KYK Yurtkur Burs ve Öğrenim Kredisi Başvuru Şartları

Pazar, 1 Eylül 2013, 18:30 | Bilgi Paylaşımı | 11 Comments
by admin

YURTKUR'dan Herkese Burs ve Öğrenim KredisiKredi ve Yurtlar Kurumu YURTKUR, önceki senelerde olduğu gibi bu yıl da öğrencilerin burs ve öğrenim kredilerini tamamıyla karşılamaya çalışacak. Fakat yurt konusunda o kadar da iyimser olmak mümkün değil.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) üniversite öğrencilerinin öğrenimlere maddi destek olmak amacıyla burs, katkı ve öğrenim kredisi veriyor. Bunlar içerisinde, burslar karşılıksızken, katkı ve öğrenim kredilerinin geri ödenmesi isteniyor. Burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyen öğrencilerin müracaatlarını 29 Eylül 2013 tarihine kadar yapmaları gerekiyor. Burslar başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere veriliyor. O nedenle burslarda ÖSS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100’e giren öğrencilere öncelik tanınıyor. Öğrenim kredisi, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç para olarak verilirken, katkı kredisi ise yüksek öğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına üniversite hesabına ödenen para olarak tanımlanıyor.

Kimlere Burs ve Kredi veriliyor?

Lisans, önlisans, yüksek lisans öğrencileri ile ikinci öğretimde okuyanlar, Açıköğretim öğrencilerinden şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb. gibi sadece öncelikli öğrenciler yararlanabiliyor. Yine iki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler burs, öğrenim veya katkı kredisi alabiliyorlar. Burs ve öğrenim kredisinden ayrıca vakıf üniversitesinde öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri (hazırlık sınıfı hariç), ikinci öğretimde okuyan öğrenciler yararlanabiliyor. Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler ile ülke adına müsabakalara katılan, milli olmuş amatör sporcu olan öğrenciler ise sadece burs alabiliyorlar. Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmiyor. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamıyor. Bu yıla kadar bu haklardan sadece Türkiye’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler yararlanabiliyorlardı. Bu yıldan itibaren yurt dışında yükseköğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere de burs veya öğrenim kredisi verilecek.

Atılanlara Burs ve Kredi Yok?

·         Burs, öğrenim ve katkı kredisi almakta iken çeşitli sebeplerle kredisi kesilen öğrencilerle halen burs, öğrenim ve katkı kredisi alan öğrenciler eokul

·         Kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olanlar

·         Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,

·         Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için 2016 2017 öğretim yılında intibak programı yapan veya hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler,

·         Açıköğretim veya uzaktan eğitim gören öğrenciler (Sadece öncelikli durumdan olan öğrenciler ile Açıköğretim Fakültesi İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyan 1. ve 2. sınıflar hariç)

·         Burs isteğinde bulunduğu tarihte, okula giriş yılı itibariyle bir öğretim yılı kaybı olan ve başarısız olan öğrencilerle öğrenim ve katkı kredisi isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş yılı itibariyle bir yıldan fazla kaybı olan öğrenciler

·         Yabancı uyruklular

·         Polis akademisiyle askeri okul öğrencileri

·         Hava Harp Okulu Enstitüsü, Kara Harp Okulu Enstitüsü ve Polis Akademisi Güvenlik Bilimler Enstitüsü’nde okuyan sivil öğrenciler (katkı kredisinden )

·         Artık yıl öğrenim görenler

·         Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar

·         Hazırlık sınıfı okuyan yüksek lisans öğrencilere (burs ve katkı kredisi)

·         Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler (burs hariç)

·         Anarşi ve terör olayına karışanlar

·         Üniversitelerin ikinci öğretim programlarında ve vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerle yüksek lisans öğrencileri (katkı kredisi)

·         Vakıf üniversiteleri ile yurt dışında eğitim gören ve denklikleri yapılarak memleket içerisinde bir üniversitede lisans tamamlamalarına karar verilerek, üniversitelere yerleştirilen ve geçiş yaptıkları öğretim kurumlarına ikinci öğretim öğrencileri düzeyinde katkı payı ödeyen öğrenciler (katkı kredisi)

·         Üniversitelere yabancı uyruklu öğrenci sınavı (YÖS), veya YÖS’e eşdeğer kabul edilen diğer sınav sonuçlarını kullanarak, yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından yararlanarak kayıt yaptırmış olup, sonradan T.C vatandaşlığına geçenler (katkı kredisinden)

·         Şehit çocukları ile gazi çocukları (anarşi ve terör olayları sonucu şehit veya gazi olanların çocuklarından öğretim kurumlarınca katkı payı alınmadığı için sadece katkı kredisinden)

·         Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliği kabul edilmeyen yurt dışı öğretim kurumlarında öğrenim görenler,

·         Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve ücret alarak yurt dışında öğrenim gören öğrenciler

“Yalancı”den Geri iAlınıyor

Burslar karşılıksız olmakla birlikte, kurum araştırmaları sonucunda öğrencinin belgeleri veya durumunda gerçeğe aykırı bir hususu tespit ettiği anda bursu kesebiliyor. Ödenen bursların tamamı da öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek öğrenciden tahsis ediliyor.

