MEB 2013 Yılında Atamak üzere 500 Kürtçe Öğretmeni Yetiştirecek

Perşembe, 5 Temmuz 2012, 19:17 | Eğitim ve Öğretim | 18 Comments
by admin

Kürtçe seçmeli ders oldu ama ortada Kürtçe öğretmeni yok. Yeni eğitim öğretim yılında ilk etapta Mardin Artuklu Üniversitesinin yetiştirmiş olduğu Kürt Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans mezunlarını atayacak olan Milli Eğitim Bakanlığı, 2016 2017 eğitim öğretim yılında atamak üzere 500 Kürtçe öğretmeninin hazır olması için Mardin Artuklu Üniversitesine talimat verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Kürtçe öğretmenliği için kolları sıvadı. Mardin Artuklu Üniversitesi bu kapsamda 500 Tezsiz Yüksek Lisans öğrencisi alacak.

kürtçe öğretmeni alımı
Mardin Artuklu Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın önerisi üzerine Kürtçe öğretmeni yetiştirmek amacıyla Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı bünyesinde 2016 2017 öğretim yılında 500 Tezsiz Yüksek Lisans öğrencisi almak için ilana çıktı. Başvurular 27 Temmuz’a kadar yapılabilecek.

Mardin Artuklu Üniversitesi, ”Kürtçe Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı”na ilişkin ilanı internet sitesinde yayımladı.

İlana göre, Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı bünyesinde açılacak tezsiz yüksek lisans programına 500 öğrenci alınacak. 1 yıl süreli programdan mezun olacak adaylar, Kürtçe öğretmeni olarak atanacak.

Yüksek lisans programına, eğitim fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilgiler ve Türkçe öğretmenliği mezunları ile Fen Edebiyat Fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı ile Çağdaş Türk Lehçeleri bölümleri mezunları başvurabilecek.

Bu bölümlerden mezun olup formasyonu olmayanlara alan dersleriyle birlikte formasyon dersleri de verilecek. Bu iki alandaki formasyon dersleri üniversitenin Eğitim Bilimleri Bölümü uzmanlarınca verilecek.

Adaylarda, ALES sözel puanından en az 55 puan alma, lisans not ortalamasının en az 60 olması ve Kürtçe’nin Kurmanci veya Zazaki lehçelerinden birini bilme şartı aranacak. Eğitim, bu iki lehçeden sınıflarda karma olarak yapılacak.

Lisans öğrenimini yurt dışında yapmış adayların Yükseköğretim Kurulu’nca verilen denklik belgesini de dilekçelerine eklemeleri gerekiyor.

Söz konusu programa başvuruları, 27 Temmuz’da sona erecek, kesin kayıtlar 6-31 Ağustos2012 tarihleri arasında yapılacak.

Yazılı sınav, 28 Temmuz’da yapılacak. Sınav, Türkçe’den Kürtçe’ye çeviri şeklinde olacak. Başvuru sayısına göre Şubat 2013 döneminde de 500 kişi daha alınacak.

Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe Öğretmeni Alımı , 500 Kürtçe Öğretmeni alınacak , 500 Kürtçe Öğretmeni Ne Zaman Alınacak Atanacak 2016 2017
eokulegitim.com

18 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "MEB 2013 Yılında Atamak üzere 500 Kürtçe Öğretmeni Yetiştirecek"

 1. levent boran dedi ki:

  harun kardeşime katılıyorum kürtlerin ana dilde eğitim görme hakkı vardır.ve bende bu yıl tercih edeceğim.umarım zorunlu ders olur da biz kürt öğrenciler bu bölümü okumaktan gurur duyarız

 2. arife dedi ki:

  dicle üniversitesi kürt dili edebiyatı yüksek lisans öğrencisi ne zaman alacak

 3. arife dedi ki:

  kürtçe öğretmenliği seçmeli isteyen alabilecek isteyen almayacak bunun nesi adil değil anlamadım. doğu da türkçe bilmeyen öğrenciler var ana dilleri ürtçe neden bu çocuk zorlansın ki bir kürtçe öğretmeni olsa fena mı ollur. çok güzel bi uygulama bence.

 4. AHMET ARSLAN dedi ki:

  benim ales 2010 bahar dönemi puanım 76,185 ben çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümü mezunuyum temmuzda başvuru yapmadım şubatta tekrar alım yapılması durumunda başvurumu yapabilmem müğmkün mü ?

 5. zeynepp dedi ki:

  bu nasıl bir sistemdir,boşuna mı okuduk,biz ales ile kpss ile sürünürken kürtçe ile meb e yerleşiyorlar,bu hükümet ne zaman adam akıllı bişey yapacak, araplarda bir atasözü vardır dostun balsa hepsini yeme diye,kürtlere verilen bu ayrıcalıklarında maşallahı var,hükümet ve yök birazda şu odtü boğaziçi mezunlarıyla ilgilensede bizde yararlansak kpss ile uğraşmadan….

