KPSS YH – Yardımcı Hizmetler Sınıfı Memurları Ne İş Yaparlar

Çarşamba, 19 Aralık 2018, 14:56 | Bilgi Paylaşımı | 38 Comments
by admin

Sorun Cevaplayalım bölümümüzden aldığımız soruları cevaplamaya devam ediyoruz. Bu seferki konumuz hizmet sınıflarından YH (Yardımcı Hizmetler) konusu ile ilgili olacaktır. Yardımcı Hizmetler sınıfına atanan bir memur nasıl işlerle uğraşır? Temizlik vs. gibi angarya işlerle mi uğraşırlar?

Yardımcı hizmetli demek özet olarak hizmetli anlamına gelir. Hizmetli Demek Yardımcı hizmetler sınıfında yer alan memur demektir.

Ne kadar maaş alır konusuna gelirsek : Hizmetli en düşük memur maaşı alır. 13/1 Derece ve kademe ile işe başlarlar.(Lise mezunu)

Hizmetlinin yaptığı işe gelince kurumda temizlik şirketi varsa hizmetli temizlik işleri yapmaz ama eğer ki temizlik şirketi yoksa o zaman hizmetli temizliği yapar pas pas çeker ve gerekirse tuvaleti temizler. Hizmetli ayrıca evrak getir götür işine bakar. Kaloriferci olmayan yerde kaloriferi yakar. Teknisyen olmadığı yerde teknik işler yapar. Bir bakıma joker adam olarak kullanılır. Nerede eksiklik varsa genelde oraya yönlendirilir.

2011 Tercih Kılavuzundan bir Kaç Örnek Verelim

Cevap: YH (Yardımcı Hizmetler) sınıfını birkaç örnek vererek açıklarsak daha aydınlatıcı olacaktır:

 • Artvin Çoruh Üniversitesi – Hizmetli – kadrosuna atanan bir kişi üniversitede diğer memurlara çay servisi yapmakla görevlendirilebilir. Üniversitenin belirli bir bölümünün temizlik bakım vs. işlerinden sorumlu tutulabilir. Ya da formalite icabı bir odanın girdi çıktılarından sorumlu tutulabilir. Burada verilecek iş bir bakıma üniversitenin insiyatifindedir.
 • Kadıköy Belediyesi – Bekçi – İstanbul – kadrosuna atanan bir kişi ise adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir vasfı gerektirmeyen bekçilik işiyle meşgul olacaktır.
 • Bir gerçek var ki günümüzde birçok kurumda, hizmetli kadrosunda olup da masa başında oturmaktan sırtı ağrıyan nice memur vardır. Bu tamamen sizin şansınıza ve tercih ettiğiniz kurumla ilişkilidir.

Eğer başka alternatifiniz yok ise, yardımcı hizmetler sınıfından bir memurluk seçmenizde bir mahsur yoktur. Eğer amaç devlet garantisi olan bir işe sahip olmak ise, bilmekte fayda var ki bu amacınıza YH(Yardımcı Hizmetler) sınıfındaki memurluklar da hizmet eder.

Tagged with:

38 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "KPSS YH – Yardımcı Hizmetler Sınıfı Memurları Ne İş Yaparlar"

 1. gökçen dedi ki:

  merhaba,halen kurumda aynı pozisyonda çalışmaya devam ediyor musunuz?

 2. Ramazan KARABULUT dedi ki:

  sayın arkadaşlar yardımcı hizmetli kadrosu yok anlamı da yok tuvaletçi deyin paspasçı hepsi yalan tamamen kayıtlı olduğunuz sendika dan ayrılmamız gerek sadece Cumhurbaşkanı çözer ne kadar kamuda çalışan yardımcı hizmetli dilekçe ile sayın Reisimize SENDİKALARA GÜVENMEYİN YALAN SÖYÜYORLAR TEMSİLCİLER KENDİ MENFATINI İÇİN KİMSEYİ KANDIRMASINLAR SAKIN İNANMAYIN ARKADAŞLAR BİZ SORUNUMUZU ÇÖZMEK İÇİN KENDİ ARAMIZDA KONUŞUP SENDIKADAN AYRILIP DİLEKÇE VERELİM SÖZÜNÜN ERİ OLAN BULUNDUĞU SENDİKA NE OLURSA AYRILMA KARARI ALSIN BUGUN YARIN DERSEK EN KISA ZAMANDA YAZALIM ELBETTE BİRALLAHIN KULU DUYAR TAŞRONA GÖREN GÖZ ELBETE BİZİDE DUYAR

 3. aysu dedi ki:

  Gecis olacakmi gsh acaba bir kereye mahsus lise ve yuksek okul okuyanlar bilgisi olan varmi yoksa hala ikinci sinf insanmiyiz

