LYS Tercihleri Nasıl Yapılacak

Pazartesi, 23 Temmuz 2012, 1:06 | YGS LYS | 60 Comments
by admin

2012 LYS tercihleri 23 Temmuz – 3 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacak … Sitemize eokulegitim.com’a gelen sorularda 2012 LYS tercihlerinin nasıl yapılacağı soruluyor. Bu konu hakkında kısa bir bilgi verelim istedik. 2012 LYS tercihleri nasıl yapılır ?

Üniversite adayı yerleştirme puanı ve sıralamasını göz önüne alarak oluşturduğu makul LYS tercih listesini , süresi içerisinde (23 Temmuz 2012 – 3 Ağustos 2012 ) ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi http://ais.osym.gov.tr adresinden, aday şifresi ve T.C kimlik numarasıyla girerek gönderecektir. Adaylar tercih listelerini oluştururken mutlaka bir uzmandan yardım alsınlar.

LYS Tercihimi Nasıl Yapacağım ?

LYS tercihlerini adaylar http://ais.osym.gov.tr adresini kullanarak göndereceklerdir. Adaylar tercihlerini kaydetmeden önce mutlaka detaylı bir şekilde kontrol etmeli, son şekline göre tercihlerini kaydettikten sonra çıktı almaları yararlarına olacaktır. Yine adayların son zamanlarda meydana gelen , “adayların haberi dışında tercihlerinin değiştirilmesi/değişmesi” olaylarına meydan vermemek için, tercihlerin son günü olan 3 Ağustos 2012 günü tercihlerinde herhangi bir değişiklik var mı yok mu diye aday işlemleri sistemine girerek kontrol etmeleri yararlarına olacaktır. LYS yerleştirme sonuçları 2012 açıklandığında sitemiz eokulegitim.com’dan öğrenebileceksiniz.

LYS tercihleri İnternet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Tercihini Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.

ÖSYS tercih işlemlerine katılma hakkı elde eden adaylar, üniversite tercihlerini yapacaklardır.

LYS tercih işlemi için bankaya herhangi bir ücret yatırılmayacaktır.

Tercihlerini İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların tercihlerini bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacaktır.

Adaylar, ÖSYS tercih işlemini tamamladıktan sonra, tercihlerini bilgilerini ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden mutlaka kontrol etmelidir. 

2016 2017 -Üniversite adaylarına duyurulur.

eokulegitim.com

60 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "LYS Tercihleri Nasıl Yapılacak"

 1. ramazan dedi ki:

  puanım ygs 2 312 hemşirelik gelir mi

 2. ayşegül dedi ki:

  tercih sayısı kaç tane yapabiliriz?

 3. Yasemin dedi ki:

  arkadaslar ben 2. sıraya kesin olan universiteyi yazdım daha sonra bı dusuk bı yuksek olarak devam ettım yanlıs mı yapıyorum dırek buyukten kucuge yapmak zorundamıyım ?

 4. fatma dedi ki:

  arkadaslar lütfen cevap verin ben hiç bir tercih yapmadım. ek tercih hakkım varmı. lütfen acil cevap verirmisiniz

  • ahmet dedi ki:

   arkadaşım 27 eylülden 1 ekime kadar yerleşmeler yapılacak ösym sitesinden boş kontenjana ve yeni açılan bölümlere bak tercih hayırlısı işallah

  • aysegül dedi ki:

   evet tercih hakkın var..

 5. mehmet dedi ki:

  nsl tercih yaparım

  • ahmet dedi ki:

   ösym tablo 4a ya gir oradan boş yerlere bak anlamazsan rehberlik hocalarınıza kesin danışın yarın başlıyo hayırlısıyla

 6. onur dedi ki:

  ek tercih işlemini internetten yaptıktan sonra bir başvuru merkezine gitmemiz gerekiyormu

 7. eda dedi ki:

  arkadaşlar 2. tercihlerde 1. tercihlerimizi mi kullanacğız? yoksa değiştirecekmiyiz?

 8. seda dedi ki:

  ya ben hiç bişey anlamadım benim puanım hangisi bilmiyorum biri bana yardım edebilirmi sağ tarafta ygs 1.2,,olanlarmı ts 1 ts 2 olanlarmı teşekkürler

 9. melike dedi ki:

  Ben tercih yaptım ama istemediğim okul çıktı 2.tercih yapma hakkım varmı?

