Lise Kayıt Tarihleri – Ortaöğretim Kayıt Tarihleri – 2011

Salı, 6 Temmuz 2010, 20:51 | Genel | 28 Comments
by admin

Önemli:  2015 TEOG Yerleştirme sonucuna göre puanla öğrenci alan bir liseye asıl listeden yerleşen öğrenciler 1 – 5 Ağustos 2011 tarihleri arasında kayıt yaptıracaklardır.

Sınavsız kaydı öngören liselere kayıt tarihleri elektronik ortamda(online olarak) , 1 Ağustos 2011 tarihinde başlayacak.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu yayımladığı genelgede, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında büyükşehir statüsündeki 16 ilde, 2008-2009 ve 2009-2010 eğitim-öğretim yılında ise tüm illerde sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9′uncu sınıflarına yeni öğrenci kayıtlarının e-kayıt sistemi ile elektronik ortamda yapıldığını hatırlattı.

Uygulamanın veli ve öğrenciler tarafından olumlu bulunduğunu ve büyük oranda da başarılı geçtiğini ifade eden Çubukçu, ”Bu nedenle 2016 2017 eğitim-öğretim yılında da söz konusu uygulamaya devam edilecektir” dedi.

Bakan çubukçu, bu uygulama ile ortaöğretim kurumlarında eğitim-öğretimin kalitesinin yükseltilmesinin, okul kayıt bölgesinin ve öğrenci kontenjan tespitlerinin daha sağlıklı yapılmasının, veli ve öğrencilerin kendi semtlerindeki okulları sahiplenmesinin, ulaşımda zaman tasarrufunun sağlanmasının, öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere daha fazla zaman ayırabilmesinin amaçlandığını belirtti.

Genelgeye göre, elektronik ortamda yapılacak e-kayıt başvuruları konusunda, il/ilçe milli eğitim müdürü başkanlığında okul müdürlükleri, veli ve öğrenciler; MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce hazırlanan ”e-kayıt modülü” üzerindeki bilgi giriş işlemlerini, kayıt-kabul şartlarını takip edebilecek.

İl/ilçe milli eğitim müdürlükleri, her türlü basın yayın organları aracılığıyla ilgili genel müdürlüklerin web sayfalarındaki bilgilerden yararlanarak sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında uygulanan program/alan/dallar ile e-kayıtın tanıtımını sağlayarak kamuoyunu bilgilendirecek.

SINIF MEVCUTLARI 40′I AŞMAYACAK

Kontenjan belirlemesi yapılırken, sınıf mevcutları imkanlar dahilinde 40′ı aşmayacak şekilde planlanacak.

Öğrenci aday kayıtları, genel lise ve meslek lisesi müdürlüklerince 1-26 Ağustos 2011  tarihleri arasında yapılacak. Aday kaydı yapılırken, okul müdürlükleri kendilerine başvuran öğrencilerin kimlik, diploma notları ve adres bilgilerini e-okul sisteminden TC Kimlik Numarası ve ilköğretim öğrenci numarası ile girerek sorgulayıp, kontrol edecek.

Genel liselere aday kayıt işlemleri genel lise müdürlüklerince, meslek lisesi aday kayıt işlemleri meslek lisesi müdürlüklerince yapılacak.

Genel liselere kayıtlarda bölge ve ikametgah adresi esas alınacak. Meslek liselerine kayıtlarda ise bölge sınırlaması olmaksızın 10 okul tercihi yapılacak. Adaylar hem genel liseye hem meslek lisesine kayıt yaptıramayacak.

Aday başvuruları, ayrılan kontenjandan fazla olması durumunda meslek liselerine yerleştirme işlemleri, ilköğretim diploma puanı, eşitlik halinde tercih önceliği, yine de eşitlik halinde yaşı küçük olan adaya öncelik verilmesi suretiyle yapılacak.

Genel liselere yerleştirme işlemleri, ilköğretim diploma puanı ve yaşı küçük olan öğrenciye öncelik verilmek suretiyle aday kaydı yapılacak, kontenjan fazlası olan diğer öğrenciler, Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca öğrencinin ikametine en yakın diğer genel liselere dengeli bir biçimde gerçekleştirilecek.

Bu şartlar sonucunda dahi herhangi bir okula yerleştirilmeyen öğrenciler, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına yönlendirilerek gerektiğinde bu okullarda ikili öğretim yapılacak.

Aday kayıtları tamamlandıktan sonra okullar ve Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca gerekli kontroller yapılarak, kayıt listeleri komisyonlarca onaylanacak ve en geç 5 Eylül 2011 tarihinde ”www.meb.gov.tr” adresinde ilan edilecek. İlan edilen listelere göre kesin kayıt işlemleri için gerekli evrak, ilgili okul müdürlüklerince 6-16 Eylül 2011  tarihleri arasında kabul edilerek, kesin kayıt işlemleri tamamlanacak.

”2011 Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı” esasları ile yatılı ilköğretim bölge okulu mezunlarından söz konusu ortaöğretim kurumlarını yatılı olarak kazanan öğrencilerin kayıtlarında e-kayıt başvurusu şartı aranmayacak.

BAĞIŞ VE GEREKSİZ BELGE İSTENMEYECEK

Kontenjan açığı bulunması halinde öğrencisini, kardeşinin öğrenim gördüğü veya anne-babanın çalıştığı işyerinin bulunduğu alanın dahil olduğu okula kayıt yaptırmak isteyen veli talepleri de Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca değerlendirilecek.