  • aysu dedi ki:

   20 yil meb bagli calisiyorum artik gercekten yeter ikinci insan mumamelesi yapmasin meb versin insanlar gh sinifina kanayan yara oldu.benim bitmis hep masada calistim ama bizlete bir yardim yetkilliler kulak tikamayin yeter.gh sinifi istiyoruzzzzzzzzz

 4. vahit dedi ki:

  üniversitede hasta bakıcı kadrosunda çalışmaktayım başka bir kuruma yatay geçiş yapmak istiyorum örneğin belediyeye olurmu

 5. ömer şeref dedi ki:

  hocam ben imamlıktan yardımcı hizmetli sınıfına geçersem:
  1-yine memurmuyum
  2-tekrar imamlığa geçmek için ne gibi aşamalardan geçeceğim
  3-maaştaki düşüş ne kadardır

 6. name dedi ki:

  hizmetli sınıfına düz lise mezunları tercih yapabilir mı

 7. Derya dedi ki:

  Ben ilkokulda yardımcı hizmetliyim.okul 8 derslikli,1 kütüphane,1 laboratuvar olmak üzere 3 katlı.Birde ayrı bahçe içinde 3 oda ev gibi ana sınıfı var.Okul müdürüm hem okulu hem ana sınıfını idare etmemi istiyor.Ana sınıfı ve okul sabahçı ve öğlenci olmak üzere 2’li öğrenim.sabah 8 de gelip akşam 9 gibi iş biter.Müdürüme karşı gelip sadece ya okulu yada ana sınıfını idare etsem.Yasalar göre nasıl bir ceza alırım.

 8. kadir akgül dedi ki:

  yardımcı hizmet kadrosunda çalışan memur ne kadar maaş alıyor?

 9. sündüs dedi ki:

  Hasta bakıcı sertifikam var kpssde ne derece yerlesirim 37yasındayım memur olma sansım nedir umutsuzum gelecegimden

 10. Eda dedi ki:

  ben 23 yıldır hizmetli kadrosunda olup memurluk yapmaktayım sınavsız olarak hizmetlilere memur kadrosu verilecek diyorlar ama bunun adı destek hizmetleri ne ancak başvura bilirsin bu adaletmidir benim durumumda olan hizmetlilerin çoğu memur kadrosuna geçiş yapmışlar bize niye destek hizmetleri veriliyor anlamadım bu konudu biri açıklama yapa bilirmi.

 11. elif dedi ki:

  Merhabalar ben e-ticaret önlisans mezunuyum haziranda hizmetli kadrosuna tercih yapacağım genel olarak önlisans hizmetli kadrosu ne iş yapar bilgilendirir misiniz? Teşekküler.

 12. ihsan çevik dedi ki:

  manisa celal bayar üniversitesinda yh sınıfı memurum.ben burada temizlik işi yapıyorum.ama yh sınıfında beş arkadaşımız daha var.onların bazıları masa başı ve temizlik haricinde çalişıyorlar.ayrıca 4c statüsünde olup masa başı çalışan arkadaşlarımızda var.bu durumda benim ne yapmamı önerirsiniz. teşekkür ederim.

 13. Emre dedi ki:

  ben elektrik-elektronik menzunuyum bu sene ilk defa kpss gireceğim bazı soruları aklıma takıldı

  1:)kpss den aldığım puanla sadece kendi alanımdamı basvurabiliyorum ?

  2:)baska bir yere mesela gardiyanlığa basvurabilirmiyim ?

  3:) tercihlerde mesela 70 üstündekiler basvurabilir diye bir sart varmı ?

  4:) tercihleri puana göremi yapıyoruz ?

  • sinan dedi ki:

   3001 den (herhangi bir yüksekokul mezunu) tercih yaparsın. bölümünden üç, bilemedin beş kadro açılır, onlarda 85-90 puanla atanır.
   3001 için en az 85 alman lazım.
   Açıktan atamalarda (osym harici kurum müracaatları; adalet bakanlığı gardiyan, zabıt katibi, itfaiye, zabıta vb.) genel olarak taban puan 70.
   70 puan alan müracaat ediyo, (bazen kadro sayısının üç-beş misli aday çağırılıyo ki; ozaman kpss puanının 70 olması yeterli olmuyo) daha sonra adaylar arasından torpili en sağlam olanların ataması yapılıyor.
   Adalet bakanlığı ( gardiyan, zabıt katibi, mübaşir) artık adalet meslek yüksekokulu (açıköğretimi mevcut ve binlerce mezunu var) ve hukuk fakultesi okuyanlara öncelik veriyo, yani elektronik mezunu olarak (hakim ve savcılardan yana çok ciddi torpilin yoksa) pek şansın yok.
   Sana tavsiyem; başarabilceğine inanıyosan, herşeyi boşverip kpss ye asıl ve 88 puan çıkart.