 6. ıraz dedi ki:

  anadolu üniversitesi 3.sınıf Türk dili ve edebiyatı öğrencisiyim Kürt dili ve edebiyatı öğretmenliği bölümüne geçmek istiyorum yardımcı olur musunuz.

 7. Edip dedi ki:

  Kürtçe öğretmeni yetiştirmek için tezsiz yüksek lisans adı altında 500 kişi alacaklarmış. Bir yıllık eğitimden sonra bu 500 kişi Milli Eğitim ailesine dahil olacakmış. Adayların lisans ortalaması 60, ALES puanları 55 olsa yetermiş.
  Memlekette kpss adı altında bir sınav yapılmakta olup bu sınavla öğretmen adaylarına kan kusturulmakta. Bir aday, hangi branşta olursa olsun MEB’de öğretmen olmak istiyorsa kesinlikle iki oturumda gerçekleşen kpss’ye girmek zorunda. İnsanlar bu sınav için yıllarını harcıyor, koca koca adamlar dershanelere gidiyor; ancak şimdi önümüzde hiç de âdil olmayan bir tablo söz konusu. Tüm braşlarda bugüne kadar kpss ile alım söz konusuyken Kürtçe öğretmenliğinde neden adaylar kpss ile alınmıyor da son derece komik ortalamalarla memur olma imkânını elde ediyorlar? Üniversitenin önüne eşeği bağlasalar 60 ortalamayla mezun olur, ALES’te adını yazıp çıkan 55 alır. Bizim suçumuz neydi de yıllarca kpss ile uğraştık. Geçen yıl Sosyoloji mezunlarını rehber öğretmen olarak aldılar. Yani alan dışı atama yapıldı. Ancak bu adayları da kpss puanıyla atadılar. Üstelik bir yıl da seminer verdiler. Bu seminer sununda bir de sınav yaptılar. Peki şimdi neden Kürtçe öğretmeni olmak isteyen bu vatandaşlara aynı muamele yapılmıyor? Zaten böyle bir seçmeli dersin programda yer alması ayrı bir saçmalık. Çerkez bir vatandaşın suçu ne, onun da mı dağa çıkıp eşkıyalık yapması gerekiyor? Bir de formasyonu olmayan adaylara formasyon da vereceklermiş. Yazıklar olsun! Bunun neresinde adalet var. İnsanlar sadece formasyon alabilmek için yıllarca uğraşıyorlar, paralar saçıyorlar. Allâh adaleti emreder…

  • zeynepp dedi ki:

   çok haklısınız size katılıyorum,resmen bizimle alay ediyorlar,bilseydim kürt dili edebiyatı okur iki defa itiraz eder memur olurdum şu kolaylığa bakınız,yüksek yüksek puanlarla odtü yazıpta rezil olacağımı nebileyim ama böyle aşağılık bir eğitim sistemi hangi ülkede var da örnek aldık bilmiyorum

 8. zelal dedi ki:

  Arkadaşlar benim ales sınav sonucum mayıs 2009 ‘a ait.Üniversitede şart koşturmuş kasım 2009 ‘dan önce olmamalıdır diye kafam çok karışık lütfen yardım edin son bir günüm kaldı baş vursam kabul ederler mi acil yardım!!!!

 9. saim dedi ki:

  ben makine öğretmenliği bölümünden mezun oldum. şu an imalat mühendisliği bölümünden yüksek lisans yapıyorum. kürtçe öğretmenliği için başvuruda bulunabilir miyim?

 10. Bé Nav dedi ki:

  Combali yalakalık para edimii eskii gibi. Bi türke yakışi ancak türk bayragıni yüceltmek.. Sektirimi seni :)

 11. Sinem dedi ki:

  Ben de başvurmak istyrm ama Alese girmedim nasıl olacak?????

 12. combali dedi ki:

  tam bi parçalama poitikası. bende arabım ,diğeri çerkez bizlerde anadıl desek bizede mi okullarda anadıl eğitimi vereceksiniz.arabım ama ellahmdülillah türkiyelim.tek ortak dil tek bayrak ve tek marş ile gurur duyarımmmmmm

  • fatma boytürk dedi ki:

   helal olsun… sizin gibi düşünemeyen başımızdaki köpeklerin mantığını anlamış değilim.Allah bildiği gib yapsın onlarıı

   • Harun dedi ki:

    Türkiyede şuan en az 30 Milyon Kürt yaşamakta kendi anadillerini öğrenmek en doğal hakları hem merak etmeyin okumakla hiç bir ülke parçalanmaz aksine daha da yücelir…

  • zeynepp dedi ki:

   haklısınız…

 13. aziz polat dedi ki:

  ben başvurmak istiyorum ama alese girmedim

 14. Mustafa dedi ki:

  ülkemizdeki eğitim sistemi daha ne kadar alçalacak merak ediyorum…

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.