LYS Puan Türleri Testlerin Etki Oranı ve Hesaplaması

Cuma, 22 Şubat 2013, 22:17 | Bilgi Paylaşımı | 8 Comments
by admin

Bu yazımızda LYS puan türleri hakkında bilgiler vereceğiz. LYS sınavına Sayısal alandan girmek isteyen kişilerin LYS-1 ve LYS-2 sınavına girmesi gerekmektedir. LYS-1 sınavı Matematik ve Geometri sorularından oluşurken, LYS-2 sınavı Biyoloji, Kimya, Fizik sorularından oluşmaktadır. Bu kısımlarda bulunan konuların ve YGS sınavında yapılan netlerin etkisiyle birlikte, sayısal öğrenciler için MF-1, MF-2, MF-3, MF-4 puanları oluşmaktadır.

osymsinavlar

MF-1 puanının hesaplanması sırasında YGS sınavından Türkçe %11, Temel Matematik %16, Sosyal Bilimler %5, Fen Bilimleri %8 etki etmektedir. Buna ek olarak Matematik %26, Geometri %13, Fizik %10, Kimya %6 ve Biyolojide %5’lik bir oranda etki etmektedir. MF-1 puanı ile öğrenciler Matematik, Matematik Öğretmenliği, İstatistik ve Astronomi gibi bölümleri tercih edebilmektedir.

MF-2 puanının hesaplanması durumunda ise Türkçe %11, Temel Matematik %11, Sosyal Bilimler %5, Fen Bilimleri %13, Matematik %16, Geometri %7, Fizik %13, Kimya %12 ve Biyolojide %12 oranlarında etki etmektedir. Bu puan ile ise fen bilimleri alanındaki mesleklerden seçim yapılabilmektedir. Örneğin Kimya, Fizik, Fen Bilgisi Öğretmenliği gibi bölümlere girebilmek için bu puana ihtiyaç duyulmaktadır.

MF-3 puanı hesaplanırken ise Türkçe %11, Temel Matematik %11, Sosyal Bilimler %7, Fen Bilimleri %11, Matematik %13, Geometri %5, Fizik %13, Kimya %14 ve Biyolojide %15’lik bir etkisi vardır. Bu alan puanlar ile Diş Hekimliği, Eczacılık, Tıp gibi alanlara girebilmek mümkündür.

MF-4 puanı hesaplanırken ise Türkçe %11, Temel Matematik %14, Sosyal Bilimler %6, Fen Bilimleri %9, Matematik %22, Geometri %11, Fizik %13, Kimya %9 ve Biyolojide %5’lik bir oradan etki etmektedir. Bu alan puanları ile ise İnşaat mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği gibi mühendislik bölümlerine tercih verebilirsiniz. LYS puan türleri ile bunların hangi testlerin ne kadar etki ettiğine dair sorularınızı bizlere aşağıdan hemen yazabilirsiniz …

8 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "LYS Puan Türleri Testlerin Etki Oranı ve Hesaplaması"

 1. Ece dedi ki:

  Mf4 den mimarlık istiyorum ama geometri yapamıyorum onun yerine fizik matematik netlerimi arttırıp geometriyle uğraşmasam mantıklı olur mu ?

 2. ali dedi ki:

  Bioloji mf4 sıralamasına nasıl bir etki yapar

 3. özlem dedi ki:

  mrh lys 1 puanım cok düşük olursa bu durum ygs puanımı düşürüp yerleşmemi zorlaştırırmı yada sınav giriş hakkım olduğu halde girmezsem ne gibi bir sonuç oluşur?

 4. ibrahim dedi ki:

  mekatronik mühendisligi için biyolojinin etkileyen katsayısı ne kadar

 5. nese dedi ki:

  lys sınavında tarih sınavına girsem mf4 puanıma bir katkısı olur mu? şimdiden teşekkürler.

 6. Ada dedi ki:

  LYS 3’e gireceğim ve LYS 1’e gireceğim LYS 1 puanım düşük olursa LYS 3’ü etkiler mi ? Ben TM bölümüyüm

 7. Enes dedi ki:

  Muratcım, puanın hesaplanmaz çünkü TS puanı için LYS4, MF puanı içinde LYS 2 sınavı zorunludur.

 8. murat özbilek dedi ki:

  lys-1 ve lys-3 sınavlarına grcm ..mf puanım veya ts puanımda hesaplanır mı??

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.