Terör saldırıları sonucu şehit olan ya da malul duruma düşen öğretmenlerin çocukları, şehit, malul ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin durumlarını belgelendirmeleri ve istemeleri halinde, istedikleri genel veya meslek liselerine kayıtları yapılacak.

Mazeretleri nedeniyle 1-26 Ağustos 2011 tarihleri arasında aday kayıtlarını yaptıramayan öğrencilerin mağduriyetlerine sebebiyet verilmemesi bakımından, belirlenen esaslar doğrultusunda Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca genel liselere veya meslek liselerine kayıt ve yerleştirme işlemleri sürdürülecek.

Öğrenci ve velilerden kayıt sırasında hiçbir surette bağış ve gereksiz belge istenilmeyecek.

AA

Önemli:  2015 TEOG Yerleştirme sonucuna göre puanla öğrenci alan bir liseye asıl listeden yerleşen öğrenciler 1 – 5 Ağustos 2011 tarihleri arasında kayıt yaptıracaklardır.

Tagged with:

28 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Lise Kayıt Tarihleri – Ortaöğretim Kayıt Tarihleri – 2011"

 1. nry dedi ki:

  iyi akşamlar
  kız kardeşimin ön kayıdını adres değişikliği ve bazı özel nedenlerden dolayı yaptıramadık ve şimdi neyapacağımızı bilmiyoruz ön kayıt yaptıramayan öğrencilerin yapması gerekenler ve kyaıtlar hakkında bilgi verirseniz sevirim

 2. memet dedi ki:

  ya lütfen yardım edin ben lisye kayıt yaptıramadım kayıt bitti liseye kayıt süresi uzatılacakmı lütfen yardım edinnnnnnn

 3. taha dedi ki:

  olmuyor mebe e – kayit yazdim 5. sitede yok digerlerindede yok yardim ltfn

 4. dreamsamn123 dedi ki:

  meb’e e-kayıt yazın çıkan sayfada 5. siteye girin

 5. dreamsamn123 dedi ki:

  bu olmassa meb e girin arama bölümüne e-kayıt yazın çıkan seçeneklere bakın

 6. dreamsamn123 dedi ki:

  http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyuruayriniti.asp?ID=3206

  buradan bakabilirsini arkadaşlar

 7. güney dedi ki:

  nerden öğrenicez bilen varmı arkadaşlar

 8. taha dedi ki:

  meslek liseerin ön kayit yaptik sonuclarini nerden ogrenceez

 9. muhammet dedi ki:

  bugün sınavsız meslek liselerine önkayıt sonuçlarının açıklanacagını söylediler ama ben siteyi bulamıyorum bilen varsa yardımcı olsun lütfen

 10. derya dedi ki:

  ya ön kayıt pcden mi yapılacak arkadaşlar

 11. zeliha dedi ki:

  nur ; ön kayt yaptr bnce bnm bildiqme gre ön kaytsz olmuo kontenjn olayları flan var

 12. zeliha dedi ki:

  tmm şimdi 2-27sinde ön kayt yaptrdıkta bunların sonucunu nedn taaa 3ünde alıcaz belki kazanamadık o zamn kalıcz öle insan brazda bizleri düşünr ayrıc baqiş alıolar ! durumum yok flan bunlarıdaa hç dinlemiolr

 13. nur dedi ki:

  ya arkadaslar bn önkayıt yaptırmadım bi okula girebilirmiyim?

 14. aslı dedi ki:

  Dilek’cim polis olmak istiyorsan 8.sınıfta Polis Koleji sınavına başvurabilirsin

 15. murat yalçınkaya dedi ki:

  ya arkadaşlar liseler için ön kayıt netten nasıl yapılıyor bilginiz varmı

 16. özlem dedi ki:

  yha iyi güzelde biz nerden tercih yapcaz netten hangi siteden :'(

 17. merve kiraz dedi ki:

  ya bense sışarsan okucam ama kayıtları bilmiom

 18. sefa dedi ki:

  arkadaşlar şimdi liselere kayıt ne zaman başlıo ne zaman bitio hiç bişey yazmıo burda ya

 19. esin dedi ki:

  hiç birşey açıklanmamış hayat sınavına girer gibi sınavlara girmeye başladık bu iş karıştı biri açıklama yapsın

 20. emine dedi ki:

  ya ben lise kayıtları ne zaman başlayacak diyorum
  karşıma başka birşey çıkıyor biri bana bişey söyle
  sin.

 21. ebru dedi ki:

  ben ön kayıt yapmak istiyorumm nasıl yapabilirim

 22. mehmet dedi ki:

  dilan işini kolaylaştırmak istiyorlar bu daha iyi değilmi::))

 23. hilal dedi ki:

  Arkadaşlar;
  Kayıtlar 2-27 Ağustos arası yapılacak
  Elektronik kayıt bilgisayar üzerinden kayıt yaptırmak demek.bu zorunlu değil.İsterseniz bizzat okul müdürlüklerine de başvurup kayıt yaptırabilirsiniz.

 24. dilan dedi ki:

  açıklama çook saçma ben böyke birşey görmedm elektronik kayıtta neymiş çok saÇMA

 25. dilek dedi ki:

  ben polis olmak istiyorum ama açıklamada bu konuyla ilgili hiç birşey yok

 26. mehmet dedi ki:

  şukadar bişey anlamadım

 27. muhammet karahan dedi ki:

  okulda yapılaca gideceğin okula bi görün

 28. ESRA dedi ki:

  ya ben hiç bişe anlamadım kardeşim liseye kaydolucak tarihler ne zanman ve internet üzerindenmi yapılıcak

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.