Kunlun Dağları

Pazar, 10 Şubat 2013, 23:18 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Kunlun dağları nerede, Kunlun dağları hakkında bilgi, Kunlun dağları yüksekliği ve uzunluğu

Kunlun Dağları, Wade-Giles yazımında k’unlun shan, Pinyin yazımında kunlun shan, Çin’in batısında Asya’nın en uzun (2.700 km) dağ sistemidir. Tacikistan’daki Pamİr dağlık bölgesinden başlayarak, Çin’in Sin- kiang Uygur ve Tibet özerk bölgeleri arasın­daki sınır boyunca Ginghai yönetim bölge­sinde bulunan Çin-Tibet Sıradağlarına ka­dar doğu yönünde uzanır. Birkaç düzineyi bulan yüksek dağ sırasını kapsar ve Tibet Platosunun kuzey kesimini Orta Asya’nın iç ovalarından ayırır. Yapı bakımından tekörneklikten uzak olan sistem iki bölüm olarak ele alınır. Daha kısa ve dar (96 km) olan batı bölümü, dar çöküntülerle birbirinden ayrılan, oldukça sıkışık üç paralel sıradağ­dan oluşur. Bazı yerlerde 600 km’lik bir genişliğe ulaşan doğu bölümünde dağ sırala­rı geniş vadileri çevreleyen karmaşık kollara ayrılır. Bu bölüm içinde kalan Arkadağ’da (Prjevalski Sıradağları) sistemin en yüksek noktası olan Wulukomushi Doruğu (7.723 m) yer alır.

En doğudaki uzantılar dışında Kunlun Dağlarından kaynaklanan bütün akarsular, başta Tarım ve Gaidam (Saydam) olmak üzere Orta Asya’daki büyük iç havzalara doğru akar. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanustan gelen nem yüklü musonlar bölgeye ulaşamadığından son derece kurak bir iklim görülür. Yıllık yağış miktarı dağ eteklerinde 50 mm’nin altında, yüksek ke­simlerde ise 100-125 mm dolayındadır. Ka­rasal hava kütleleri büyük mevsimlik ve günlük sıcaklık dalgalanmalarına neden olur; özellikle sonbahar aylarında şiddetli rüzgârlar eser. İnce ve verimsiz toprak örtüsü, nem miktarının düşüklüğü ve yük­sek kesimlerdeki soğuklar nedeniyle bölge­nin büyük bir kesiminde bitki ve hayvan yaşamı çok sınırlıdır. Genelde nüfusun seyrek olduğu Kunlun Dağlarında yalnızca 3.000 m’ye kadar olan büyük ırmak vadilerinde yerleşim alanları kurulmuştur. Derin ve dar koyaklar, sarp yamaçlar, çok yüksek dağ geçitleri ve şiddetli akarsular nedeniyle ulaşım oldukça zordur. Bölgede kömür, petrol ve metal cevheri yataklarının bulunmasına karşın, doğa! çevrenin zorlukları, ulaşım olanaklarının sınırlılığı ve nüfusun seyrekliği yüzün­den yataklar ancak yerel gereksinimi karşı­layacak düzeyde işletilebilmektedir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.