Mantar Zehirlenmesi Nedir Belirtileri

Pazartesi, 10 Mart 2014, 18:20 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

Mantar zehirlenmesi hakkında bilgi, mantar zehirlenmesinin belirtileri nelerdir hakkında bilgi veriyoruz.

Mantarın cinsine ve tüketim miktarına göre zehirlenmenin şiddeti de değişmektedir. Birazdan bahsedeceğimiz belirtiler mantar yiyen bir kişide görülüyorsa o kişi mantar zehirlenmesine uğramış olabilir. Bu kişinin hemen bir sağlık kuruluşunda tedavi altına alınması gerekir. İşte mantar zehirlenmesinin belirtileri:

Bulantı, kusma, kanlı ishal, tükürük, terleme, gözyaşı, sendeleme, şiddetli baş ağrısı, koma, dikkat dağınıklığı, bulanık görme ve çeşitli göz sorunları.

Zehirlenmenin başlaması mantar tüketildikten 3 dakika sonra ve 3 saat sonra arasında değişmektedir. Genellikle mantarın sindirimine başlandığı bir buçuk saat içinde belirtiler başlar ve üçüncü saatten sonra şiddeti artar. Bu gibi durumlarda kişinin hemen bir sağlık kuruluşuna yetiştirilmesi ve midesinin yıkanması gerekir. Geciken müdahaleler durumunda mantarın zehiri kan yoluyla kısa zamanda vücudun her yerine ulaşacağı için ne kadar müdahale yapılırsa yapılsın kişi hayatını kaybedebilir.

images (5)

Mantar Zehirlenmesinin Belirtileri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.