin yayımı tarihinden önceki hükümlerinin uygulanmasına devam olunur.” geçici maddesi eklenmiştir.

KPSS adaylarına duyurulur. (  ÖSYM BAŞKANLIĞI )

2016 2017 KPSS Lisans Önlisans Ortaöğretim (Lise) sonuçları Puanları Kaç Yıl Ne Kadar Süre Geçerlidir

Tagged with:

88 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "KPSS Sonuçları – Puanları Kaç Yıl Geçerlidir"

 1. ümit dedi ki:

  2016 ortaögretim kpss puan 56 2018 için geçerli oluyormu

 2. ŞENOL dedi ki:

  YARDIMCI OLUR MUSUNUZ BU SENE KPSS ORTA ÖĞRETİM SINAVINA GİRDİM VE LİSE SON SINIFTAYIM AÇIK LİSE;SENE SONUNDA MEZUN OLUYORUM. SU ANDA TERCİH HAKKI VERMİYOR ÖSYM MEZUN OLMADIĞIM İÇİN. EĞERKİ SENE SONUNDA MEZUN OLURSAM BÖYLE HAKKIM OLURMU TERCİH YAPMAYA.SÜRESİ 2 YIL OLDUGU İÇİN BU SENE SINAVA GİRDİM.

 3. ibrahim dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben 2014 te ortaöğretim kpss sınavına girdim ve 71 puan aldım. acaba aldığım puanla bu sene de tercih verebilirmiyim pualar iki yıl geçerli mi çünkü bu sene hiç çalışmadım girsemde 71 puandan düşük alacağımı biliyorum sizce ne yapmalıyım tercih yapabilirmiyim

 4. tufan dedi ki:

  Merhabalar.bir dönem KPSS sınavına girmiştim fakat hangi yıl girdiğimi unuttum.Nasıl öğrenebilirim ?

 5. ibrahim dedi ki:

  ben ehliyet ile sınava giremeyen mağdurlardanım, yazıklar olsun devletin kendi verdiği kimlik ile sınava giremedim, ehliyet ile sınava girilmez diye öneri olarak sunanları ve kabul edenleri kınıyorum, bu kadarıda ayıp, ben bulamadım o gün kimliğimi yani dışarımı çıkmayalım ehliyetimiz var diye , yokya söyleyecek diyecek bişey bulamıyorum, keşke bunu yapanların amaçlarını bi anlayabilseydim,

 6. Ebru dedi ki:

  Ben suan onlisans mezunuyum. Ancak lisans tamamliyorum. 2016 ekimdeki kpss den alacagimz puan normalde iki yil gecerli ama ben 2017 de mezun olup lisans mezunu olarak tamamlamis olacagim. Bu durumda kpss puanimla hala tercih yapabilir miyim? Yoksa 1 yil mi kullanabilirim bu puanimi ? Bilgisi olan varsa yardimci olursa cok sevinirim . tesekkur ederim..

 7. ayşe dedi ki:

  kaç yıl geçerli kpss

 8. ahmet dedi ki:

  2014 kpss puanımla pomem mülakatına girebilirmiyim
  ??

 9. eslim dedi ki:

  2014 de kpss ye girdim tercih yaptım 2015 de tercih yapmadım 2016 da tercih yapabilir miyim. Yapabilirsem ne zaman yapmalıyım. Ve Lisans da edebiyat bolumundeyim ortaoğretimde çocuk gelişimi …. Ortaoğretim çocuk gelişimi kpss hangi bölümleri seçmeli

 10. pınar dedi ki:

  2014 de kpss girdim 62.5puan aldım düşük puanla da atanma oluyor diye duydum yanlız gecen yıl tercih yapmadım bu sene tercih yapsam olur mu yada gec mi kaldım tercih zamanı ne zamandı bilmiyorum yardımcı olursanız cvp yazarsanız sevinirim…

 11. ibrahim ozguven dedi ki:

  Ben 2014 lisans kpss ye girdim 2015 te ise sinava kayit yaptrdm fkat snava gremedim ben 2014 puanimi bu sene de kullanabilirmiyim ? ( lisans ogretmenlik degil duz memurluk)

 12. akın levent dedi ki:

  kpss dwn aldığım puanla nereyi kazana bilirim
  Aldığim puanın suresi kac yil

 13. mehmet abay dedi ki:

  eğer kpss puanımla şuanda sözleşmeli oalrak bir kuruma yerleşirsem aynı puanla merkezi atamalarda tekrardan yerleşme şansım varmı yani puanım ölürmü ?

 14. gamze dedi ki:

  2012 yılında kpss sınavına girdim bu yıl tercih yapabilirmiyim ?

 15. NİLGÜN dedi ki:

  kazanılan memur sınavı göreve başlamama durumunda kazanılan hak kaç yıl geçerlidir. Teşekkürler

 16. fatma dedi ki:

  iyi günler 2014 kpss sınavıngirdim. 2015 kpss sınavına girebilir miyim. ve bu sınav 2 yıl geçerli olurmu aof iktisat mezunuyum.
  2015 alan sınavına girmeyi düşünmüyorum.
  Cevabınızı bekliyorum

 17. buse akduman dedi ki:

  kpss ortaöğretim puanımı nerelerde kullanabılırım (geniş olarak ) 4 tercih süresi var evet fakat unıversıtenın ıkıncı sınıf ögrencısıyım ve elımde ortaöğretim kpss puanımı okulumda kullanabılırmıyım hem ögrencı hem calısan olarak genel bır bılgı almak istiyorum

 18. merve dedi ki:

  2015 de gireceğim kpss lisans sınavında aldığım puanı 2016′ tı da ki B kadro alımlarında kullanabilirmiyim?

 19. seda dedi ki:

  2012 lise mezunu olarak girğim kpss puanım hala gecerlimidir lütfen yardımcı olun

 20. Semra dedi ki:

  Bu sene gireceğimiz kpss sınavının sonucu ile kaç sene atanabilirim.Ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum.

 21. behcet dedi ki:

  ziraat mühendisleri için kpss sınavı her yılmı yapılıyor yoksa 2 yılda bir mi yapılıyor yardımcı olurmusunuz.

 22. santiago munez dedi ki:

  Ben 2014 kpss b sınavına ve alan sınavına girmedim ama 2015 alan sınavına giricem 2015 de girmiş olacağım alan sınavındaki puanım 2016 kpss b de girceğim puanımla beraber hesaplanır mı kaymakamlık düşünüyorum p37 için kpss b grubu puanımda gerekli 2. merak ettiğim sorum ise 2016 da tekrardan girsem alan sınavına 2015 deki mi geçerli olur 2016 da girdiğim puanım mı geçerli olur yorum yazarsanız çok sevinirim teşekkür ederim…

 23. alparslan gazi polatoglu dedi ki:

  KPSS-2014/2 yerleştirmelerinde 2012 kpss’nin ortaöğretim puanıyla tercih yapılabilecek mi?

 24. ftm dedi ki:

  2014 kpss sinavina giremedim 2013 puani ile b grubu memurluk icin tercih yapabilirmiyim

 25. gülziye dedi ki:

  2012 ortaögretim mezunu(lise mezunu)olarak kpss ye girdim.o puanımı kullanmak istiyorum.Bunun için tercihler ne zaman,nereye yapılması gerekiyor?Tesekkürler.

 26. nur dedi ki:

  lutfn yardimci olrmusununz bana acil.. 2012 de girdigim kpss puanml en son ne zamn tercih yada nereye yerlesebilirm lutfen acil yardim

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.