Liselerde Alan Seçimi En İyi Alan Hangisidir

Pazar, 24 Şubat 2013, 6:29 | Bilgi Paylaşımı | 1 Yorum
by admin

En Avantajlı Alan Hangisidir?

Liselerde alan seçimi yaparken hangi alanı seçmeliyim, en iyi ve geleceği olan alan hangisidir ? Öğrenciler için alan seçimi, genellikle ebeveynlerin veya arkadaşlarının gittiği bölümlere göre şekillenmektedir. Günümüzde yavaş yavaşta olsa yapılan seminerler, rehberlik servislerinin öğrencileri bilinçlendirmesi ve bu gibi girişimler sayesinde alan seçiminde avantajlar ön plana çıkarılmaya başlanmıştır. 9. Sınıfı bitiren bir öğrenci henüz hangi derslerde iyi olduğunu ve hangi alanda çok başarılı olacağını tam olarak kavrayamaz. Bu yüzden de en avantajlı alanı bulabilmek için çalışmalar yapmalıdır. Öğrenciden öğrenciye avantajlı alan fikri değişir. Ancak genel olarak düşünüldüğünde Sayısal alanı diğer alanlara göre daha avantajlıdır. Çünkü Sayısal alanında okuyan öğrenciler bir TM veya sözel öğrencisiyle Coğrafya ve Psikoloji gibi konuların dışında tüm konuları görmektedir. Sınava girdiğinde o alanın öğrencisi kadar da olmasa o alandaki sorulardan rahatlıkla yapabilmektedir. Aynı zamanda ihtiyaç duyulan Matematik ve Geometri derslerinde de o alandaki öğrencilere göre çok daha yüksek net çıkartarak birçok kişinin önüne geçebilmektedir. Yani sınava göre düşünüldüğünde hem YGS sınavında hem de LYS sınavında en avantajlı kişiler Sayısal öğrencileridir. Fakat sayısal öğrenciler için okul eğitimi çok zorludur ve sayısal derslere eğilimi olmayan arkadaşlar için gerçektende sıkıntılıdır. Bu sebeple de öğrencilerin kendi özelliklerine ve sahip olmak istedikleri mesleklere göre alan seçimi yapması gerekmektedir. Kişinin Fen veya Matematiğe yatkınlığı yok ise ve üzerine gittiği halde başaramıyor ise sayısal bölümü seçmesi kesinlikle kendisine yarar sağlamayacaktır. Ancak az da olsa yatkınlığı var ise ve çalıştıkça yapabiliyorsa bu alanın onlara büyük bir katkısı olacaktır.

eokulegitim.com

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Liselerde Alan Seçimi En İyi Alan Hangisidir"

  1. Mehmet yıldızoğlu dedi ki:

    Merhaba ben illerde spiker olmak istiyorum ama hangi alanı seçmem gerektiğini bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz? spikerlik için hangi alanı seçmek gerekiyor?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.