MEB Eş Özür Grubu Atamalarında İl Emrini Kaldırdı

Perşembe, 9 Şubat 2012, 15:10 | Eğitim ve Öğretim | 70 Comments
by admin

Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Ömer Dinçer imzasıyla gönderilen yazıda 2012 Ağustos ve Eylül ayı özür grubu atamalarından geçerli olmak üzere il emri kaldırıldı. Yazıda dikkat çeken en önemli noktalardan biri de eşi olan öğretmenlerin puanlarının yetmemesi durumunda her iki öğretmenin de doğuya tayin istemekten başka çaresi kalmaması.

T.C .

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İnsan KaynaklarıGenel Müdürlüğü

Sayı :B.08.O.İKG.0.01.00.00-903- £ 1 3 / ^ 5 8 2/5/12/2011

Konu :Eşi öğretmen Olan Personel Atamaları

 

MALİYE BAKANLIĞINA

İlgi : a) Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik, b) Millî Eğitim Bakanlığı öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği,

c) 652 Sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname.

 

 

Bakanlığımız, 30/09/2011 tarihi itibarıyla eğitim kurumu yöneticileri de dâhil olmak üzere 732.000 civarında öğretmen ile 2010-2011 eğitim-öğretim yılı verilerine göre resmî örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yaklaşık 19,3 milyon öğrenciye eğitim ve öğretim hizmetini sunmaktadır.

Öğretmenlerin yurt içinde dengeli bir biçimde dağılımlarının sağlanması, derslerin boş geçmemesi, öğretmensiz okul bırakılmaması için öğretmenlerin yer değiştirme hareketlerinin en az düzeye çekilmesi hususunda azami gayret gösterilmektedir. Ancak, sonradan ortaya çıkan özür durumları nedeniyle her yıl ortalama 30.000 öğretmenimizin iller arasında yer değiştirme suretiyle atama işlemi gerçekleştirilmektedir. Yer değiştirme suretiyle yapılan atama sayısının %90’ını da öğretmenlerin eş durumundan kaynaklanan özür durumları oluşturmaktadır.

Eş durumu nedeniyle iller arasında yer değiştirmek isteyen öğretmenlerimizin bu işlemleri yarıyıl ve yaz tatilindeyapılmakta iken ilgi (c) 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 37 nci maddesine göre sadece yaz tatilinde yapılması öngörülmüştür. Esas olan eğitim ve öğretimin sürekliliğini sağlayarak geleceğimiz olan öğrencilerimize daha nitelikli eğitim ortamları sağlamaktır. Eğitim ve öğretimin devam ettiği süreç içerisinde hangi sebeple olursa olsun öğretmenlerin yer değiştirmeleri sonucu oluşan öğretmen ihtiyacını yıl içinde karşılamak mümkün olmamaktadır. Oluşan öğretmen ihtiyacının karşılanması, ücretli öğretmen istihdamını zorunlu kılmaktadır. Bu da eğitim ve öğretimi olumsuz etkilemektedir. Bu tür tüm olumsuzlukların ortadan kaldırılması amacıyla, eğitim-öğretim yılı içinde öğretmenlerin her ne sebeple olursa olsun yer değiştirme uygulamalarına son verilmiştir; Bu nedenle, bundan böyle her yılın Ağustos ayı içinde duyuru yapılacak, Eylül ayının ilk haftasında ise atama işlemleri gerçekleştirilecektir.

Yer değiştirme suretiyle yapılan atamalar, öğretmenlerin elektronik ortamda, alanında ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarını tercih etmek suretiyle hizmet puanı üstünlüğü esasına göre gerçekleştirilmektedir. Alanında ihtiyaç bulunmaması durumunda, aile bütünlüğünün korunması ilkesinden yola çıkılarak, sonradan görev yeri belirlenmek üzere il ya da ilçe millî eğitim müdürlüğü emrine atama yapılmaktadır. Ancak, bu durumdaki öğretmenlerimizden çoğu il ya da ilçe merkezinde ihtiyaç oluşmaması nedeniyle hem atıl durumda kalmakta hem de eğitim ve öğretim hizmetlerinden uzak kalmaktadır.

