KPSS Tercihlerinde Bunlara Dikkat Edin Atanma İhtimaliniz Artsın

Pazar, 26 Haziran 2011, 9:51 | Genel | 124 Comments
by admin

Memur olma ihtimalinizi yükseltin!Ortaöğretim (lise), Önlisans ve Lisans mezunlarına yönelik 2011/1 KPSS tercihleri devam ediyor. Tercihler 1 Temmuz Cuma günü sona erecek. Bizler de tercihlerinizi hangi stratejiyle oluşturursanız daha avantajlı olursunuz, sorusuna cevap aradık. Nasıl tercih yaparsanız yerleştirilme ihtimaliniz artar? İşte tercihlerle ilgili merak edilen soruların cevapları. İşte size KPSS tercihleri ile ilgili önemli ipuçları:

Bu tür soruları olan kararsız memur adayları için tercih yaparken nelere dikkat etmelerikonusunda işte ipuçları:

Nasıl Tercih Yapayım?
Öncelikle tercih kılavuzunu dikkatlice okuyun. KPSS-2011/1 Tercih kılavuzunda öğrenim seviyenizden niteliğinize uygun kadro ve pozisyonları tespit edip, bunları beyaz bir kağıda kodu ile birlikte alt alta yazın. Bu şekildeyazmanızın en önemli sebebi tercih yaparken Tercih Listesini doğru olarak doldurmanız kolay olacaktır.

Hayatınızı Sürdüreceğiniz İli Tercih Edin
Tercih yapacak adayların puanı yüksekse ve yerleşme imkanı yüksekse göz önünde bulunduracağı hususlar konusunda bilgi verelim. Bu şekilde olan memur adaylarının öncelikle tercih edecekleri iller konusunda karar vermesi gerekir.

Puanınız yüksekse bulunduğunuz il veya yaşamınızı sürdürmek istediğiniz ili düşünerek tercih yapmanızda fayda var. Oturduğunuz yer dışındaki illere tercih yaptığınızda o yerlere gerçekten gidecek misiniz? Bunu değerlendirin. Gitmeyecekseniz tercihte bulunmayın.

Maaşlarına Bakabilirsiniz
Tercih yaparken il dışında da kurumun olanaklarına mali ve sosyal haklarına bakabilirsiniz. Bu durumda ücreti ve sosyal imkanları daha iyi olan kurumları ilk tercihlere yazabilirsiniz.

Nakil Olanağını da İnceleyebilirsiniz
KPSS-2011/1 tercih kılavuzunda, yaşamak istediğiniz il veya görev yapmak istediğiniz kurum ve kuruluşa ait durumunuza uygun başvurabileceğiniz bir kadro yoksa, kılavuzda yer alan başka illerdeki kadroları tercih edeceksiniz. Ancak bu tercihleri yaparken kılavuzda yer alan kurumların nakil imkanlarını iyi araştırmanız gerekir. Belediyelerde, üniversitelerde ve bazı KİT’lerde nakil imkanı oldukça kısıtlıdır. Bu durumda tüm ülkede örgütlenmesi bulunan bakanlık, başkanlık ve genel müdürlük bünyesinde yer alan kurum ve kuruluşları tercih edebilirsiniz. Bu takdirde daha sonra istediğiniz ile kurum içi nakil yapma olanağınız mümkün olabilir.

Öncelikle Kendi Hizmet Sınıfınızı Tercih Edin
Memur adayları öncelikle kendi hizmet sınıfını tercih etmeliler. Çünkü atandıktan sonra bitirdiği öğrenim nedeniyle ihraz ettiği unvanlı kadrolara atanmak istediğinde karşısına sınav mekanizması çıkmaktadır. Örneğin sağlıkla ilgili okul mezunları, düz memur kadrolarını tercih ederse, sonra kendi görevlerine ait kadrolara atanabilmek için atandığı kurumda durumuna uygun bir kadronun olması ve kadro varsa da açılacak unvan değişikliği sınavına girmesi gerekmektedir.

Nelere Dikkat Etmeli?
Tercih yaparken öncelikle genel nitelikli (3001, 4001) yerler yerine kendi öğrenim dalı talep edilen (mühendis, tekniker, hemşire vb.) kadrolar yazılmalıdır. Sonra sertifika, bonservis, ehliyet, İngilizce gibi adayın sahip olduğu niteliklere uygun kadrolar yazılmalı son olarak da genel kodların olduğu kadrolar tercihler arasına alınmalıdır.

Püf Noktası Nedir?
Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde yer alan kadro ve pozisyonlar kimsenin tercih etmeyeceği düşüncesiyle öncelikli tercih edildiği gözlenmekte. Doğu’daki kadro ve pozisyonların taban puanı yükselmekte batıda ise bazı kadro ve pozisyonların taban puanları düşük kalmaktadır. Bu nedenle memur adayların tercihlerini ülke geneline serpiştirmesi yararlıdır.

Koşullara Dikkat!
Tercih kılavuzunda ilan edilen kadroların karşısında yer alan nitelik kodunda mezun olduğunuz bölümün kodu yoksa tercihte bulunmayın. Eğer mezun olduğunuz bölümün kılavuzda ilan edilen bölümlere denk olduğuna dair YÖK’ten bir yazı almanız halinde tercih işlemlerinde bulunmanız ve ilgili kurumlarca atamanız yapılır. Tercih ettiğiniz yere daha yüksek bir aday başvurursa sizinki boşa çıkar.

TAKVİM- 26 Haziran 2011

2011/1 KPSS Tercihleri Nasıl Yapılacak, KPSS Tercih Listesi Nasıl Oluşturulur,Ortaöğretim Lise Önlisans KPSS Atanmak İçin Tercihleri Nasıl Yapmak Gerekir,KPSS Memurluk Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir

124 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "KPSS Tercihlerinde Bunlara Dikkat Edin Atanma İhtimaliniz Artsın"

  1. turkuaz dedi ki:

    mrb hocam kpss sınavına girecem ama eski hükümlüyüm bir sorun olur mu bu bna

  2. ersen ersoy dedi ki:

    meslek lisesi yapı ressamlığı böümü mezunuyum.ayrıca eski hükümlüyüm . tercih yapabiliyormuyum . ve bu durumda nasıl tercih yapabilirim lütfen cvp. acil

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.