 14. mustafa DOĞAN dedi ki:

  ben ünüversitede hizmetli olarak görev yapıyorum ama bizim burada temizlik şirketi var bize idareci bahçeye çıkmamız için zora koşuyor ve bizi tehdit ediyor soruşturma açacaz diye idare beni bahçede çalıştıra bilirmi ben bu arada kalorifere ve tekniksiyen işlerinede bakıyom sizden rıcam bana bir açıklama getirin teşekür ederim bana o konuda soruşturma aça bilirmi ben bu bahçe işlerini yapmaya mecburmuyum

 15. EMEL dedi ki:

  önlisans puanı ile hizmetli tercihi yapılıp atanılması durumunda lisans diploması iş yarar mı. farklı bir memuriyete geçiş yapılabilir mi

 16. serpil dedi ki:

  ya ben yanlışlıkla 2012 tercihlerinde belediyede dağıtıcı tercih ettim ne iş yapıyorlar dağıtıcılar maaşları ne kadar ne olur bilgi verin cevap yazın mutlaka ve 76 aldım atanırmıyım…lütfen

 17. sedef dedi ki:

  bende merak ediyorum biri sölesin lütfen

 18. gülten dedi ki:

  kadıköy belediye başkanlığı teknisyen yardımcısı ne iş yapar ve bayanlar için uygun mudur?

 19. Asu dedi ki:

  Devlet kurumlarında, hizmetli, kaloriferci, bekçi, bahçıvan, aşçı gibi kadrolar Yardımcı Hizmetler Sınıfında (KPSS YH) görev yapan kadrolardır. Bir görev tanımı yapılmadığı için bir hizmetli aynı zamanda kaloriferci, bekçi, bahçıvan, temizlikçi, aşçı, odacı, dağıtıcı ve benzeri işlerin birini veya tümünü aynı gün içinde yapar. Bu görevleri yerine getirirken bu görev alanıyla ilgili herhangi bir mesleki yeterlilik aranmamaktadır. Çünkü bir yardımcı hizmetler sınıfı personeli tüm görevleri devlet memuru olduğu gün kanunun dayatmasıyla peşinen kabul etmiştir. Temizlik şirketi ile anlaşma yoksa genel temizliği yapar. Hizmetli ayrıca evrak getir götür işine bakar. Kaloriferci olmayan yerde kaloriferi yakar. Farklı söyleyen veya düşünen arkadaşlara 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununu Madde 36 “YARDIMCI HİZMETLER SINIFI” başlığına bakmalarını tavsiye ederim.

  Madde 36 – (Değişik: 30/5/1974 – KHK – 12; Değiştirilerek kabul: 15/5/1975 – 1897/1 md.) Yardımcı hizmetler sınıfı, kurumlarda her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak, müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek; hizmet yerlerini temizleme, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak veya basit iklim rasatlarını yapmak; ilaçlama yapmak veya yaptırmak veya tedavi kurumlarında hastaların ve hastanelerin temizliği ve basit bakımı ile ilgili hizmetleri yapmak veya kurumlarda koruma ve muhafaza hizmetleri gibi ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde her kurumun özel bünyesine göre ve yine bu mahiyette olmak üzere ihdasına lüzum gördüğü yardımcı hizmetleri ifa ile görevli bulunanlardan 4 üncü maddenin (D) bendinde tanımlananların dışında kalanları kapsar.

 20. bırol dedi ki:

  mrb ben kpss 2 den 83 puan aldım acaba teknısyen yardımcısı olma sansım nedır?

 21. fikriye dedi ki:

  ben emniyetde çakışan bi tek.yrd memuruyum ama devamlı üstüme iş yüklenmesinden rahatsızım benim çalıştıgım yerde şirket elemenı var ama temizlik yapıyorum vede yemekhanasi olmamasına rahmen yani mutfak var ama aşçı ve devamlı yemek yapılan biyer degil memur arkadaşlsr kendileri bişeyler yapıp yiyolar ve bulaşıkları bana kaldı görevimmiş yıkıycakmışım kısacası teknisyen yrdm vasvında çalışan bir memurun görev bilgilendirme gibi yada benzer konu başlıgı altında kusların olması enazından meslekte yükselmek isteyen memura sınav açılması konusun da ısrarcıyım artık bizim ülkemizde de görevde kullanılma olmasın ilgililerin bu konularda birşeyler yapmasını istiyorum bu konuda beni bilgilendirir misiniz en azından işime göre kendimi haaklı bi şekilde savunabilim
  sabrım çok ama hakkımın yenilmesine, kullanılmaya karşıyım. şimdi den teşekkür ederim.