 

Bu durumda olan öğretmenlerimizin mesleki bilgi ve becerilerinden en üst düzeyde yararlanmak için, eşi öğretmen olan personelinizin atama ve yer değiştirme işlemlerinin öğretmen ihtiyacının yoğun olduğu iller olacak şekilde planlanması hâlinde, ülke genelinde dengeli Öğretmen dağılımı gerçekleştirilmiş olacağı gibi, aile bütünlüğü sağlanmış olan öğretmenlerimizden hem istenilen verim alınmış olacak, hem de öğretmenlerimizin eğitim- öğretim hizmetlerine aktif biçimde katılımı da sağlanmış olacaktır.

Bu amaçla, yukarıda belirtilen takvim çerçevesinde özür durumuna bağlı yer değiştirme suretiyle atamaların norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına doğrudan yapılacağı, bundan böyle özür durumundan il ya da ilçe millî eğitim müdürlüğü emrine öğretmen atamasının yapılmayacağı, alanında norm kadro açığı bulunmaması veyahizmet puanı yetersizliği nedeniyle yer değiştirme suretiyle ataması yapılamayanların ise ilgi (c) 652 sayılı KHK’ni n 37 nci maddesinin beşinci fıkrasına göre aylıksız izinli sayılmalarını isteyebilecekleri hususları dikkate alınarak bundan böyle eşi öğretmen olan Bakanlığınız/Kurumunuz personelinin atama ve yer değiştirme işlemlerinin en geç Ağustos ayı içerisinde tamamlanması ve öğretmen ihtiyacının yoğun olduğu illerin dikkate alınması hususlarında gereğine bilgilerinizi arz/rica ederim.

Ömer DÎNÇER

Millî Eğitim Bakam

DAĞITIM: Gereği:

– Bakanlıklar ile bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlara

MEB İl Emri Eş Durumu Özür Grubu Atamalarında Kaldırıldı 9 Şubat 2012 , İl Emri Kalktı MEB Resmi Yazısı 09.02.2012

9 Şubat 2012

70 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "MEB Eş Özür Grubu Atamalarında İl Emrini Kaldırdı"

 1. bülent dedi ki:

  sayın bakan; kanun çıkarın “öğretmen askerle, polisle, başka bi memurla, hakimle, öğretmenle evlenemez.” diye. anayasa yenileniyor, oraya da yazın. böylece öğretmenleri istediğiniz gibi tayin edebilirsiniz. yok yapamıyorsanız mantıklı davranın…

 2. neşe dedi ki:

  meraba arkadaslar.es durumu tayini için gereklı sartları tam olarak bılen var mı acaba?ben bu sene mezun oldum.nişanlım kendi iş yerinde sigortalı olarak çalışıyo.herhangi bir yere atanabılırsem es durumundan 1 yıl sonra evlendıgım zaman eşimin oldugu ile tayinimi aldırabilirmıyım.eşin memur olma artı var mı yok mu?yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.

 3. ahmet dedi ki:

  Eşim sınıf öğretmeni ve birbuçuk yıldır şırnak ta görev yapmaktadır.Ben Polis memuruyum ve iki yıllık şark görevimi tamamladım ve Adana iline tayinim yapıldı.Ağustos ayı içerisinde Adana ilinde göreve başlayacağım.Bu durumda eşimin ataması Adana’ya yapıldığında eşimin durumu ne olacak

 4. çiğdem dedi ki:

