Maurice Barrès Kimdir

Cumartesi, 8 Haziran 2013, 18:00 | Genel | 0 Yorum
by editor

Maurice Barrès Kimdir, Maurice Barrès Hayatı Biyografi

Fransız yazar, siyaset adamı. Fransa’ da milliyetçilik akımının önde gelen temsilcilerindendir.

Auguste-Maurice Barres 19 Ağustos 1862’de Nancy yakınlarında Charmes’da doğdu. Nancy Lisesini bitirdikten sonra 1883’de hukuk öğrenimi için Paris’e gitti. Ancak kısa bir süre sonra yazarlığa yöneldi. Bireyci bir kişiliğe sahipti ve eyleme yönelik büyük bir istek içindeydi. General Baulanger’in milliyetçi görüşlerini benimseyen ve Alsace- Lorraine’in Fransa’ya geri verilmesini savunan Barres, 1889’da politikaya atıldı ve Nancy bölgesinden mil­let vekili seçildi. 1893’ten sonra dört kez seçimlere katıldı; ancak 1906’ya değin meclise giremedi. Bu tarihten ölümüne değin milletvekilliği yaptı. 5 Aralık 1923’de Paris’te öldü.

1888-1892 arasında, benlik ve bireycilik konula­rının işlendiği üç ayrı öyküden oluşan Le Culte du moı (“Mezhebim”) adlı kitabı yayımlandı. Barres, bu öykülerinde ölüm ve çöküş gibi konulan, toplumsal kuralları yadsıyan bireyci bir bakış açısıyla işlemiştir.

Le Roman de L’energie nationale (“Ulusal Gü­cün Romanı”) başlığı altında yazdığı ikinci üçlemesin­de Barres, Lorraine bölgesiyle olan ilişkisini incele­miştir. Barres, çocukluk döneminde bu toprakların işgalini yaşamış ve bu olay onun üzerinde derin izler bırakmıştı. Bireyin ve ulusun oluşumunda ulusal geçmişin önemini vurgulayan Barres, gelenek, düzen, aile, vatan ve ulus gibi kavramları kutsallaştırmıştır.

  • Eserleri (başlıca): Le Culte du moı, 1888-1892, (“Mezhebim”); Les Deracines, 1897, (“Köksüzler”); L’Appel du Soldat, 1900, (“Askere Çağrı”); Au Service de LAllemagne 1905, (“Almanya’nın Hizmetinde”); Colette Baudoche, 1909.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.