  • Polat uygun dedi ki:

   Yok öyle dünya burda Hizmetliyi ezecek dünya laf kullanılmış eminim bunların bi cogu ögretmen hizmetli bunları yapsın diye korkutma amaçlı ben 10 yıldır hizmetliyim ne kimsenin bulaşıgını yıkadım nede cay demledim demlediysem Bile ücret karşılığında hizmetli şahısın şahsi işi icin var degildir calıstıgı kurum icin vardır müdürüm haric allahın kuluna cay vermem yapmam sende yapma ezdirme kendini acın soruşturma de napacaklar bakalım maksat seni korkutmak inanma öyle şeylere

 22. eda dedi ki:

  aklınız varsa biraz yardımcı hizmetli sınıfında çalışmayın arkadaş erkeklerin yapması gereken işi yapıyorum istifa edicem böle giderse

 23. dem dedi ki:

  su hizmetlılerın maas karsılıgı çalızma görevlerını olmadı bulamadın maddelerde acaba açiklaya bılırmısınız tesekürler

 24. ayşe dedi ki:

  ben 12 yıldır yardımcı hizmetli olarak çalışıyorum görevde yükselme sınavı varmı ve baraj 50 olmasını istiyoruz yada 10 yıl lise mezunu olan memur kadrosuna atasınlar artık yorulduk 21 yıldır çalışıyorum
  cevap yazanız sevinirim teşekür

 25. meltem dedi ki:

  merhaba;
  ben lise mezunuyum kpss den 69 kusur aldım. özelde 2 senedir çalışıyorum muhasebe alanında. ayrıca bilgisayar işletmenlik belgem var. hizmetli kategorisini seçsem ne iş yaparım….bilgi verirseniz sevinirim…

 26. semih dedi ki:

  görevde yükselme sınavı ne zaman bilgisi olan varsa cevap yazın ne olur tüm sendikacılarada burdan sesleniyorum yardımcı hizmetli kadrosunda çalışanıda birazcık gündeme getirin onlardanda bahsedin sadece öğretmenler değil barajında 50 olmasını istiyoruz 2010 da sınavdan60 alan arkadaşlarımızı da memura geçirsinler veya on yıl çalışan yardımcı hizmetli arkadaşlarımız direkmen sınavsız memur kadrosunu versinler birazcıkda masa başında otursunlar teşekürler

 27. melisa dedi ki:

  73 aldım enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı hizmetli yazdımşansım var mı

 28. ha dedi ki:

  Merhaba,ben endustri meslek lisesi makine model bolumu mezunuyum.2010 /2
  nitelik kodu 2203, aldigim puan ise 73.689… Ben mezuniyetim ile tercihimi sadece Istanbul Teknik Universitesi /Teknisyen kadrosuna basvurabiliyorum.Maaslari (doner sermayesi, yemek vs)ve orada gorevlendirmede yapacagim is hakkinda bilgiye ihtiyacim var..
  Tesekkurler…..

  Bilgi verebilirmisiniz?

 29. ha dedi ki:

  Merhaba,ben endustri meslek lisesi makine model bolumu mezunuyum.2010 /2
  nitelik kodu 2203, aldigim puan ise 73.689… Ben mezuniyetim ile tercihimi sadece Istanbul Teknik Universitesi /Teknisyen kadrosuna basvurabiliyorum.Maaslari (doner sermayesi, yemek vs)ve orada gorevlendirmede yapacagim is hakkinda bilgiye ihtiyacim var..
  Tesekkurler…..

  Bana bu konuda bilgi verecek kimse yok mu??????????????????????????????///

 30. ha dedi ki:

  Merhaba,ben endustri meslek lisesi makine model bolumu mezunuyum.2010 /2
  nitelik kodu 2203, aldigim puan ise 73.689… Ben mezuniyetim ile tercihimi sadece Istanbul Teknik Universitesi /Teknisyen kadrosuna basvurabiliyorum.Maaslari (doner sermayesi, yemek vs)ve orada gorevlendirmede yapacagim is hakkinda bilgiye ihtiyacim var..
  Tesekkurler…..

 31. hatice dedi ki:

  cevabınız için çok teşekkür ederim.
  bulunduğum ilde ‘il afet yönetim’e hizmetli anınacakmış’ o yüzden sormuşturm,
  biraz düşünüp başvurumu yapacağım heralde :)
  tekrar teşekkürler

 32. ada dedi ki:

  ben yerel yönetimler bölümü mezunuyum.hangi pozısyonlara basvuru yapabılırım bılgım yok yardımcı olabılırmısınız?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.