Kuzine sobayı kim buldu, kuzineyi kim icat etti

Perşembe, 19 Ocak 2012, 9:57 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

kuzine sobanın icadı, kuzine soba ne zaman bulundu, kuzine ne zaman icat edildi, kuzine soba nasıl bulundu

Binlerce yıl boyunca insanlar, yemeklerini ateşin üzerinde pişirdi. Romalılar zamanından itibaren, zenginler ekmeklerini ısıtılmış tuğlalar üzerinde pişirmeye başladılar ama, yemek pişirmek için hâlâ çıplak ateş kullanılıyordu. İçinde katı yakıt yakılan bir soba üzerinde yemek pişirmeyi ilk kez 17. yüzyılda Amerika’ da yaşayanlar akıl ettiler. Pennsylvania’nın bazı yörelerinde dökme demirden yapılan bazı kuzineler kullanıldı. Ama bunların sayısı çok azdı. 1798′de Amerika doğumlu Bavyeralı Benjamin Thompson, Münih’te daha geliştirilmiş bir kuzine yapmayı başardı. Thompson, tuğladan yaptığı bir ocağın içine, madeni raflar yerleştirdi ve bunların altına ateş yakarak ısıttı. Üzerlerinde de yemek pişirip kızartma yaptı. Bugün kullandığımız fırınların babası ise 1834 yılında, ABD’nin Ohio eyaletinde Philo Pinfield Stewart adlı misyoner ve öğretmen tarafından geliştirildi.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Kuzine sobayı kim buldu, kuzineyi kim icat etti kuzine sobanın icadı, kuzine soba ne zaman bulundu, kuzine ne zaman icat edildi, kuzine soba nasıl bulundu Binlerce yıl boyunca kuzine ne zaman icat edildi, kuzine soba nasıl bulundu, kuzine soba ne zaman bulundu, kuzine sobanın icadı

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.