 10. can kaner dedi ki:

  arkadaşlar 2.tercihler nezaman başlıyo bilgisi olan varmı acaba ?

 11. adsız dedi ki:

  2. tercih diye bir şey var mı ?

 12. Muhammed dedi ki:

  Arkadaşlar ts2-54,664 sıralamam. Tarih bölümü gelir mi lütfen yardım edin… Yarın son gün.

 13. züleyha dedi ki:

  sıralamam 49482 ve ben edebiyat yada coğ istiyorum tahmini olarak gelir mi sizce..lütfen yazın bişeyler çünkü kafam allak bullak oldu…ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

  • serhat dedi ki:

   kardeşim coğrafya bölümü zor gelir.. 2.örenim bşle tutması zor ama formasyonlar kalkınca artık millet bölümlere yüklenmio..

 14. ben bireysel tercih yapcam burda yazılanları yapmaya calışıyom olmuyo yardımcı olabılırmısınız dedi ki:

  tercih yapcam bıreysel nasıl yapcam yardımcı olurmusunuz???

 15. bahar dedi ki:

  tercih sıralamasında önce 2 yıllıkları yazıp sonra 4 yıllıkları yazsam bi sorun olur mu acil cevap istiyorum

  • ali dedi ki:

   olur ılk tercıhte ıkı yıllık lar gelır bos kon tenjanlar dolar 4 yıllık lar gelmaz ,

 16. sevim emanet dedi ki:

  MF4 -112187 MF1- 112900 puanım var . hedefim iö matematik öğretmenliği bugünkü şartlarda olamıyor. Ancak,herşeye rağmen ilk 3 tercihim istediğim bölüm. 4-5-6. tercihlerim ise 130000 sıralası olan istatistik. 10 tercihle istediğim alanları bitirdim. Ancak, yerleşememe olasığını düşününce tercihleri sıralamanın alıtnda olan alanları yazdım. sont tercih sıralası ise 218000, 4. tercihimin olma olasılığı ile, 20. tercihimin olasılı hakkında yorumunuzu rica ederim.

 17. yağmur dedi ki:

  cevap verin artık vakit daralıyo tercih süresi bitiyo

 18. ....... dedi ki:

  dış ticaret bolumu okuyacaksan bosuna zahmet etme derim kendini heba edersin

 19. melike dedi ki:

  ben dış ticaret istiyorum erciyes üniversitesi ama önce meslek okulunu alıyorlarmış ya beni almazlarsa puanım o blümünkinden yüksek sıralamam 127binde ltfen yardımcı olun bana

 20. Özcan dedi ki:

  ygs6 288 ygs5 313 t-m 2 271 düz liseden mezunum turizm otelcilik veya kamu yönetimi seçmek istiyorum sizin bir öneriniz var mı ?

 21. yağmur dedi ki:

  ygs-2 sıralamam 44bin istediğim yer 56binle almış ama 0.12 ile çarpılınca 47bin olmuş kazanır mıyım sizce?

 22. dilek dedi ki:

  arkadaşlar,internetten tercih yaptım ama bankaya herhangi bir ücret yatırılması gerekiyor mu?

 23. bayram dedi ki:

  arkadaşlar 2 yıllık sağlık kurumları ya da yönetimi nasıl güzel mi tercih verecem ama bilmiyorum nasıl bölümler olduğunu

 24. türker dedi ki:

  mrblar arkadaslar benim anlamadıqım tek sey biz simdi okul puanı ekleninceki puanlamı tercih yapacagız yoksa ygsye göremi bunun hakkında bilgi verirseniz sevinirim

 25. türker dedi ki:

  mrblar arkadaslar benim anlamadıqım tek sey biz simdi okul puanı ekleninceki puanlamı tercih yapacagız yoksa ygsye göremi bunun hakkında bilgi verirseniz sevinirin

 26. sorun dedi ki:

  Tercih yapmak için önce ÖSYM aday işlemleri sistemine tc kimlik no ve şifrenizle giriş yapıyorsunuz.Kategorilerden ösys tercih kısmını tıklıyorsunuz.çıkan sayfada tercih bildir deyip,bölümlerin kodlarını yazıp en altta bulunan terch listem hazr devam etmek istyrm yzısına tıklyorsnz ve son olarak tercih listemi kontrol ettim adlı yazıya da tıkayıp terchlerinizi basarı ile gerçeklestirms oluyorsunz

 27. Gülcan dedi ki:

  Bireysel tercih yapmak için Ösym nin aday işlemleri sistemine girdikten sonra yapılması gerekenleri sıra ile anlatabilir misiniz ?