Öğrenci, öğrenim ve/veya katkı kredisi borcunu, normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı sürede ve aylık taksitler halinde ödüyor. Devam ettiği üniversiteyi değiştiren öğrencilerin öğrenim sürelerinin bitişi ve borçlarının ödeme başlangıç tarihi, yeni öğretim kurumlarının normal öğrenim süresine göre tespit ediliyor.

Kredi kullanan öğrencilerin borcu hesaplanırken, kredilerinin verildiği tarihten normal öğrenim sürelerinin bitimine kadar geçen veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar kredi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktar ilave ediliyor. Öğrencilerin ödeyecekleri kredi (TEFE) borcu, öğrencilerin öğretimi süresince Kurumdan aldığı toplam kredi miktarının üç katını geçmiyor.

KYK Kredi ve Burs Başvuru Şartları 2016 2017,Yurtkur Yurt Kontenjanları 2011, Yurtkur Kaç Kişiye Burs Verecek Koşullar Neler sorularının cevabını okudunuz.

Kaynak:abbasguclu.com.tr

11 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "KYK Yurtkur Burs ve Öğrenim Kredisi Başvuru Şartları"

 1. safinaz dedi ki:

  kızım haliç unıversitesi FTRbolumunu ucretli kazanmıstır maddı ımkanımız cok ıyı olmadığı için burs arıyoruz yardımm edermisiniz

 2. ESRA UÇAR dedi ki:

  endüstri meslek lisesinden sınavsız iki yıllık meslek yüksek okuluna geçen bir öğrenci başbakanlık veya devlet bursu alabilirmi rica etsem bilgilendirebilirmisiniz. teşekkürler

 3. mustafa dedi ki:

  oğlum inönü üniversitesinde ingilizce hazırlık sınıfı okuyor.önümüzdeki yıl tekrar sınavlara girecek.başka bir üniversiteyi kazanabilirse bu yıl çıkan öğrenim kredisi kesilirmi?

 4. SEMA dedi ki:

  Öğrenim kredisi çıktı ama almak istemiyorum.
  Nasıl iptal edebilirim?

 5. songül bayrakal dedi ki:

  geri dönüşümlü öğrenim kredisi alıyorum işe girip çalışsam sigortam yatırılırsa kredim kesilirmi

 6. gülcan dedi ki:

  merhaba ben 2009 üniversite mezunuyum.bu yıl baska bir yerde üniversite okuyorum.ikinci üniversite okuyan öğrencilere öğrenim kredisi verilmediğini duydum.öğrenim kredisine cok ihtiyacım var.bununla ilgili dilekçe örneklerine baktım ama bu konuyla ilgili dilekçe bulamadım.yardımınıza ihtiyacım car.cokk acil.nolur yardımcı olun.

 7. hamza dedi ki:

  herkese selam deü hukuk 2. sınıfım alttan 2 dersim olduğu için bursum krediye çevrildi tekrar burs başvurusunda bulunma imkanı var mı bilenler yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler

 8. merve şahin dedi ki:

  merhaba busene ankaraüni.siyasal bilgiler fakültesine kaydımı yaptırdım. düz lise mezunuyum okulumuzda ingilizce eğitim yapılmadıgı için ingilizce hazırlık okuyacağım. her öğrenci gibi benimde bursa veya öğrenim kredisine ihtiyacım var.hayat şartları zor. amahazırlık öğrencilerine u imkan verilmiyor deniyor bu neden acaba keşke biraz daha anlayışlı davranılsa.

 9. yusuf dedi ki:

  merhaba ben meslek yüksekokuluna bu sene kayıt oldum. ama kyk başvurusunu kaçırdım . ben öğrenim kredisi almak istiyorum ne yapmalıyım lütfen bir yol gösterin

 10. uqur dedi ki:

  merhaba ben bu sene kayıt oldum meslek yüksek okuluna fakat kyk nın başvuru tarhini kaçırdım bir daha nasıl başvuru yapabilirmiyim ??? çünkü çok ihtiyacım var …??? sizden rıcam cevap alabilirmiyimm?

 11. hacı bayram dedi ki:

  Anadolu Öğretmen Liseleri mezunlarının ilk 5 tercihinin öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumları olması ve bu 5 tercihten birini kazanması durumunda T.C. YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ ve YURTLAT KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ herhangi bi açıklama yapacakmı? Yapacaksa; ne zaman ? veya bu durumda öğrencinin burs başvurusuyla ilgili yapması gereken ne?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.