Lise Tercih İşlemleri Nasıl Yapılacak – 2011

Cuma, 9 Temmuz 2010, 22:31 | Bilgi Paylaşımı | 39 Comments
by admin

Ortaöğretime yerleştirme puanına (OYP) göre yapılacak tercih ve yerleştirme işlemlerinde, geçmiş yıllara göre bazı farklı uygulamalar söz konusu olduğundan, yöneticilerimizin, velilerimizin ve öğrencilerimize rehberlik eden diğer ilgililerin, yeni bilgilerin eklenerek içeriği sürekli güncellenen http://oges.meb.gov.tr/ ve https://e-okul.meb.gov.tr İnternet adresini takip etmeleri gerekmektedir.

Tercih ve yerleştirme işlemlerinde aşağıdaki hususlara özellikle dikkat edilmelidir.

Öğrenciler sadece 1 (bir) kez tercih başvurusunda bulunacaklar ve 12 (oniki) adet tercih yapabileceklerdir. Bunun dışında ayrıca bir tercih başvurusu alınmayacaktır.

Tercih başvuru işlemleri 20 Temmuz 2011 Çarşamba günü başvuru süresi tamamlandıktan sonra değiştirilemeyeceğinden, öncelik sırasına ve bir önceki yıl okul taban puanlarına göre dikkatlice yapılmalıdır.

Geçen yıl başlanan “yedek listesi uygulaması”nda yeni bir düzenleme ile okulların yedek kayıt listesinde yer alacak öğrenci sayısı artırılmış ve bir öğrencinin birden fazla okulun yedek listesinde yer almasına imkân sağlanmıştır

OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 26 Temmuz 2011 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilân edilecektir. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir.

Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin “Sınav Sonuç Belgesi”nde, tüm tercihleriyle ilgili açıklamalar yer alacaktır. Ayrıca veliler https://e-okul.meb.gov.tr adresindeki “Veli Bilgilendirme Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecektir. Bu nedenle velilerin belirtilen İnternet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir.

Aşağıda örnek bir “Yerleştirme Sonuç Belgesi” yer almaktadır.

2011 ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA GEÇİŞ SİSTEMİ YERLEŞTİRME SONUÇ BELGESİ

FOTO  

T.C. Kimlik Numarası

21541585212

Adı ve Soyadı

ZEYNEP ECE KAÇMAZ

Doğum Tarihi

09.04.2012

Baba Adı

GİRAY

0YP

478.156  
   
Tercih Sıra Numarası Tercih Kodu

Tercih Adı

Bölüm Adı

Kazandığı /Yedek Sıra

Açıklama

1 18101 Atatürk Anadolu Lisesi     Kazanamadınız.
2 21700 Gazi Anadolu Lisesi   102 Yedek Listede yer alıyorsunuz.
3 21779 Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi   45 Yedek Listede yer alıyorsunuz.
4 17605 Çankaya Milli Piyango Anadolu Lisesi     Kazanamadınız.

5

11662

Dr.Bimıaz Ege-Dr.Rıdvan Ege Anadolu Lisesi

  51

Asil olarak kazandınız.

6 21162 Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi      
7 17680 Hasan Ali Yücel Anadolu Öğretmen Lisesi      
8 17163 Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi      
9 6207 Çankaya Anadolu Lisesi      
10 7904 Fethiye Kemal Mumcu Anadolu lisesi      
11 21159 Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi      
12 7812 Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı    

 

Yerleştirme sonuçları açıklanınca tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci, 01-05 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar asil olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir.

Asil listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 01-05 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybederler.

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 06 Ağustos 2011 saat 15.00’ten itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecektir. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilir. Öğrenciler e-okul kayıtlarına göre yedek listeden kayıt hakkı kazandıkları okullara 08-12 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar kayıtlarını yaptıracaklardır. Öğrenciler belirtilen tarihler arasında kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybederler.

