Manuel Bulnes Kimdir

Cumartesi, 27 Nisan 2013, 18:06 | Önemli Kişilikler | 0 Yorum
by admin

Manuel Bulnes Hayatı, Manuel Bulnes Kimdir

Bulnes, Manuel (d. 1799, Concepción – ö. 1866, Santiago, Şili), 1841-51 arası Şili devlet başkanıdır. Yönetimi sırasında gerçekleştirdiği kalkınma ve kültür etkinlikleriyle tanınır. Bolivya-Peru Konfederasyonu’na karşı 1839’da kazandığı askeri zafer devlet başkanı seçilmesini sağladı.

Bulnes, oligar­şinin sözcülüğünü yapan Muhafazakâr Parti’den olmasına karşın, hükümetinde birçok Liberale görev verdi. Toplumsal ve siyasal istikrar, Şili’yi öteki diktatörlüklerden ka­çan aydınlar için bir sığınak durumuna getirdi. Öğrenmeye duyulan yeni ilgi, Bulnes’in temsil ettiği oligarşinin egemenliğine açıkça karşı çıkan genç bir aydın kuşağı yarattı. Bulnes artan hoşnutsuzluk karşısın­da Manuel Montt’u ardılı olarak belirledi ve seçimle devlet başkanı olmasını sağladı. Ama Montt’un göreve başlayabilmesi için Bulnes, çıkan şiddetli bir iç savaşı askeri güç kullanarak bastırmak zorunda kaldı.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.