  Sana sayın demiycem cünkü beni saymayan bakanlığı da bakanı da tanımıyorum ben bu partiye oy vermedim ama oy verenlere sesleniyorum bakın bakın da ne iyi gidiyor bana söyleyin israilin kuklası olduk orduyu bitirdiler polisi bitirdiler gençleri mahvettiler öğretmeni berbat ettiler benim ülkem bu geri kafalılara kaldı bu sıkma başlara kaldı ben buna acıyorum ben bu ülkenin her yerinde calışırım calıştım da ben eşimi acaba bugun ölmeden eve gelebilecek mi diye beklerken bunlar kalkmış yok bunu iptal ettik yok şunu getirdik yok yan yattı yok çamura battı 15 saatçalışıyoruz değil mi neyiz ki biz neyiz cok merak ediyorum öyle oturduğunuz yerden yaptım oldu deyin bakalım nereye kadar gideceksiniz allah sizin belanızı verecek inşallah

 5. oretmen dedi ki:

  VE SON NOKTA MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖZÜR DURUMU İLE TAYİN İSTEMEK ZORUNDA KALSAYDI SORARIM SİZLERE EŞİNİ, SAĞLIĞINI, EĞİTİMİNİ Mİ SEÇERDİ; YOKSA OKUTTUĞU ÖĞRENCİLERİN, DERS BAŞARILARINI YADA UYUM SORNUNU MU SAYIN BAKANIM ONE (VAN)MİNUTELİĞİNE YER DEĞİŞELİM SEÇİMİNİ YAP SEN SEÇİLMİŞ İNSANSIN SANA İNANIYORUZ DOĞRU SEÇİMİ YAP…!

 6. Ali dedi ki:

  her gelen bi yerinden bi şey çıkarıyor. Sonumuz hayır olsun bi meslekle bu kadar uğraşılmazki… sosyal hakların bu kadar zayıf olduğunu bilsem bu mesleği seçer miydim hiç. Ne yapacağımızı şaşırdık. Her gelen gideni aratır mı arkadaş. Bizim ülkemizde bu oluyor malesef her sefer…

 7. yasmin dedi ki:

  herdugün birşeyler çıkartmak oturdukları yerden.Bakan bey gelsin doguda çalışsın.o sogukta sınıfta soba yakmak odun yok kömür yok ve insanlar en küçük birşeyde milliegitime şikayetleri bunlar basit daha anlatamadıgım.ben 2009da doguya atandım 1 yıl eşimden ayrı kaldım eşim yanıma tayin istedi geldi ben 3 eşim 2yıl kaldı onun tayini çıktı şimdi ben ne olucam yinimi ayrılık ALLAH KORUSUN DÜŞÜNMEK İSTEMEM eşim zaten yine gelecek doguya yani bu nasıl adalet nasıl sistem amaçları nedir.kendileri göndersin buralara eşlerinide çalışsınlar kolaysa.eşimin can güvenligi yok diken üstündeyiz daima artık duysunlar sesimizi lütfen

