Kütahya Simav Depremi Şiddeti Kaç Ölen Yaralanan Varmı 19 Mayıs 2011

Cuma, 20 Mayıs 2011, 0:29 | Genel | 0 Yorum
by admin

Kütahya'da 5,9 büyüklüğünde depremKütahya’nın Simav ilçesinde yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremde 2 kişi hayatını kaybetti. 1’i ağır 79 kişinin ise yaralı olduğu açıklandı. İşte son bilgiler:

Merkez üssü Kütahya’nın Simav ilçesi olan 5.9 büyüklüğündeki depremde 2 kişi hayatını kaybederken, yaralı sayısı 79’e yükseldi. Bir kişinin durumu ağır.

İlk sarsıntının ardından en büyükleri 5,5 ve 5,0 olan 54 artçı deprem gerçekleşti. Deprem, Kütahya merkez başta olmak üzere İstanbul, Sakarya, Bursa, Eskişehir, Afyonkarahisar, Uşak ve Kocaeli’nde de hissedildi.

GÜNCEL BİLGİLERİ BAKAN EROĞLU VERDİ

Eroğlu, sabaha karşı geldiği Simav’da, Anadolu Meslek ve Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde kurulan Kriz Merkezinde yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra açıklama yapan Eroğlu, herkese geçmiş olsun dileklerini ileterek, ”Ülkemiz deprem kuşağında, depremle yaşamaya alışmamız gerekiyor” diye konuştu.

Merkez üssü Şenköy beldesi olan saat 23.19’da yaşanan 5.7 büyüklüğündeki depremde iki kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Eroğlu, ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı diledi.

Ölenlerin, başına beton düşen 18 yaşındaki Hüseyin Oran ve Hisarcık ilçesinde 62 yaşındaki birkaç gün önce kalp ameliyatı olan Halil Duman olduğunu, bir kişinin de ağır yaralandığını ifade eden Eroğlu, şöyle devam etti:

”79 yaralı var, şu anda onların hayati tehlikesi yok gözüküyor. Devletimiz güçlüdür. Depremin ardından Başbakanımız ve Başbakan Yardımcımızın talimatıyla buraya bütün ekipler gönderildi. Şu anda Afyonkarahisar’dan 23 personel ile 5 araç, İzmir’den 23 personel ile 5 araç, Bursa’dan 12 personel ile iki araç, Kütahya’dan 16 personel ile 5 araç, Kütahya’dan gönüllü 12 kişi ve bir araç, böylece 80 personel ile hazırız. İstanbul’dan da 23 personel, 4 araç gelecek.

Şu anda bir ev yan yatmış durumda, birçok evde de tahribat var. Tahribatlar için hasar tespit çalışmaları başlayacak. Amacımız, vatandaşlarımızı sağlıklı bir şekilde çadırlara yerleştirmek, ihtiyaçlarını temin etmek. Seyyar mutfaklar, sahra hastanesi kuruluyor. Hasar tespiti için Bayındırlık ve İskan Bakanlığından, diğer birimlerden mühendisler gelerek çalışmalara başlayacak. Vatandaşlara Kızılay tarafından sabah çorbaları ve kahvaltıları verildi. Şu anda battaniye açısından sıkıntı yok. 4 bin çadır ve 730 battaniye gelmiş durumda. İçme suyu temin edildi. Şu anda 1100 kişilik içme suyu var. Şimdi çadırları yerleştirmek üzere kahraman Silahlı Kuvvetlerimiz 100 asker gönderiyor. Bu çadırlar kurulmaya başlanacak.”

”DURUM KONTROL ALTINDA”

Durumun kontrol altında olduğuna işaret eden Eroğlu, başka bir artçı deprem yaşanmamasını umut ettiklerini anlattı.

”Hepimizin başı sağ olsun” diyen Eroğlu, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Simav Teknoloji Fakültesi ve Simav Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin, Kütahya Valiliğinin temin edeceği araçlarla Uşak ve Kütahya’ya kadar gönderileceğini, daha sonra memleketlerine gideceklerini bildirdi.

1999 yılındaki Marmara Depremi’nde, İstanbul’un elektrik, su, kanalizasyon gibi bütün altyapısından sorumlu grup başkanı olduğunu hatırlatan Eroğlu, ”Allah hakikaten böyle felaketler göstermesin. Marmara Depremi, çok büyük bir depremdi. Ancak inşallah burada hazırlıklar tam. Hemen depremden sonra harekete geçildi, herkesin yardımına ulaşıldı” ifadelerini kullandı.

Video Görüntüleri

Simav Depremi 19 Mayıs 2011,Simavdaki Deprem Kaç Şiddetinde Oldu 19.05.2011,Simav Depremi Ölenler Yaralananlar Varmı 19 Mayıs 2011,Simav Depremi Son Durum 19 Mayıs 2011

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.