Mazo de la Roche Kimdir

Perşembe, 9 Mayıs 2013, 16:28 | Genel | 0 Yorum
by editor

Mazo de la Roche Kimdir, Mazo de la Roche Hayatı Biyografi

Kanadalı yazar. Kanada kır yaşamını aile öyküsü çerçevesinde işleyen destansı romanlarıyla tanınmıştır.

15 Ocak 1885’te Toronto’da doğdu, 12 Temmuz 1961’de aynı kentte öldü. İngiliz, Fransız ve İrlanda kökenli orta halli bir ailenin kızıydı. Öğrenimini Toronto’nun banliyölerindeki okullarda tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte Ontario bölgesinde bir çiftliğe yerleşti. Çiftlik deneyimleri romanlarında işleyeceği kır yaşamı üzerine düşüncelerinin gelişmesinde önemli bir rol oynadı. 1920’lerde yazmaya başladığı öyküleri fazla ilgi çekmedi. 1927’de yayın­lanan Jalna adlı romanı, aynı yıl Atlantic Monthly dergisinin bir ödülünü alınca, birdenbire ABD ve Avrupa’da da tanınan bir yazar oldu. 1929-1939 yıllarını İngiltere’de geçirdi. Roman ve öykülerinin yanı sıra oyun, otobiyografi ve çocuk kitabı türle­rinde ürünler verdi.

De la Roche’un başyapıtı Jalna, Ontario bölge­sinde, Jalna adlı hayali bir yerde yaşayan bir ailenin öyküsüdür. Yazar, Kanada kır yaşamım Whiteoak ailesinin, geçmişe dönük değerleri korumaya çalışan bireyleri ve bu ailenin kendine yeterli dünyası çerçevesinde ele alır. Jalna’nın büyük bir ilgiyle karşılanması üzerine sayısı on beşi bulan bir dizi romanla aynı konuyu işlemeyi sürdürmüştür.

De la Roche, bir ailenin yüz yılı kapsayan tarihini destansı bir anlatımla işleyerek bu tür saga romanının tanınan yazarlarından olmuştur.

Eserleri (başlıca) Roman: Jalna, 1927; Whiteoaks of Jalna, 1929, (“Jalna’lı Whiteoak Ailesi”); Whiteoak Heri- tage, 1940, (“Whiteoak’larm Mirası”); Return to Jalna, 1946, (“Jalna’ya Dönüş”); The Whiteoak Brothers, 1953, (“Whiteoak Kardeşler”). Öykü: A Boy in the House, 1952, (“Evdeki Çocuk”); Oyun: Whıteoaks, 1936. Otobiyografi: Ringing the Changes, 1957.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.