 8. VEDAT BEY dedi ki:

  ŞİKAYETLERİ EKSERİYET OKUMAYA ÇALIŞTIM. AİLESİ İLE BİR MEMLEKETE GİDEREK SÜREKLİ KALACAK YERİ İSTEYEN EŞ DURUMU TALEPLİ ÖĞRETMENLERİ ANLIYORUM.
  BEN SINIF ÖĞRETMENİ EŞİYİM. VE BEN BİR KAMU KURUMUNDA SÜREKLİ YER DEĞİŞTİRMEYE TABİYİM. YANİ YERİNE GÖRE 3,4,5 VEYA 7 YILDA YER DEĞİŞTİREN BİRİSİYİM. BU DURUM EMEKLİ OLUNCAYA KADAR DEVAM EDECEK. EŞİM ŞU ANDA 15 YILLIK ÖĞRETMEN VE BEN 2012 YAZINDA % 99,9 TAYİN OLACAĞIM. EŞİM DE BENİMLE EŞ ÖZRÜNDEN TAYİN TALEP EDECEK. BİZ SÜREKLİ YER DEĞİŞTİRMEYE TABİ OLDUĞUMUZ İÇİN EŞİMİZDE EŞ DURUMU ÖZRÜNDEN TAYİN OLUYOR. ANCAK YUKARIDAKİ MEB. YAZISINDA İL EMRİNİ KALDIRDIM DİYOR, SONRA DA EĞER EŞİNİ ATAYAMAZSAK EŞİNE ÜCRETSİZ İZİN AL AİLE BİRLİĞİN KORUNSUN DİYOR. YANİ ÖZRÜ KABAHATİNDEN BETER.
  BURADA ŞU DURUM VAR. İL İÇİ TAYİN TALEP EDEN ÖĞRETMENLERDE İKİ TAYİN OLUYOR BİRİ 1 HAZİRAN BİRİ 1 AĞUSTOS BEN BUNU ANLAMADIM.
  İL İÇİNDE AİLESİNİN YANINDA KAYMAKLI KADAYIF YİYEN ÖĞRETMENLERE İKİNCİ TAYİNLE DAHA İYİ YERLERE GELEBİLME ŞANSI VERİLİRKEN, EŞ ÖZRÜNDE EŞİ SÜREKLİ YER DEĞİŞTİRMEYE TABİ OLAN ÖĞRETMENİ NEDEN MEB DÜŞÜNMÜYOR Kİ? (BURADA İL İÇİ TAYİNCİLER TEPKİLİ OLABİLİRLER ANCAK ŞUNU BELİTMEK İSTERİM, EŞİM İLLER ARASI TAYİN SONRASI BİR İLÇEDE 3 YIL ÇALIŞTIKTAN SONRA ŞU ANDA İL MERKEZİNE YENİ TAYİN OLMUŞKEN VE BU OKUL MERKEZDE OLMAKLA BİRLİKTE ROMANLARIN BULUNDUĞU BİR MAHALLE OKULU İKEN EŞ ÖZRÜ İLE TAYİN OLURSA KÖTÜNÜN EN KÖTÜSÜ İLÇELERE VERİLECEK. BU BİR HAK MI? BURADA EŞİ SÜREKLİ YER DEĞİŞTİRMEYE TABİ OLAN ÖĞRETMENİN HAKKI ADAM AKILLI YENİYOR. BU NEDENLE İL İÇİ İKİNCİ DEFA HAK VERİLEN DURUMUN TARİH DÜZENLEMESİNE KARŞI ÇIKIŞIMI ÖĞRETMENLER ANLASINLAR)

 9. öğretmenim dedi ki:

  il emrine atanmanın kaldırılması kadar yanlış bişey olamaz hizmet puanı üstünlüğüne göre olacakmış peki kapalı olan iller ne olacak benim eşim polis memuru temmuz 2011 de tunceliye tayini çıktı ben ağustosta tercih yapamadım şanslıydım ilçe emrine atandım ben doğuda bu sorunu yaşadıysam batıyı hayal dahi edemiyorum atıl durumda olduğuma ve aldığım ücreti haketmediğime inanmıyorum hiç bir şekilde boş kalmıyorsun mutlaka çalışıyorsun zaten üç yıl ücretsiz izne ayrılmak için o kadar yıl emek vermedi hiç bir öğretmen bu hükümetle allah sonumuzu hayretsin gelen gideni aratırmış demiş atalarımız

  • DEVRAN dedi ki:

   Arkadaşlar bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var. bana yardımcı olurmusunuz. Ben kurumlar arası atamadan öğretmenliğe geçtim. Benim stajerlik sürem 6 aydı o da doldu şimdi ben stajer değilim. Ama bir yılım dolmadı. Benim annem kanser hastası. Bakmakla yükümlüyüm. Bu durumda benim ne hakkım var bana açık bir şekilde yol gösterirmisiniz.

 10. Öğrtmn dedi ki:

  Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Allah hiç kimseye dermansız dert vermesin. Özellikle sağlık konusunda.
  Allah herkesin gönlüne göre versin. Hakkımızda hayırlısı olsun.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.