08-12 Ağustos 2011 tarihleri arasındaki kayıt dönemi sona erdiğinde boş kalan kontenjanlar ile yedek listeye göre kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrenciler 13 Ağustos 2011 saat 15.00’ten itibaren ilan edilecektir Öğrenciler e-okul kayıtlarına göre yedek listeden kayıt hakkı kazandıkları okullara kayıtlarını, 15-19 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar yaptıracaklardır.

15-19 Ağustos 2011 tarihleri arasındaki kayıt dönemi sona erdiğinde boş kontenjanlar ile yedek listeye göre kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrenciler 20

Ağustos 2011 saat 15.00’ten itibaren ilan edilir. Öğrenciler e-okul kayıtlarına göre yedek listeden kayıt hakkı kazandıkları okullara kayıtlarını, 22-26 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar yaptıracaklardır.

22-26 Ağustos 2011 tarihleri arasındaki kayıt dönemi sona erdiğinde boş kontenjanlar ile yedek listeye göre kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrenciler 27 Ağustos 2011 saat 15.00’ten itibaren ilan edilir. Öğrenciler e-okul kayıtlarına göre yedek listeden kayıt hakkı kazandıkları okullara kayıtlarını, 05-09 Eylül 2011 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar yaptıracaklardır.

Öğrenciler yedek listeye göre kayıt hakkı kazandıkları okullara isterlerse kayıt yaptırmayabilirler. Süresi içerisinde kayıt yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybederler.

Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşer. Öğrenci, en son kayıt yaptırdığı okuldaki kaydını sildirmesi durumunda bir önceki kayıtlı olduğu okula geri dönemez.

Öğrenci, aynı dönem içerisinde yedek listeye göre birden fazla okula kayıt hakkı kazanabilir. Bu durumda öğrenci istediği tek bir okula kayıt yaptırabilir.

05-09 Eylül 2011 tarihleri arasında, kayıt yaptıran öğrencilerin bir önceki okullarından boşalan yerler için sıradaki yedek öğrencilere aynı anda kayıt hakkı verilecektir. Söz konusu kayıt dönemi süresince http://oges.meb.gov.tr/ ve https://e- okul.meb.gov.tr İnternet adreslerinin günlük takip edilmesi gerekmektedir.

20 Temmuz 2011 – MEB

39 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Lise Tercih İşlemleri Nasıl Yapılacak – 2011"

 1. Merve dedi ki:

  Ya bu tercıh yapılan sayfanın lınkını yollarmısınız acil bulamadım ya :(

 2. cenk dedi ki:

  gaziantep güzel sanatlar lisesi tercih kodunu bilen varsa lütfen söyleyebilirmi nolur arkadaşlar

 3. büşra dedi ki:

  1.tercıh kazanamadım 2.yapıcam ama internetten nasıl yapılıo bırı benı duysunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 4. büşra dedi ki:

  arakıdesler kac defa tercıh yapılıo

 5. büşra dedi ki:

  esra o verdıgın siteye gırdım ama istadıgım okulu bulamadım nolur yardım edın

 6. mustafa dedi ki:

  en iyisi okula gidin öyle öğrenin ben öyle yaptım

 7. cem dedi ki:

  Ben tercih yapamıyorum bi yardımcı olurcanız sewinirim.?

 8. gamze dedi ki:

  ya orada biri warsa şu lise tercih işlemi nasıl yapıldığını söyleye bilir mi_ e okul giriş sayfasını _bir türlü bulamıyorum

 9. asi bsr dedi ki:

  arkadaşlar yardım edin ne kodu

 10. gamze dedi ki:

  ya bir türlü tercih yapamiom……………………..

 11. gamze dedi ki:

  ya bir türlü tercih yapamiommm..

 12. Hatİş dedi ki:

  ya bu kadar kendinizi kasmayın akışına bırakın ama benden tavsiye :ilk önce okula gidin zaten orda olacaklardır

 13. irfan dedi ki:

  arkadaşlar kıçı kırık bir liseye gideceiğiz yüz aşamadan geçtik

 14. mertcan dedi ki:

  ben ilk tercihte istemediğim bi okulu kazandım 2. tercih yapacam ama orada okul kazanamazsam ilk teercihte kazandığım okula kayıt olabilir miyim lütfen cevap yazıınnnn

 15. mehmet dedi ki:

  arkadaslar benim sorum su: 1. tercihlerde yapılan tercihlerden biri geldi ama burdan memnun olmadık 2. tercihleri yaparken ilk tercihlerimizin arasından mı secicez yoksa yeniden istedigimiz tercihleri yapabilirmiyiz??