 28. gökhan dedi ki:

  ts1 237 ts2 251 bunla ne book olur
  acele cewap

 29. gökhan dedi ki:

  ola tercih klavuzu yok nirde bu

 30. adsız dedi ki:

  arkadaşlar mf-4 sırlamam 214000,yozgat makina müh. 2. öğretim 182000. acaba tutar mı.bir de yeni açılan üniversiteleri yazmak daha mı riskli?

 31. Muhammed dedi ki:

  Arkadaşlar ts2-54,664 sıralamam. Tarih bölümü gelir mi lütfen yardım edin..

  • züleyha dedi ki:

   bence yaz kesin kelir diyorum benim sıralamam 49482 ama ben tarih istemediğim için yazmadım.sanırım 10 bin aşağısından tercih vermen gerekiyo dostum..yani sen 44binden falan başla tercihlerine sonra sıralamanın üstüne çık.

 32. devran dedi ki:

  lys ts-1-22118004 sıralamam-293107 ts-2-229,62954 sıralamam 337430

  • devran dedi ki:

   ygs-3-27199878 sıralamam 767781 ygs-4-26289398 sıralamam 775217 lütfen yardımcı olurmusunuz ilk defa sınavlara giriyoum ve anlamıyorum ne geliyor puanlarıma hangi ünvrstler… teşekürler

 33. ösym fosili dedi ki:

  Arkadaşlar tm1 sıralamam 295.937 sizce işletme veya iktisat gelirmi?

 34. mine dedi ki:

  bnm YGS-2 1151209 sıralamam bu acab bılgısayar proğramcılığı gelır mı?? yardımcı olur musunuz??

 35. şule dedi ki:

  merhabalar ben acık ögretim çocuk gelisimi mezunuyum ama sınava girmedim sınavsız geciş hakkımı kullanacam tercih yapamıyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim

 36. gülşah dedi ki:

  benım ygs-5 23.612 basarı sıram okul oncesı gelır mı

 37. hilal dedi ki:

  arkadaşım serhat tercih klavuzunu nasıl görüntüleyemedin anlamadm ama google a 2012 lys tercih klavuzu yazdığında tercih lkavuzuna ulaşırsın. bişe değilll :)

 38. serhat dedi ki:

  merhaba. ösym tercih kılavuzunu görüntüleyemiyorum hiçbir yerden acaba kılavuza nasıl ulaşacağım konusunda yardımcı olur musunuz?

 39. serp dedi ki:

  terch klavuzunda yenı acılan bolumlrn puanlrı yınede terch edebılırmyz

 40. burcu dedi ki:

  üniversitelerin okul kodlarını nasıl ögrenecez

 41. alenda dedi ki:

  arkadaşlar benim sıralamam 180binlerde maliye gelirmi acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

 42. meltem dedi ki:

  Mrb. Ben bu yıl Düz lise Dil Bölümünden mezun oldum. Ygs Lys ve Dil sınavlarına girdim. Dil tercihlerim haricinde 2 yıllıkta tercih etmek istiyorum. işletme Yönetimi,Bankacılık ve sigortacılık,turizm rehberliği. fakat Genelde iö puanları örgünlerden düşük ve fiyatlı olur diye biliyorum. anlamadığım şey ise Bu bölümlerde İö puanları yüksek ve örgünler daha düşük. Bunun hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Birde ygs6 230 puanım var işletme yönetimi de genelde bu civarlarda düz liseden mezun olup tutturma olasılıgım nedir. Simdiden tesekkürler.

 43. yasemin dedi ki:

  12000 de olan bir öğrenci hangi hukuklara girebilir

 44. Cansu dedi ki:

  Sıralamam tm-1 225.000,tm-2 200.000, kaç bin önceden başlamam mantıklı ve hayal olmayan tercih olur?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.