Lise Taban Puanları Önceden Belli Midir – Bilinebilir Mi?

Cuma, 9 Temmuz 2010, 11:10 | Bilgi Paylaşımı | 9 Comments
by admin

Bu yazıyı yazma ihtiyacı duyduk çünkü, gerçekten birçok öğrenci bu konuda ya bilgi sahibi değil ya da neden 2010 değil de 2009’un taban puanlarını veriyorsunuz diye bizlere soru soruyorlar.

Her yıl liselere yerleştirme sonucunda hangi öğrencinin hangi okula kaç puanla yerleştiğini göstermek amacıyla taban ve tavan puanlar yayımlanır. Örneğin sitemizde de yayımladığımız taban ve tavan puanlar konulu yazımızdaki, Anadolu Liseleri taban puanlarına bakalım. Bir xxx Anadolu Lisesi’nin 2009 taban puanı 440 diyelim. Bu ne demek oluyor şimdi? Şu demek oluyor: yani 2009 yılında bu liseye yerleşen en düşük puanlı öğrencinin puanı 440 imiş.

Peki bu lisenin daha önceden 440 ile alacağını bilebilir miydik?  Kesinlikle hayır. Çünkü hangi liseyi kaç puanlı kaç öğrencinin tercih edeceğini önceden bilemeyiz. Hiç ummadığınız bir lise eğer çok talep görürse yüksek puanlı kapatır, çok fazla kişi tercih etmezse düşük puanla kapatır.

İşin özü şu: 2010 Lise Taban Puanları diye bir şey olamaz. Sadece 2009 Taban Puanları vardır. Ve bunlar çoğu zaman 2010 diye adlandırılırlar. Biz de öğrencilerin daha kolay bulması amacıyla sitemizde öyle adlandırdık.

Peki bu 2009 Lise taban puanlarının size bir faydası olacak mı? Tabiki de olacak. Hem de fazlasıyla. Çünkü siz örneğin ABC Anadolu Lisesini tercih edeceksiniz, ama gelir mi gelmez mi, ne kadar mantıklı bir tercih diye sorgulamak istiyorsunuz. Ne yaparsınız? Hemen o lisenin bir önceki yılda(yani 2009) en son öğrenciyi kaç puanla aldığına bakarsınız. O liseye en son yerleşen öğrencinin geçen yılki sınava girenler arasındaki sıralamasına bakarsınız. Kendinizin bu yılki durumuyla kıyasladığınız zaman, o liseye yerleşip yerleşemeyeceğiniz hakkında bir fikir yürütmüş olursunuz.

Umarız faydalı olabilmişizdir. Biz tercih süreci boyunca öğrencilerimize yardımcı olmaya devam edeceğiz. Sizler merak ettiklerinizi yorum kutucuğuna yazmaya devam ediniz. Fakat soru sormadan önce mutlaka siteyi bir arayınız. Cevap verilen soruları tekrar sormak olmaz. Kolay gelsin herkese.

Tagged with: , , , ,

9 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Lise Taban Puanları Önceden Belli Midir – Bilinebilir Mi?"

 1. Dln dedi ki:

  Yardımm ediinn hangi lise 200 puanla alıyor . ? kalcam

 2. muhammmet karahan dedi ki:

  DÜŞER 2. TERCİHTE PUANLAR MUTLAKA DÜŞÜYOR

 3. hacer karagöz dedi ki:

  2009 da ki taban puana yetmiyor puanım desem ve tercih formuna yetmeyeni yazsam acaba puan düşer mi tabi oranı az olanlarla

 4. muhammet karahan dedi ki:

  kızlar allah yardımcınız olsun şey acaba liselerin alım ları hersene aynı mı ?yoksa sene sene artıyor mu bunun cevabını öğrenmek istiyom

 5. asuman dedi ki:

  saol nimet cubukçu sen daha bu puanlar az daha fazla yapsaydın.

 6. eda yılmaz dedi ki:

  =(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( ya sayın nimet çubukçu eğer yorumları okursanız benim yorumumuda dikkate alırsanız sevinirim liselerin puanlarını düşürün lütfen saygılarımla:…………………..

 7. eda yılmaz dedi ki:

  evet ya elif katılıyorum sana alttarafı liseye gitcez sanki ne ya hepsi 350lere uçmuşlar böyle bişey olamaz üf sağolsun nimet çubukçunun marifeti bütün liselerin puanlarını uçurtu beeeeeeeeeeee bune noolcak böyle…..

 8. elizabeth dedi ki:

  çok okul gezdik ama sbs puanım çok düşük ama okul puanım yüksek kız meslek lisesine girmek isdiyorum ama istanbuldakiler çok yüksek napıcaz bilemiyorum Allah yardımcımız olsun :/

 9. elizabeth dedi ki:

  ya kardeşim anlayamıyorumki ya insanları çok uraşdırıyolar bunedir ya alttarafı liseye gideceğim bune ya meslek lisesinin taban puanını arıyorum çok mu zor :( saolun sayenizde bilgi sahibi oluyoruz fakat daha geniş çaplı olmasını isdiyoruz okul puanları da yazılı olsa keşke anlamadım hiç bişi :(

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.