 16. Süleyman dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN 1. TERCİHİ KAÇIRDIM 2. TERCİHTE YAPSAM OLURMU NOLUR BİŞELER DERMİSİNİZ

 17. Süleyman dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN 1. TERCİHİ KAÇIRDIM 2. TERCİHTE YAP SAM OLURMU NOLUR BİŞE SÖYLEYİN

 18. aleyna dedi ki:

  ya ben tercih kodunu bulamadım lütfen yardım edinn :(:(:(

 19. beril dedi ki:

  ya okuldan çıkış belgesi derken bhen anlamadım çıkış belgesi diplomamı ya

 20. BENGİİİİ dedi ki:

  arkadaşlar üst taraftaki linklerde her şey war bnde tam olarak bilmiodum ama artık okudktan snra oğrendim:)

 21. ESRA dedi ki:

  aa aslı ne güzel puanın var sen kafanı yorma heryerden okul bulursun

 22. ESRA dedi ki:

  arkadaşlar tercihler http://oges.meb.gov.tr den yapabilirsiniz tc kimlik no okul no fln yazıyo oraları doldurun sorada okul ve alan adları fln çıkıyo doldurun olmuş olur heralde ama lütfen biri bana okul kayıt tarihleri ne zaman söylesin

 23. ahmet dedi ki:

  asd

 24. ahmet dedi ki:

  yaw ınternet uzerınden nasıl yapcaz bu tercıhlerı ben kodlarını bulum ama tercıh yapacamız sıteyı bulamadım

 25. ahmet dedi ki:

  asld

 26. aslı dedi ki:

  aynen san katılıyorum rümeysacım krize girdik kafayı yyecem ya

 27. aslı dedi ki:

  ya nasıl tercih yapıcaz okula gitmmemiz gerekiyomu allah aşkına yardım edin çok az zaman kaldı benim ort 419 anandolu lisesi varmı bu ist tuzlada

 28. mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar benimde pek bilgim yok ama ilk önce okulunuzdan çıkış belgenizi alıcaksınız orda tercih güvenlik no var onu oges.meb.gov.tr de bulunan bölüme yazacaksınız sitede puanlar yazmıo ama onuda siz internetten taratın dersaneye gitmeyen arkadaşlarımız yapamıyorsa okullarına gitmek zorundalar yardım edebildiysem ne mutlu bana

 29. canan dedi ki:

  bir arkadaşım geçen sene dersaneden de rehber hocasından yardım almıtı vef sonra tercihlerini yazmıştı biz bu sene sonuçları galiba temmuz 29 unda alıcaz pek bilgim yok araştırıyorum amaa

 30. canan dedi ki:

  lütfen okula gitmeden yardımcı olun!!!! <3

 31. canan dedi ki:

  yoksa bir dershaneyemi gitmemiz lazım bugün öğleden sonra okula gitcezde tercih için

 32. canan dedi ki:

  okuldan verilen formda liseler ve taban puanları olacakmı

 33. kaan dedi ki:

  güvenlik kayıt noğu nerde

 34. sena dedi ki:

  nasl yapılıo ltfen söleyn arkadaşlar

 35. sena dedi ki:

  lütfen yardmcı olun bn tercihimi yapamıyom nasl oldunu bilmıom

 36. sena dedi ki:

  lütfen yardmcı olun bn tercihimi yapamıyorumm lütfen !!!!!!!!!

 37. kader dikgöz dedi ki:

  ben im puanım 350 acaba giresundaki saglik meslek liselerine girebilir miy im lütfen bana yardım edin

 38. rumeysa karabekmez dedi ki:

  tercih yapacaz krize girdik.

 39. esra durgun dedi ki:

  eğitim sistemi ile bu kadar oynamamak lazım

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.